banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

Samsun'da 240 öğrenci karantinadaydı...Valilikten ilk açıklama

banner1357

Samsun'da Baruthane Ortaokulu'nda çıkan koronavirüs vakaları sonrası Samsun Valiliği’nden açıklama geldi

SAMSUN HABER 15.10.2020, 19:19 16.10.2020, 11:20
4316
Samsun'da 240 öğrenci karantinadaydı...Valilikten ilk açıklama
banner1353
banner1375

Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen okullar,Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karar sonrası Pazartesi günü eğitime başlamıştı

Okulların yüz yüze eğitime başlamasının ardından İlkadım ilçesinde yer alan Baruthane Ortaokulu'nda iki öğrenci ve bir öğretmen koronavirüse yakalandı. Okulda koronavirüs paniği yaşanmasının ardından okulda eğitim gören 240 öğrenci de tedbir olarak evlerinde karantinaya alınmıştı.

Konu üzerine Samsun Valiliği’nden ilk açıklama geldi.Yapılan açıklama :

‘’Çeşitli medya kuruluşlarında yer alan “Samsun’da Bir Okulda 240 Kişi Karantinaya Alındı” başlıklı haberler ile ilgili olarak;

İlimiz İlkadım İlçesinde 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Destekleme ve Yetiştirme Kurs Merkezi olan Baruthane Ortaokulunda, gerekli hijyen ve temizlik sağlanmasının ardından her sınıfa dezenfektan, okul ana girişine sensörlü dezenfektanlar ve uyarı levhalarının temininden sonra 8. sınıf velileri ile uzaktan (zoom) toplantı yapılarak gerekli ön bilgilendirmeler sağlanmış, sonrasında 235 öğrenci ile kurslar başlatılmıştır. Okul yönetimi ve öğretmenlerimizce öğrencilerimize ilk gün sosyal mesafeye uygun gerekli corona virüs bilgilendirmeleri yapıldıktan sonra bir sınıfta en fazla 15 öğrenci olacak şekilde planlamanın yapıldığı ve teneffüs aralarında nöbetçi öğretmenlerle öğrencilerin birbirleriyle temasın önlenmesine yönelik tedbirlerin alınmasından sonra 31 Ağustos 2020-11 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen kurslarda herhangi bir olumsuz durum yaşanmamıştır.

Yüz yüze eğitim ile ilgili tüm eğitim kademelerimizde öğrencilerimizin sağlıklı bir ortamda eğitim görebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik tahsis edilen ödenekler ve yerel imkanlar doğrultusunda dezenfektan ve tedbir amaçlı ihtiyaç duyulan tüm hijyen malzemeleri temin edilmek suretiyle okullarımız eğitim öğretime açılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TSE arasında imzalanan ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü’ kapsamında ilimizde bulunan okulların “Okulum Temiz Belgesi” almak için Samsun Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan başvurular üzerine şu ana kadar 211 okula ‘Okulum Temiz Belgesi’ verilmiştir. Türkiye’de en yüksek oranda ‘Okulum Temiz Belgesi’ almaya hak kazanan iki ilden birisi olan ilimizde bulunan okullarda Covid-19 ile ilgili tüm tedbir ve önlemler alınmıştır.

Ancak 11 Ekim 2020 Pazar günü adı geçen okulumuzdan bir öğretmenimizin rahatsızlanması haberi üzerine okul yönetimine yapılan bilgilendirme doğrultusunda Okul/İlçe yönetimlerince alınması gereken tedbirlerin değerlendirilmesi neticesinde 8.sınıfların 12 Ekim 2020’de yüz yüze eğitime açılması risk teşkil ettiği değerlendirildiğinden öncelikle veliler bilgilendirilmiş, yüz yüze eğitime okulun hijyen ve temizliği için 1 gün ara verilmesi sağlanmıştır. 13 Ekim 2020 Salı günü tekrar aynı okulumuz öğretmenlerinden 1 öğretmenimiz ve 3 öğrencimizin de test sonuçlarının pozitif çıkmasıyla birlikte İlçe Sağlık Müdürlüğü ile yapılan durum değerlendirmesi sonucu öğrencileri riske atmamak için filyasyon ekibiyle birlikte yoğun çalışarak temaslı olabilecek öğrenciler ve öğretmenlerin karantinaya alınması kararlaştırılarak uzaktan eğitime geçilmesi noktasında velilerimiz şeffaf bir şekilde bilgilendirilmiştir.

Destekleme ve yetiştirme kurslarında görülen pozitif vakalar ile karantinada bulanan öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlık durumları il/ilçe ve okul yönetimlerimiz ile ilgili sağlık kuruluşlarınca yakından takip edilmekte olup ayrıca ilimizdeki okulların bulaş açısından riskli olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden oluşan bir ekip kurulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ‘’

Yorumlar (0)