banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Samsun Barosu, Avukatlar Günü'nü kutladı

banner1357

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, "Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili gelişmelerin sonuçlanacağı ve açıklanacağını umut ediyorum" dedi

SAMSUN HABER 05.04.2019, 13:11
banner1353
banner1375

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz ve baro üyesi avukatlar, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk koyma törenin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Gürbüz, yargı bağımsızlığının önemini vurgu yaparak, "Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili gelişmelerin sonuçlanacağı ve açıklanacağını umut ediyorum" dedi

BAĞIMSIZLIK ÖNEMLİ
Hak aramanın; bağımsız ve tarafsız bir güç olan yargı yolu ile elde edilmesi, aşama aşama gelişen ve gerçekleşen bir hukuksal sürecin sonucu olduğunu ifade eden Başkan Gürbüz, "Onun için avukatı ve avukatlık mesleğini bağımsız, özgür, özerk kılmak, yargılama sürecinde en üst düzeyde etkili kılmak hayati değerdedir. Mesleğini yerine getirirken avukat özgür ve bağımsız olmalı. Esasen, bağımsızlık avukatlık mesleğinin karakteridir. Onun için avukatlık bir serbest meslektir. Bu bağlamda avukat, hiç kimseden emir almaz, bağımsızlığını zedeleyecek işleri ve görevleri kabulden kaçınır" dedi.

AVUKATLARA İHTİYACIMIZ VAR
Avukatlık mesleğinin vazgeçilmez bir unsur olduğunu ifade eden Başkan Gürbüz, "Birçok hükmü değişmiş olmakla birlikte, halen yürürlükte olan 1136 Sayılı Avukatlık Yasası'na göre, avukatlık ‘kamu hizmeti’ ve ‘serbest’ bir meslektir. Bu konumu ile avukatlık, yargılama faaliyeti içinde vazgeçilmez bir unsur ve hukuk güvenliğinin bir parçasıdır. Ruh sağlığımız yerinde olsun veya olmasın, melek ya da şeytan olalım, fark etmez. Aslında kusur ve suç hiçbirimizin uzağında değil. Hiç kusur veya suç işlememiş olmak, ileride de işlenmeyeceği anlamına gelmez. Hepimiz için her an her şey olabilir. Böyle bir durumda, ilk yapacağımız şey, kendimizi savunmak olacaktır. Bize profesyonel yardım yapacak olan kişiler, savunma mesleğinin uzmanları olan avukatlardır. O halde, avukatlara ihtiyacımız var. Bugün olmasa bile, bir gün herkesin bir avukata ihtiyacı olabilir. Bunu dikkate aldığımızda, savunmanın ve onun uzmanı olan avukatın önemi bariz şekilde ortaya çıkmaktadır" diye konuştu.

AÇIKLANMASINI BEKLİYORUZ
Avukatların dilenci olmadığını vurgulayan Başkan Gürbüz, Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili gelişmeleri merakla beklediklerini belirterek, "Avukatlar, haklarını talep ediyor. Her yıl bize aynı şeyleri tekrar etmek; TBMM'ye, Cumhurbaşkanlığı makamına ve hükümete de yakışmıyor. Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'nın Sivas'ta gerçekleştireceği Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili gelişmelerin sonuçlanacağını ve açıklanacağını umut ediyorum. Bu belgenin açıklanmakla kalmayıp, beklentilerimize cevap vereceğini ve artık avukatları, yargı mensupları ve adalet bekleyen toplumu tatmin edeceğini de ümit ediyorum. Sayın Adalet bakanımızın bu süreçte gösterdiği titizlikten dolayı teşekkür ediyorum. Bu belgenin bir an önce açıklanmalı ve yasalaşması için süreç başlatılmalıdır" şeklinde konuştu.

Dilber BAHADIR, Uğur ATICI

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ocak 2020
İmsak 06:17
Güneş 07:47
Öğle 12:52
İkindi 15:23
Akşam 17:47
Yatsı 19:10