banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsun Canlı Haber TV, halka sordu: 'İşsizlik azaldı mı?'

banner1357

Önceki gün TÜİK, 6 yılın ardından işsizlik oranında ilk kez düşüş yaşandığını açıkladı. Peki Samsunlular işsizlik rakamlarında yaşanan düşüş ile ilgili ne düşünüyor?

SAMSUN HABER 17.11.2017, 11:32 17.11.2017, 11:45
banner1353
banner1375

Samsun Haber - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik oranı verilerinin temmuz-ağustos dönemindeki tarihi seyrine bakıldığında genel olarak artış eğilimi görülürken, 2011'den sonra ilk kez bu yıl düşüş yaşanması dikkati çekti.

Samsun Canlı Haber TV muhabirleri de Samsun sokaklarında vatandaşlara, "İşsizlikte azalma olduğunu düşünüyor musunuz ?" diye sordu. 

Samsunluların bir kısmı işsizlikten çok gençlerin iş beğenmediğini dile getirirken, bir kısmı ise TÜİK'in rakamlarını inandırıcı bulmayarak, işsizlik oranlarının daha yüksek olduğunu düşündüklerini ifade ettiler.

İşte Samsunluların işsiz rakamları ile ilgili görüşleri:

İŞ BEĞEMMİYORLAR

Muhammet ŞAHİN:  "İş var ama vatandaşlara iş beğendirmek zor."

BÖLGESEL ÇÖZÜMLER GEREKLİ

Durukan ŞENTÜRK: "Bende işsiz biri olarak yeni iş buldum. Maalesef ülkemizin en büyük problemlerinden biri işsizlik. Azalması iyi bir şey ama buna köklü çözümler lazım. Maalesef Samsun'da iyi oluşturulmuş organize sanayii yok. Burdan birçok insan zorunlu olarak İstanbul, Ankara gibi yerlere gitmek zorunda kaldı. Biraz daha bölgesel çözümler gerekiyor."

HERKES MASABAŞI İŞ İSTİYOR

Mehmet DONBAY: "Öncelikle sizlere bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim. Genel olarak insanlarımız iş beğenmiyor. Herkes masa başı iş istiyor. İnsanlarımız gelsin bana ben de yardımcı olurum. Yeteneğine, tahsiline göre işkur vasıtasıyla bir işe yerleştirelim ama yok herkes masa başı istiyor."

PSİKOLOJİYİ DE BOZUYOR

Osman DEMİR: "İşsizlik çok büyük bir sorun, çok büyük bir yara. İşsizlik insanların psikolojik durumunu da alt üst etmekde. O yüzden bir çözüm bekliyoruz devleti yöneten mercilerden. İşci alımı değilde hep işci çıkarmayı görüyoruz. Firmalar islaf bayrağını çekiyorlar ve teker tekre işcileri çıkarıyorlar. Bir kişinin işten çıkarılması bir ailenin yıkımı demek. Üretim durdu gibi işsizlik sürekli artmakda."

AZALMA TATMİN EDİCİ DEĞİL

İsmail KAHVECİ: "İşsizlik oranı bazen azalıyor bazen artıyor belli olmuyor ki. Şuanda bir azalma mevcut fakat bu azalma tatmin edici değil."

RAKAMLAR İNANDIRICI DEĞİL

Emrah KESKİN: "Bu rakamlar bana inandırıcı gelmedi. Ben de anketörüm ve yaptığım anketlerde daha farklı sonuçlar aldım. Bunlar sadece rakamlarda kalıyor yine enflasyon düşük yine alım gücü düşük. İnsanlar genelde günlük işlerde çalışıyor ve sigortasız bu rakamlar bence inandırıcı değil."

İŞSİZLİK DAHA YÜKSEK

Kadir Can TAFLAN: "Bence rakamlar gerçeği yansıtmıyor. İşsizlik daha yüksektir bence. Bunun en yakın örneği benim. İş yok, garsonluk var onu da kimse yapmak istemiyor, sigorta yok, insanlar askerliğini yapmış eleman istiyor."

RAKAMLAR DOĞRU OLMAYABİLİR

Sinan SAYAR: "Azaldıysa iyi bir gelişme olduğunu düşünüyorum. İnşallah doğrudur. Rakamların pek doğru olduğunu düşünmüyorum. İş kurumuna başvuranları baz almış olabilirler. Çünkü ben bir fark göremiyorum işsizlikte."

MESLEK SAHİPLERİ BİLE İŞSİZ

Meral HANIM: "Öyle düşünmüyorum ben. Daha fazla artmış bile olabilir. Öğretmenim ben, mezun ettiğimiz meslek öğrencilerini yerleştiremiyoruz. O yüzden işsizliğin geçen yıla oranla arttığını düşünüyorum."

İŞSİZLİK AZALMIYOR

Halim ÇETİNTAŞ: "İşsizlik bayağı var. Azaldığını düşünmüyorum. Fabrika yok, üretim yok, nüfus artıyor bunlar da işsizliğe sebep oluyor."

Röportaj: Emine ÇATAL - Atilla PIÇAK

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ocak 2020
İmsak 06:19
Güneş 07:49
Öğle 12:50
İkindi 15:19
Akşam 17:42
Yatsı 19:06