banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

SAMÇEP 'Kanal İstanbul' tepkisi - Samsun Haber

banner1357

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), Kanal İstanbul projesinin ön hazırlıkları kapsamında tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması için yapılan ihalenin kültürel mirasımızın yok edilmesi açısından kabul edilemez bir yıkım olduğunu savundu

SAMSUN HABER 26.03.2020, 16:42 Anıl Kuranel
SAMÇEP 'Kanal İstanbul' tepkisi - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), Kanal İstanbul projesinin ön hazırlıkları kapsamında tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması için yapılan ihaleye tepki gsöterdi. SAMÇEP'ten yapılan açıklamada, bütün dünyanın koronavirüs salgınıyla boğuştuğu, Türkiye'de de “Evde kal” çağrılarının yapıldığı bir dönemde , doğanın ve kültürel mirasımızın yok edilmesine yol açacak tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması için yapılan ihalenin kabul edilemez olduğu belirtildi.

TARİHİ MİRASA SAYGISIZLIK

Tarihi köprülerin Kanal İstanbul projesi kapsamında  başka bir yere taşınmak istendiğine işaret edilen açıklamada, "Kanal İstanbul projesinin ön hazırlıkları kapsamında tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması için yapılan ihale kültürel mirasımızın yok edilmesi açısından kabul edilemez bir yıkımdır. Tarihi, kültürel miras olduğu yerde anlamlıdır. Hasankeyf’in taşınması gibi köprülerin de taşınmak istenmesi tarihi mirasa saygısızlıktır." denildi.

KANALA DEĞİL SAĞLIĞA BÜTÇE AYIRIN

Kanal İstanbul projesinin ilk gündeme geldiği günden bu yana yürüyüşler, insan zinciri, toplantılar, tartışmalar yapıldığının da belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:
"Proje için Samsun’da dahil olmak üzere ülkenin dört bir tarafından itiraz dilekçeleri verildi. İktidar halkın bu hassasiyetini görmek istemiyor. Ekolojik yıkım iktidarın umurunda değil. Tek düşündükleri doğayı ve yaşam alanlarımız ticari metaya dönüştürmek ve yandaşlarına sermaye aktarımı yapmak. Bunu şiddetle ret ediyoruz. Mücadelemizin süreceğini bir kez daha yineliyoruz. Virüs salgınına kaynak sorunu tartışılırken, herkesin sağlıklı kalma ve evine ekmek götürme derdini yaşadığı bir zamanda hiç bir önceliği ve gerekliliği olmadığı halde  yapılan bu ihale göstermektedir ki; iktidar ülkemizin ve halkımızın gerçekleri ile bağlarını koparmıştır.
İktidara çağrımızı yineliyoruz; Ekolojik, ekonomik açıdan geleceğimizi her anlamda riske sokacak olan Kanal İstanbul projesinden derhal vaz geçin. Şimdi kanala değil, sağlığa bütçe ayırma zamanı."

Yorumlar (0)