banner1496

banner1345

banner1334

Sağlıkta 'döner sermaye' isyanı - Samsun Haber

banner1357

Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer, hükümetin açıkladığı 3 ay tavandan döner sermaye alma uygulamasının, sağlık hizmeti sunan tüm personeli kapsaması gerektiğini söyledi

SAMSUN HABER 26.03.2020, 17:11 Ayşe Çolak
651
Sağlıkta 'döner sermaye' isyanı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer, sağlık çalışanlarına müjde olarak sunulan 3 ay tavandan döner sermaye alma uygulamasının, olumlu olsa da yeterli içerikte ve doğru bir düzenleme olmadığını söyledi. Biçer,  uygulamanın sağlık hizmeti sunan tüm personeli kapsaması gerektiğini belirtti.

Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı İlyas Biçer, sağlık çalışanlarının sunduğu hizmetin aslında ülkenin bugünü ve geleceği için ne kadar önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığı günlerin yaşandığını söyledi. Biçer, "Öyle günler ki bunlar, herkes corona virüs endişesiyle mücadeleye evinde kalarak destek olurken sağlık çalışanlarımız, virüsle en ön cephede tabiri caizse göğüs göğüse mücadele ederek savaşmaktadır" dedi.

ATAMA SAYISI YETERSİZ

Sağlık çalışanlarının böyle özverili ve fedakar bir şekilde sağlık hizmeti sunduğu dönemde, sağlık çalışanlara müjde olarak verilen 32 bin istihdam ve 3 ay tavandan döner sermaye alınması uygulamasının olumlu bir adım olduğunu, ancak kesinlikle yeterli olmadığını ifade eden İlyas Biçer, "32 bin kadronun 18 bini sözleşmeli sağlık personeli ve 14 bini sürekli işçi olarak görev yapacak personellerden oluşmaktadır. 

30 bin öğretmen ataması kararının açıklandığı bugünlerde 18 bin sağlık personeli ataması kararı, sahadaki ihtiyacı karşılama noktasında kesinlikle yeterli değildir. İlerleyen aylarda yaşanan salgın nedeniyle uzmanlarca sağlık personeli ihtiyacının artacağı öngörüldüğünden, mutlaka yeni bir alıma çıkılmalı ve bu rakamın en az 2 katı bir sağlık personeli alımı gerçekleştirilmelidir. Sağlık çalışanlarımıza müjde olarak sunulan 3 ay tavandan döner alma uygulaması, olumlu olsa da bizce yeterli içerikte ve doğru bir düzenleme olmamıştır" diye konuştu.

İŞ BARIŞINI BOZAR

Sağlık hizmetinin herhangi bir maddi karşılığı olamayacağını ifade eden İlyas Biçer, "Kurtarılan bir hayatın rakamsal bir karşılığı olabilir mi? Burada asıl sorun yukarıda belirttiğimiz gibi sağlık çalışanlarının ekonomik göstergelerde yaşanan değişiklikler nedeniyle kayba uğradığı gelir düzeyinin telafi edilmesidir. Bu da 3 ay tavandan döner verilerek telafi edilemez.  Mutlaka bu konuda kalıcı ve sağlık çalışanlarımızı memnun edici bir düzenleme yapılmalı, 3600 ek gösterge konusu ivedilikle halledilmelidir. Sağlık çalışanları ulufe değil sadece haklarını istemektedirler. Sağlıkta iş barışını bozan bu düzenleme mutlaka genişletilmeli, riski ortak paylaşan, hizmeti ortak sunan tüm grupları etkiler hale getirilmelidir. Sağlık çalışanlarımızın %100 risk altında olduğu bu günlerde iş barışı hepimizin için daha önemli hale gelmektedir" dedi.

Yorumlar (0)
banner1474
18°
açık
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:49
Güneş 05:30
Öğle 12:45
İkindi 16:38
Akşam 19:51
Yatsı 21:25