banner1365

banner1345

Sahur, İftar bereketi ve Teheccüd

banner1357

Seyhan Elmacı, bugünkü köşe yazısında 'Sahur, İftar bereketi ve Teheccüd' başlıklı yazısını kaleme aldı.

SAMSUN HABER 11.05.2019, 09:24
Sahur, İftar bereketi ve Teheccüd
banner1353
banner1343

Ramazan ayı, alemlerin Rabbi ve din günün sahibi yüce rabbimizin merhametinin sağnak sağnak yağdığı mübarek bir iklim. Başlangıcından sonuna kadar teravihinden mukabelesine, iftarından sahuruna her anı ile bizleri O yüce rabbe yönelten ve onun için kulluk etme bilincini kazandıracak mevsim. Bu mübarek ay bizi, ay boyunca Müslümanlara birlik ve beraberlik bilincini kazandıran teravih namazı karşılar. Ardından sonraki günün orucuna maddi ve manevi hazırlık yapacağımız sahur gelir. 


 Sahur; oruca başlama vaktinden bir müddet önce yemek yenilen vakittir. Arapça sözlüklere baktığımızda Sahur ve seher kelimelerinin aynı kökten geldiklerini görüyoruz. Sahur oruç için hem bedenin hem ruhun hazırlığının yapılacağı, yapılması gereken bir vakittir. Seher vakti yapılan ibadetlerin faziletli olması gibi seher vakti yenilen yemekte bereketlidir. Bir Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz “Sahur yemeği yiyin, zira sahur yemeğinde bereket vardır.” (Buhari, Savm, 20)  buyurmaktadır. Bedenimizin güce kuvvete ihtiyacı olduğu kadar ruhumuzun da ertesi günün orucuna hazırlanmaya ihtiyacı vardır. Sahur yani seher vakti bunun için bir fırsattır. Seher vakti yapılan ibadetler faziletlidir. 


Mü’minler içn en güzel örnek olan Allah Rasulü kendisi seher vaktini teheccüd namazı ile donatırken bizlere de gecelerimizi ihya etmeyi tavsiye etmiştir. Sahura kalkan kişi bir de teheccüd ile bu vakti taçlandırırsa ertesi gün oruçlunun sakınması gereken her türlü eksik, yanlış, hoş olmayan davranışlardan kendini korur.  Peygamber Efendimiz "Oruç kalkandır) buyuruyor. Teheccüd bu kalkanı güçlendirecek değerli bir ibadettir Ramazan ayı boyunca bu değerli ibadeti hayatına yerleştiren Müslüman Ramazan sonrasında da bu güzel davranışı devam ettirecektir. Rabbimiz seher vaktinde ibadetle ilgili şöyle buyurmaktadır: "Ey Muhammed! Şüphesiz Rabbin, senin ve beraberinde bulunanlardan bir topluluğun gecenin üçte ikisinden biraz az, yarısı ve üçte biri kadar vakit içinde kalktığını bilir." (Müzemmil, 20) Seher vaktinde ibadet etmeyi teşvik eden Peygamberimiz(s.a.v) şöyle buyurmuşlardır: “Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ her gece, gecenin son üçte biri kaldığı sırada dünyâ semâsına nüzûl eder ve şöyle buyurur: “Bana duâ eden var mı, duâsına icâbet edeyim? İstediğini vereyim. Bana istiğfar eden var mı, onu mağfiret edeyim?”(Buhârî, Teheccüd, 14) Bir başka hadis-i şeridinde de Peygamber Efendimiz – “Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah’a yakınlık, günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.” (Tirmizi) buyurmuştur.


Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu günahlardan kurtuluş olan Ramazan ayında maddi ve manevi anlamda sahur bereketini idrak etmek için sahura kalkmaya gayret ederek sahuru yeme içme vakti olmanın yanında kulluk için kendimizi yetiştirebileceğimiz bir fırsat olarak değerlendirmeli ve teheccüd namazının kıymetini bilmeliyiz. Rabbimiz oruçlarımızı makbul eylesin, bizleri bu kutlu ayın her anını Yüce Rabbimizin rızasına ulaşmak için değerlendiren ve Ramazanın rahmet yağmurundan bol bol yaralanan kullarından eylesin.


“Ey Rabbimiz, bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver. Bizi ateşin azabından koru.”


( Bakara Suresi, 2/201)
 

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 16 Ekim 2019
İmsak 05:16
Güneş 06:41
Öğle 12:25
İkindi 15:28
Akşam 18:00
Yatsı 19:19