banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsun'da 'Aliya' paneli: Bosna bize emanet!

banner1357

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, 'Bir Başka Aliya' panelinde yaptığı konuşmada, "Bosna'yı bizlere emanet etmiştir. Aliya yeni coğrafyamızın belli havzamızın en önemli simalarındandır" dedi

SAMSUN HABER 26.10.2017, 13:52 26.10.2017, 13:55
Samsun'da 'Aliya' paneli: Bosna bize emanet!
banner1353
banner1375

Samsun Haber - İlkadım Belediyesi tarafından ölümünün 14’üncü yıl dönümü dolayısıyla Aliya İzzetbegoviç, 'Bir Başka Aliya' adlı panelle anıldı.

BİR BAŞKA ALİYE

Bosna Hersek halkı için verdiği mücadele ile dünya tarafından ilgi görmüş, karakteri ve örnek kişiliği ile 'Bilge Kral' olarak hafızalarda yerini koruyan merhum lider Aliya İzzetbegoviç için düzenlenen 'Bir Başka Aliya' paneli Samsunlulardan büyük ilgi gördü.

BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Samsun İl Müftülüğü Çok Amaçlı Salonu'nda yapılan 'Bir Başka Aliya' adlı panele sendikalar, öğrenciler, aileler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Panel öncesinde Aliya İzzetbegoviç anısına düzenlenen bir belgesel yayımlandı. Belgeselin ardından başlayan panelde şair ve yazar İsmail Kılıçarslan, şair yönetmen Faysal Soysal ve gazeteci yazar Emine Seçeroviç Kaşlı programda Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç ile ilgili hayatından önemli kesitleri, Bosna Hersek için verdiği bağımsızlık mücadelesini anlatan konuşmalara yer verdiler.

BÜYÜK FİKİR İNSANI 

Aliya'nın İslam'ın kurtuluş reçetesi, Bosna'nın ise bize Osmanlı'nın bir mirasıdır diyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Bundan 14 yıl önce, Aliya yaşamının son dönemlerinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kulağına eğilerek, 'Bosnama iyi bakın! Bosna size emanet' diyerek Bosna'yı bizlere emanet etmiştir. Aliya yeni coğrafyamızın belli havzamızın en önemli simalarındandır. 20.yüzyılın büyük fikir insanı, devlet adamı, bilge komutanı Aliya'yı bu topraklar rahmetle ve minnetle anmaya devam edecektir. İzzetbegoviç balkan coğrafyasının zor zamanlarına tanıklık etmiş, zor zamanlarda dik duruş sergilemiş ve tüm insanlığın gönlünde yer edinmiştir. İlimi, felsefeyi, ahlakı, adaletiyle Avrupa'nın tek dişi kalmış canavar olduğunu gösteren Aliya'yı bugün burada anmak, gelecek nesillere onun mücadelesini anlatmak bizim en temel sorumluluklarımızdandır. Biz belediye olarak belediyeciliği sadece park, bahçe yapmak değil kültürel mirasa sahip çıkmak olarak görüyoruz. Tarihsel misyonumuz gereği bu sorumluluğu yerine getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Ben Aliya İzzetbegoviç'i bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor onun şu sözleriyle konuşmamı tamamlıyorum, 'Ve her şey bittiğinde hatırladığımız şey düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır'" diye konuştu.

SÜPER KAHRAMANIMIZ ALİYA

Aliya'nın unutulmaması ve unutturulmaması amacıyla düzenlenen etkinliklerin önemini vurgulayan Gazeteci Yazar Emine Seçeroviç Kaşlı, "Bosna Savaşı'nı yaşayan biri olarak evim bombalandı, okula zikzak koşarak gitmiştim. Öyle bir ortamda büyürken benim için Aliya süper kahraman rolünde bir insandı. Bizim dönemimizde süper kahramanımız rahmetli Aliya idi. O dönem de şehirde çalışan 2-3 tane okul vardı. Çocuklar olarak Aliya'ya bir mektup yazmaya karar verdik. Mektupta çocuklar olarak ona destek verdiğimizi dualar ettiğimizi bütün çabaları için ona teşekkür ettiğimizi ilettik. Karşılık beklemeden yazmıştık. Çok geçmeden cevap geldi. Kısa bir süre içerisinde Almanya'ya bazı görüşmeler için gideceğini Almanya'dan dönüşünde okula bizi ziyaret edeceğini söyleyen mektup gelmişti. Çocuklar olarak büyük mutluluk yaşamıştık.  Ona şiirler yazdık, çiçek topladık. Okula geldi, tek tek bütün çocuklarla selamlaştı, öptü, selamlaştı. Almanya dönüşünde bize o savaş koşullarında çikolata getirdi. Çocuklara büyük değer veriyordu. Benim için Aliya dendiği zaman bütün bilgim hatıralarım o günden başlar. Benim için hala o bir süper kahramandır. Daha sonra okuyarak hakkında çok şeyler öğrendim" ifadelerini kullandı.

ALİYA'DAN MÜTHİŞ ETKİLENDİM

Şair ve Yönetmen Faysal Soysal ise, "Ankara'da liseyi okurken, kitap okumayı çok severdim. Bir abimiz elimize batıdan bir kitap sıkıştı. İslam’ı anlatmaya çalışıyor. Savaş lideri olduğunu bilmiyordum. Boşnak bir yazar olarak biliyordum. Kitaptan müthiş etkilendim. Yeni bir İslam anlayışı ortaya koyuyordu. Benim ilk kısa film senaryomun bel kemiğini oluşturmuştu. Orada ben rüya ile gerçeklik arasında düalizm kurmaya çalıştım. Bosna ile ilgili öğrencilik yıllarımda ciddi anlamda bilgiler edindim. Aliya'yı onun gibi anlatan başka bir insan görmedim" dedi.

ALİYA'YI ALİYA YAPAN ŞEY

Şair Yazar İsmail Kılıçarslan, "Aliya'yı Aliya yapan şey, iflah olmaz bir anlama çalışmasıdır. Anlamış ve anladığına göre anlamlandırmış bir adamdır. Müslümanlar Bosna'da Avrupa'da Müslüman olarak yoluna devam edeceklerse bir üçüncü yol bulmalarını söylemiş. Bunu da yapılandırmış. Yeryüzü ve gökyüzü arasında insan, doğu ve batı arasında İslam. Aliya'nın sloganı buydu. Gökyüzünün öğrencisi olmadan yeryüzünün öğretmeni olamazsınız demek istiyor. Bize lazım olan şeyin Allah'ü Teala ve peygamberin bize kılavuz eşliğinde bize ulaştırdığı bizim üzerimize vazife olan şeyin bu kitabı doğru bir şekilde anlayarak hayatı bunun üzerinden anlamlandırmaktır. Aliya'nın 19 yaşındaki koca bir kitabı planlamaya iten şey, dünyadan duyduğu acı ve Bosna’da Müslüman olarak yaşayabilmenin yollarını aramaktı" dedi. 

Programın ardından izleyiciler paneldeki konuşmacılara sorular yöneltti. İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ve Başsavcı Ahmet Yavuz tarafından da program sonunda konuşmacılara tablo takdim edildi.

Programa, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, muhtarlar, sendika temsilcileri, öğrenciler, aileler ve vatandaşlar katıldı. 

Haber: Ali BİROL - Atilla PIÇAK

Yorumlar (1)
Ahmet Usta 2 yıl önce
Size emanetse o zaman bitti demektir
açık
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40