banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden Özel Halk Otobüslerine destek!

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Aralık ayı komisyon toplantısında Özel Halk Otobüsleriyle ilgili çok önemli karar komisyondan geçti

SAMSUN HABER 11.12.2018, 15:05 11.12.2018, 16:38
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden Özel Halk Otobüslerine destek!
banner1343

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı komisyon toplantısına Samsun Özel Halk Otobüsçüleri Dernek yöneticileri ve üyeleri de katılım sağladı.  Karar teklifinde kent içi yolcu taşıma hizmeti veren özel halk otobüslerinin ücretsiz taşıdıkları yolculardan kaynaklanan gelir kaybının yüzde 50'sinin belediye bütçesinden karşılanması komisyon tarafından kabul edilerek meclise havalesi yapıldı. Misafir olarak komisyonu takip eden otobüsçüler kendileriyle ilgili alınan komisyon kararını ayakta alkışladı. 

AKYÜZ: 'YETMEZ AMA EVET DİYECEĞİM'
Gündem maddesiyle ilgili söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz, "Şoför esnafının derdi sıkıntısı başından aşkın. Zihni Şahin geldikten sonra yaralara parmak basma adına bir takım yerlere lokal da olsa desteklerini verme noktasındaki gayretini meclis üyesi olarak katkı veriyorum. Bu kararla ilgili bütün arkadaşlarının olumlu düşüncesinin olduğunu öğrendim. Yetmez ama evet diyeceğim. İnşallah bu süreç o arkadaşların çalışma performanslarını daha da düzelterek, daha da ileriye taşıma noktasında ringlere de çözüm bularak devam etmesini diliyorum" dedi. 

TÜFEK: BİZ DE DESTEKLİYORUZ
Akyüz'ün bu konuşması otobüsçüler tarafından büyük alkış aldı. CHP'li Meclis Üyesi Mustafa Tüfek ise, "Bu arkadaşların mağduriyeti çoktur. Yüzde 50 yetki verilmiş. Bu maddeyi grup olarak onaylıyoruz. Teşekkür ediyoruz. Hayırlı olsun diliyoruz" diye konuştu.


 
ÇAKIR: 'HİZMET KALİTENİZİ ARTIRIN'
Meclis Başkanvekili Turan Çakır ise komisyonu takip eden otobüsçülere seslenerek, hizmet kalitelerinin biraz daha yukarı çıkartmaları gerektiğini söyledi. Çakır, "Sizler şehirdeki bütün insanların birebir muhattap olduğu kesimsiniz. 7'den 70'e herkesin hizmet aldığı kesimsiniz. Emeğinizden dolayı teşekkür ediyorum.  Samsun'un bütün ara sokaklarında dolaşan meslek erbapları olarakta bu hizmeti verirken, bugünden öncekinden daha çok dikkatli olmanız gerekir diye düşünüyorum.  Ekonomik nedenlerden dolayı araçlarınıza yatırım yapamıyorsunuz, bir nebze mecliste alacağımız kararla birlik bu anlamda sizin ekonominize katkıda bulunacaktır. Sorunlarınızın tamamını çözmeye yetmeye bilir ama belli süreli olacaktır. Bir süreç içerisinde devam edecektir. Yeniden meclisimize gelecek zaman içerisinde değerlendirilecektir. Sizlerin araçlarınıza biraz daha yatırım yapmanız gerektiği inancındanım. Vatandaşın dolmuşa veya başka bir araca değil de sizin araçlarınıza binme nednelerini çoğaltmanız lazım. Yolcu sayısınızı vereceğiniz hizmetle yükseltmeniz gerekiyor. Hizmet kalitemizi her aşamada belirli seviyeye çıkartmadığımız sürece insanlar tercih etmez. Ne kadar ucuz da taşırsak bizi tercih etmezler. Bunu vesile kılarak bizlerin de sizlerinde hizmet kalitesini Samsun halkına yakışır şeklinde yükseltmenizin beklentisi var. Böyle beklenti içerisinde olduğumuzu da ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı. 

BARO LOKALI, REKTÖRLÜK BİNASI OLACAK
Gündem maddeleri arasında ayrıca Samsun Baro Lokali'nin Samsun Üniversitesi'ne Rektörlük binası olarak verilmesi maddesi görüşüldü. Madde hakkında söz alan CHP'li Mustafa Tüfek, duruma tepki göstererek "Koca üniversite bula bula burayı mı buldu? Başka yer yok mu? Verdiğimiz yetti. Gürgenyatak Mahallesinde 20 dönüm daha yer istiyorlar. O bina müzeye bağlansın" dedi.  2 yıl ücretsiz olarak Samsun Üniversitesi'ne Rektörlük Binası olarak verilecek bina oy çokluğuyla kabul edildi.

4 İLÇEDE BULUNAN İSİMLER DEĞİŞTİ
Komisyon görüşmelerinde Salıpazarı, 19 Mayıs İlkadım ve Bafra ilçesinde bulunan bulvar, cadde, sokak ve köprülerinde isimleri değişti. Salıpazarı'nda 100. Yıl Bulvarı'nın adı Şehit Jandarma Uzman Çavuş Samet Tokur Bulvarı, Yavaşbey Mahallesi'nde ki karayolları köprüsünün adınında Şehit Jandarma Uzman Çavuş Samet Tokur Bulvarı olarak değiştirilmesine karar verildi.

Komisyon toplantısı 36 gündem ve gündem dışı maddelerin görüşülmesi ve karara bağlanmasının ardından 14 Aralık Cuma günü toplanmak üzere sona erdi.

Hakan AKGÜN-Mustafa TOGUR

Yorumlar (2)
Tahir 10 ay önce
Arkadaş...araçlar resmen yürüyen tabut...hele kış günleri derin dondurucu gibi...adam yerine koymadığını batum da bile klima açmayan araç vatandaşın bir tanesi bile şikayet etse derhal ceza yiyor.bizim otobüsler yolda zor gidiyor.kalite standardı getirilsin.!!!
zafer 10 ay önce
hem parayla gidiceeksin hemde 1 saat ayakta tangır tungur gidiceksin birde belediyeden destek isteyeceksin.. önce sen kaliten iyileştir. sonra halktan destek iste vatandaş desinki ha bunlar güzel hizmet ediyor verdiğimiz paranın hepsi helal.. ama kimse hakkını helal etmiyor balık istifi gıç gıça herkes herkesle akraba oluyor.. yazık
10°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:50
Güneş 06:15
Öğle 12:32
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:59