banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Samsun'da 3 kuzene mezar olan derede yeni gelişme - Samsun Haberleri

banner1357

Samsun'un Tekkeköy İlçesi’nde 3 kuzene mezar olan derede günler sonrasında güvenlik önlemi alındı

SAMSUN HABER 16.08.2019, 09:48 16.08.2019, 12:19
banner1353
banner1375

MEZARLARI OLMUŞTU

Samsun'un Tekkeöy İlçesi Alanlı Mahallesi’nde 31 Temmuz’da meydana gelen korkunç olayda,  amca çocukları olan Adem Besler (14), Giray Besler (16) ve Turan Besler, 31 Temmuz günü serinlemek için girdikleri Kirazlık deresinde bataklığa saplanarak sudan çıkamamış ve boğularak hayatlarını kaybetmişlerdi.

ÖLÜMLERİ YASA BOĞDU

Yaşanan bu korkunç olay öncesi biri engelli olan 3 kuzen Alanlı mahallesindeki evlerinden dereye yüzmeye gitmişler, gece saatlerine kadar evlerine dönmeyince aileleri Tekkeköy İlçe Jandarma Komutanlığına kayıp başvurusu yapmışlardı. Ailelerin başvurusu üzerine olay yerine Samsun Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Sualtı Grup Amirliği ekipleri, AFAD ekipleri ve Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri sevk edilmiş, yapılan aramada dere kenarında önce çocukların kıyafetleri ve telefonları,  sonrasında ise suyun içerisinde birbirine kenetlenmiş cansız bedenleri bulunmuştu.

CENAZEDE AİLENİN İSYANI BELEDİYEYİ HAREKETE GEÇİRDİ

Samsun'u yasa boğan bu üzücü olay sonrası çocuklarını kaybeden Besler ailesi, dere ve çevresinde hiç bir güvenlik önlemi olmamasına isyan etmiş, yetkililerle iletişime geçmişti.  Mahalle halkı ve Alanlı Mahallesi Muhtarı Kenan Mutlucan'ında ailelerle birlikte Tekkeköy Belediyesine müracaatları sonucu Belediye Başkanı Hasan Togar, bu olaya sessiz kalmayarak, 3 çocuğa mezar olan derede daha fazla can kayıpları yaşanmaması için gerekenin yapılması talimatını verdi.

DSİ'NİN YAPMASI GEREKENİ BELEDİYE YAPTI

Daha önce de 5 kişinin boğularak can verdiğini belirten mahalle sakinleri, ''En son 3 çocuğumuza mezar olan derede daha kaç can yitip gidecek. Derede bugüne kadar alınmayan güvenlik önlemlerinin hayata geçirilmesi için can kaybı mı yaşanması gerekiyordu? DSİ burada bu güne kadar 8 hayatın yitip gitmesine ve bizlerin çığlığına rağmen neden burada güvenlik önlemleri ve ıslah adına hiç bir girişimde bulunmadı. DSİ'inin yapması gerekeni Tekkeköy Belediyesi yaptı'' diye kızgınlıklarını dile getirdiler.

İŞ MAKİNELERİ GELDİ

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'un ailelerin isyanına sessiz kalmayarak verdiği talimat üzerine bölgeye iş makineleri sevk edildi.  İş makineleri 3 kuzenin boğularak can verdikleri derenin derin bölgelerini dolgu yaparak kapattı. Gün boyu süren kapatma çalışmalarında dere kenarında bulunan çalılıklar da açılarak toprak yol yapıldı.

''BİR DAHA BÖYLE ACILAR YAŞAMAK İSTEMİYORUZ''

Altınkaya Mahalle Muhtarı Kenan Mutlucan ise, arkadaşımız Emir Dursun Akar'a yaptığı açıklamada, Tekkeköy Belediyesi'nin bu duruma sessiz kalmadığını ve derenin derin bölgelerinin dolgu sistemiyle kapatılma çalışmalarının başlatıldığını belirtti. Mutlucan sözlerine şöyle devam etti, “3 çocuğumuzu kaybettiğimiz bu acı olay sonrası çocukların aileleriyle birlikte Tekkeköy Belediyesi'ne derede güvenlik önlemi alınması için müracaatta bulunduk. Konuyla, Devlet ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’müm ilgilenmesi ve burada bir ıslah çalışması yapması gerekiyordu fakat belediye başkanımız duruma müdahale ederek gerekenlerin yapılması talimatını verdi. İş makineleri kırıcı marifetiyle gölün derin kısımlarını doldurma çalışmaları başlattı. Dere içerisinde ufak göletler zamanla sel sonucu derinleşerek insan hayatını tehlikeye sokacak şekilde risk oluşturuyordu. Bu çalışmayla birlikte çalılıklardan dereye inen kısımda yol çalışması da yapılmış oldu. Yapılan bu çalışmanın yerinde ve kalıcı olacağını düşünüyoruz. İnşallah bir daha böyle acılar bir daha yaşanmaz, bu son olur. Bizlerin sessiz çığlığına sessiz kalmayan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz.''

MEDYAYA TEŞEKKÜR

Kamuoyunu yakından ilgilendiren konuların çözüme kavuşması adına medyada yer almasından memnuniyet duyduklarını belirten mahalle sakinleri, yaşanan bu acı olayın gündeme taşınmasında medyanın büyük rolü olduğunu belirttiler. Çıkan haberlerin kendilerinin müracaatlarının yanı sıra yetkilileri harekete geçirdiğini dile getirerek medyaya teşekkür ettiler.

HABER ve FOTOĞRAFLAR: Emir Dursun AKAR

Yorumlar (0)
banner1474
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:16
Öğle 12:53
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:41