banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Salıpazarı'nda 'Baraj' sıkıntısı: 'Devlet sahip çıksın!'

banner1357

Samsun’un Salıpazarı İlçesi’ne inşa edilecek baraj nedeniyle yerlerinden olacak olan vatandaşlar, "Bu yetmiyormuş gibi istimlak ücretleri de çok düşük. Mağduruz, devlet sesimizi duysun" diyor

SAMSUN HABER 09.07.2018, 12:20 09.07.2018, 13:52
banner1353
banner1375

Salıpazarı, Çarşamba ve Terme ilçelerine hem içme suyu ve sulama, hem de taşkın önleme noktasında katkısı olacak baraj projesinde geri sayım başladı. İhalesi daha önce yapılan ve istimlak çalışmaları nedeniyle inşaatına henüz başlanamayan baraj, bir çok vatandaşı mağdur etmiş durumdu. 

Yaklaşık 60’a yakın hanenin yerlerini terk etmek zorunda kalacağı Salıpazarı'nda Düzköy ve Çiçekli mahalleleri sakinleri, Samsun Gazetesi'ne konuştu. İnşa edilecek baraj nedeniyle yerlerinden olacak olan vatandaşlar, "Bu yetmiyormuş gibi istimlak ücretleri de çok düşük. Mağduruz, devlet sesimizi duysun" diyor.
 
'İSTİMLAK' SIKINTISI
Vatandaşlar verilen 15-18 liralık kamulaştırma bedellerinin oldukça düşük olduğunu ifade ederek, “Bizler yüzyıllardır durduğumuz ata topraklarımızdan çıkarılmak üzereyiz. Baraja kesinlikle karşı değiliz fakat tek geçim kaynağımız olan tarım arazilerimizi, evlerimizi çok düşük bedeller karşılığında bırakıp gitmek istemiyoruz. Bizim sesimizi duysunlar, bu bedellerle biz hangi köye gidip, hangi toprağı işleyeceğiz. Bize kim yer verecek?” dediler.

'BİR ÇARE BULUNSUN’
Muhterem ZENGİN: “30 yıldır burada Samsun Salıpazarı, Düzköy Mahallesi, Çiçekli Mahallesi, Alan Mahallesi, Karaman Mahallesi mağdur durumda. İmar yasasından dolayı yapılaşma yapılamıyor. Baraj inşaatı yapılıyor diye burada mağdur ediliyoruz. Şuanda verilen para hiçbir şeye yetmiyor. Ey Ankara duy sesimizi, burada yetkililere ulaşamıyoruz. Bütün evrakları Ankara’ya gönderdim. Ne olur bize bir çağre olun bu mağduriyetimizi giderin. 30 liraya milletimiz nereye gidecek. 3 dönüm yeri olan insanlarımız var bizim. Bu millet mağdur. Baraj olmasın demiyoruz. Milletimiz mağduriyetin giderilmesini istiyor. Lütfen yetkililer bize destek verin. Baraj olacak biz nereye gidecek belli değil. 150 yıllık geçmişimiz var burada biz nereye gideceğiz? Yetkililere Düzköy Mahalle muhtarımın imzasıyla kamulaştırma müdürlüğüne yazı gönderdim. Burada emsal teşkil eden bir yazı var. Artvin’de yapılan barajla ilgili 80-90 liralık kamulaştırma var. Artvin Türkiye’nin ili de Samsun Salıpazarı halkı Türkiye vatandaşı değil mi? Ey yetkililer, lütfen şu insanların sesini dinleyin lütfen. Biz yerlerimizi 30 liraya yerlerimizi vermeyeceğiz. Belki burada öleceğiz ama vermeyeceğiz, çünkü burası bizim ata yerimiz."

İSTİMLAK BEDELİ İSYANI:

Salıpazarı İlçesi'nde yılların özlemini gidecek olan İçme Suyu ve Sulama Barajı Projesi'in zaman zaman yapılan değerlendirme ve bilgilendirme toplantıları, sert tartışmalara sahne oldu. Vatandaşlar, özellikle istimlak bedellerinin çok düşük olduğunu belirterek bu duruma adeta isyan etti. 

'FINDIĞIMIZI DAHİ DİKEMEDİK'
Ali ÇAKIR: “1973’de belediyemiz kuruldu. 1994 yılına gelinceye kadar, belediyenin çalışmalarıyla Düzköy’de baraj kararı alındı. O tarihten itibaren ne fidan dikebildik, ne yapılaşma, ahır yapamadık. 30 yıldır mağdur ediliyoruz. Devlet Su İşleri, şimdiki verilen fiyatlarda, 18 lira dönümüne para verilmiş. Bu para vatandaşın göçünü taşımaya yetmiyor.  1 fındık ocağının değeri 25 liraya mal ediliyor. Fındığın kilosu 10 lira, bir fındık ocağı 1 yılda 10 kilogram fındık veriyor. Bunun yüzünden arazimize fındık dahi dikemedik. Devlet Su İşleri her işimize engel çıktılar. Bizim 300 yıllık arazilerimizden mağdur edilerek çıkartılmak isteniyor. Biz devletimizin hizmetine karşı değiliz ama bu ücretlerde yerlerimizi vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz."

'18 LİRAYA YER OLMAZ'
Hüseyin MERCİMEK: “Düzköy Mahallesi’nde bu baraj öncelerden de vardı. Ama böyle çalışmalar da yoktu. Halkı burada kışkırtmaya çalışanlar var. Bu halk sokağa mı dökülsün, Ankara’ya mı yürüsün. Biz de verelim 18 milyon. Sayın milletvekillerimize sesleniyorum. 18 milyona yer alınıyorsa, ben de Ankara’da devletten aldıkları yerleri 18 milyon liradan versin ben alacağım hepsini. Biz 5 kardeşiz. 18 milyon verdiğiniz zaman bana ne düşüyor. Ahır mı yapacağım, çocuk mu evlendireceğim, ev mi yapacağım yoksa kendimi mi geçindireceğim?.”

YERLERİMİZİN GERÇEK DEĞERİNİ İSTİYORUZ
Orhan ÇAKIR: “Biz mağduruz. Bizim arazilerimiz çok değerlidir. Verimlidir. 3-5-10 dönüm de olsa bunlarla geçiniyoruz. Biz buradan kalkıp göç ettikten sonra bizi kabul ederler mi? Verilen paralarla biz yer alabilecek miyiz? Burada doğduk, burada büyüdük, burada asker yetiştirdik, düğün yaptık, çocuklarımızı okuttuk. Burada bizim mağdur olmamız bizim için önemlidir. Parayla bizim yerlerimizin değeri biçilmez. Devletimizin bize sahip çıkması lazım. Biz yerlerimizin değerini istiyoruz.”

‘VATANDAŞ ZOR DURUMDA’
Salıpazarı Çiçekli Mahalle Muhtarı Adil ERDOĞAN: “Baraj konusu gündeme geldiği günden itibaren yerlerin ölçümleri yapıldı. Bu sene gelinceye kadar, Çiçekli-Karaman hattının yol projesi yapıldı. İstimlak parası ödendi. 15 Liradan ödendi. Vatandaş bundan mağdur. Barajın altında kalan 15 hanem mağdur. Mahkemeye gittiler. Mahkemeye giden 3 hanem mağdur. Fındık zamanı geliyor. Evim nerede? Fındığı nerede kurutacağım diye bunu düşünüyor. Muhtar olarak vatandaş bize soruyor. Biz ne yapacağız diyor. Piyasa müteahhit firmaya ulaşamıyoruz. Vatandaş zor durumda. Bazı abilerim 34 liradan mahkeme görüyor. Gidiyor-geliyor bir şey yok. DSİ’ye gidiyoruz, cevap veren yok. Salıpazarı’ndaki ileri gelen arkadaşlarımıza, belediye personeline, başkanlara soruyoruz başlandı diyorlar. Cumhurbaşkanımız Samsun’a geldi, baraj temel atıldı, başladı diyor. Biz ne inşaattan, ne DSİ’den haber yok. Vatandaş diken üstünde duruyor. Gereğinin yapılmasını arz ediyorum."
 

BAŞKANDAN DESTEK:

Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, "Kamulaştırma fiyatlarının düzeleceğine inanıyorum" diyerek vatandaşa destek verdi.

BAŞKAN AKGÜL’DEN VATANDAŞA DESTEK
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül de şunları söyledi:

“Salıpazarı Baraj İnşaatı’nın ihalesi ve yer tespiti yapıldı. Ankara’dan müteahhit firma aldı. Araziyi de gezdi. Şuanda kamulaştırma aşamasındalar. Sorun baraj inşaatının kurulacağı şantie alanında. Orada kamulaştırma bedelleri çok düşük verildi. Haliyle vatandaşımız da mağdur konumda. Bu fiyatlar benim de açıkçası hoşuma gitmiş değil. Çünkü orada yerini ve yurdunu komple terk edecek insanlarımız var. Babadan dededen kalan toprakları terk etmek zorunda kalan insanlar var. Bu insanlara maddi ve manevi onları tatmin edecek rakamlar verilmeli ki o insanlar da gittiği yere mutlu olsunlar. Şu an mahkeme devam ediyor. Kamulaştırma fiyatlarının düzeleceğine inanıyorum. Devletimiz vatandaşını mağdur etmeyecektir. Baraj yapıldıktan sonra hem Salıpazarı, Çarşamba, Terme içme suyu ve sulama hem de taşkın önleme boyutunda katkısı olacaktır."

HASATLARINI YAPABİLİRLER
Vatandaşların fındık zamanının geldiği, hasat zamanında taşınma durumlarının olmayacağı sözlerine ise Başkan Akgül, “Vatandaşlarımızın içi rahat olsun, bu seneki fındık hasatlarını engelleyecek bir durum yok. Hasatlarını yapabilirler, ürünlerini kurutabilirler” dedi.

Röportaj: Ali BİROL

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Şubat 2020
İmsak 05:39
Güneş 07:04
Öğle 12:52
İkindi 15:58
Akşam 18:31
Yatsı 19:50