banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz istifa etti

banner1357

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Avukatlık Yasası'ndaki değişikliği kabul etmediklerini belirtip, istifa ettiğini açıkladı 

SAMSUN HABER 01.07.2020, 08:30 01.07.2020, 09:02 Pınar Uzun
1664
banner1353
banner1375

Samsun Barosu Başkanı Avukat Kerami Gürbüz, baro seçimlerini ve yönetim şeklini değiştirecek düzenlemeyi protesto edip, "Bunlar baro olamaz. Olsa olsa kendi ideolojilerinin onları destekleyen partilerin borusu olurlar. Biz boru değil, baronun arkasındayız" diyerek, görevinden istifa etti.

ÇOKLU BAROYA 'HAYIR' 

Hükümetin Meclis'e sunduğu "Çoklu Barolar" yasa tasarısı nedeniyle, Samsun Barosu Başkanlığı tarafından avukatların da katılımıyla Atatürk Anıtı önünde "Çoklu baroya hayır" eylemi gerçekleştirildi. 

KAOTİK ORTAMA GÖTÜRECEK

Çoklu barolar, avukatları adliyelerde birbirine selam veremeyecek hale getireceğini öne süren Başkan Kerami Gürbüz, "Çoklu baronun, değil avukatlığın, değil yargının, Türkiye'nin kaderiyle oynanmış olduğunu, devletin üniter yapısına darbe vurmak olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bu, daha da tehlikelisi yargının diğer mensupları olan savcısının, hakimin iddianame hazırken, karar yazarken, tarafın avukatının bağlı olduğu baroya göre değerlendirilip, töhmet altında kalacağı, hakimin de savcının da kaotik ortama doğru sürüklendiği bir sistemdir" dedi.

HERKES BARO KURACAK 

Teklifin yasalaşması halinde herkesin keyfine göre hareket edeceğini belirten Gürbüz, "Eğer yasalaşırsa, en hassas meslek grubu arasında yer alan avukatlık mesleği herkesin keyfine göre hareket edeceği bir meslek olacaktır. Kimse insan haklarına uygun, hukukun üstünlüğüne dayalı, daha üstün haklar ve insani değerler için baro kurmayacak. Sağı, solu, etnik kökeni ve ideolojisi için baro kuracak. Bunlar barolar olamaz. Olsa olsa, kendi ideolojilerinin onları destekleyen partilerin borusu olurlar. Biz boru değil, baronun arkasındayız" diye konuştu.

HAKKINIZI HELAL EDİN

En riskli günlerde bile görevini yerine getirdiğini kaydeden Gürbüz, şunları söyledi: "Yaklaşık 6 yıldır büromdan çok baroya giderek, işimden çok baroyu ve mesleğimi düşünerek en riskli günlerde de hiç çekinmeden bu görevi ifa etmeye çalıştım. Samsun Barosu'nu her zaman siyaset üstü tutmaya çalışarak demokratik bir yargı sergilemeye gayret ettim. Ama iş istenilmeyen noktalara geldi. Bu yasa teklif edilebiliyorsa, bütün bizlere de itimat edilemiyorsa, Cumhurbaşkanımızı hedef alan konuşmalar yapılıyorsa, bu iş çözülemeyecek noktaya gelmiştir. Bana hakkınızı helal edin. Samsun Barosu Başkanlığı görevimden istifa ediyorum."  

Mustafa İNAN

Yorumlar (0)
banner1474
25°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:13
Güneş 05:08
Öğle 12:46
İkindi 16:44
Akşam 20:14
Yatsı 22:00