banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsun çikolata işine giriyor

banner1357

Samsun'da düzenlenen 'Butik Çikolata Sektörü' konferansında konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Dairesi Başkanı Eyüp Elmas, "Butik çikolata sektörü Samsun'un uyuyan devi" dedi

SAMSUN HABER 15.02.2019, 12:51 15.02.2019, 13:04
banner1353

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı tarafından Atakum Sanat Merkezi'nde 'Butik Çikolata Sektörü' isimli konferans düzenlendi. Konferansa, çikolata sektörünün duayen isimlerinden Hüseyin Kaptan Kın, konuşmacı olarak katıldı. 

ELMAS: ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞIYORUZ
Konferansın açılış konuşmasını yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Dairesi Başkanı Eyüp Elmas, "Kalkınma Dairesi olarak şehirdeki değişik kurumlarımızla beraber şehrin kalkınmasına yönelik bir çok çalışmayı tek koldan organize etmek üzere mücadele ediyoruz. Şahıslara,kişilere, kurumlara göre değişmeyecek 100 yıl sonra ilçemizi nasıl görüyoruzun cevabını bulacağımız ilçe kalkınma planlarımızı hazırlıyoruz. Çalıştığımız konulardan bir tanesi Butik Çikolata İmalatı. Biz çikolatayı çok yönlü çalışıyoruz. Karadeniz sahilini yılda yaklaşık 100 milyon insan kullanıyor. Ana yol güzergahlarında oluşturacağımız butik işletmelerde, gelip geçen bu insanların 10 milyonunu durdurduğumuzu ve her birine 1 kilogram çikolata sattığımızı düşünürsek bu 1 milyar TL yapar. Hesap ortada. Butik çikolatanın Samsun için uyuyan dev olduğunu düşünüyorum. Bizim buna benzer çalıştığımız 20 sektör var" dedi.

BUTİK ÇİKOLATA ŞEHRİ SAMSUN
Programda çikolatayı anlatan ve çikolatanın insanları mutlu ettiğini dile getiren çikolata duayeni Hüseyin Kaptan Kın ise, "Samsun denince 19 Mayıs'ı akla gelir. 19 Mayıs denince akla Samsun gelir. Burada bulunduğum iki gün içinde gönlüm çok arzu etti ki; Samsun deyince Belçika gibi çikolatacılık da akla gelse. Samsun'un çikolata standartları koruyarak butik çikolata şehri olarak anılmasının çok mümkün olduğunu görüyorum. Dünyada 70 ülkede çikolata işiyle uğraşan insanlarla görüştüm. Türkiye çok şeyi başarabilecek ülkelerden bir tanesi" ifadelerini kullandı. 

Çikolata Duayeni Hüseyin Kaptan Kın daha sonra çikolatanın tüm yapılış aşamalarını anlatarak konuşmasını bitirdi. Konferansa; Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş ile sektör temsilcileri katıldı. 

Haber: Uğur ATICI

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:07
Güneş 07:39
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39