banner1017

Samsun Çevre Platformu uyardı... Tehlike sürüyor!

Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde birbiri ardına yaşanan sel felaketleriyle ilgili, "Bu yaşadıkmadımız iklim felaketedir" dedi

Samsun Çevre Platformu uyardı... Tehlike sürüyor!

Karadeniz Bölgesi'nin yılın büyük bölümünde yağış aldığını. mevsim yağışları nedeniyle her gün farklı bir illerde sel ve taşkınlar yaşandığını hatırlatan Mehmet Özdağ, "2012 yılında Samsun’da 13 vatandaşımızı yitirdiğimiz Canik sel felaketinin acıları silinmeden, geçtiğimiz günlerde Rize ve Ordu’da yaşanan sel, taşkın ve heyelan nedeniyle zarar gören tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" diye konuştu.

DERE YATAKLARINDAKİ YAPILAŞMA
"Her yıl defalarca yaşanan ve ders alınmayan sel felaketlerinde 3 ortak noktanın öne çıktığını görülmektedir" diyen Özdağ, şöyle devam etti:

"Bunlar, dere yataklarındaki yapılaşma, Karadeniz Sahil Yolu’nun oluşturduğu setin derelerin Karadeniz’e ulaşmasına engel olması,
HES’ler nedeniyle derelerin akış rejiminin bozulmasıdır. Bu 3 temel sorun çözüme kavuşturulmadan, bölge halkının can ve mal güvenliğinin sağlanması mümkün değildir.

SAHİL YOLU SET ÇEKTİ
Yapılaşması yoğun ve plansız, altyapısı yetersiz, dere yatakları yapılaşmış, dere üstleri kapatılmış, heyelana dayanıksız zemin yapısına sahip Karadeniz kentlerinin önüne aşılmaz bir set çekerek, kentleri baraj gölüne dönüştüren Karadeniz Sahil Yolu'ndan kaynaklı can ve mal kayıplarına her yağışta kaçınılmaz olarak yenileri eklenmektedir. Projeye karşı çevrenin korunması için hukuk mücadelesi verirken 22 Temmuz 2005’te katledilen  Avukat Cihan Eren’i de bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

KARBON EMİSYONU SINIRLANDRIRILSIN
Her yaşadığımız yıl, bir öncekine göre daha fazla sayıda iklim felaketi yaşamaya başladığımızın bilincine varılmalıdır.
Bu iklim felaketlerinin önlenmesi için Türkiye’nin her yıl katlanarak artan karbon emisyonunun ivedilikle sınırlandırılması gerekmektedir. Bunun için yerel belediyelerin ve ilgili bakanlıkların asfalt-beton işlemleri kontrol altına alınmalı, kömür, doğalgaz, petrol gibi karbon emisyonunu artıran fosil yakıt tüketiminin sınırlandırılması konusunda gerekli tasarruf ve verimlilik önlemleri alınmalıdır.

Diğer önemli husus da çevre suçu kavramı toplumun bilinç düzeyine çıkartılmalıdır. Milli eğitim politikaları kapsamında okul öncesi eğitimden başlanırak çevrenin korunması eğitimi tüm yaş grubundaki çocuklarımıza nitelikli olarak verilmelidir. 
Yaşanan felaketten zarar gören bölge halkına bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yetkilileri sesimize kulak vermeye çağırıyoruz."

Haber:Ergül DEMİRBAŞ
 

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER