Hilas Otel

Çelik İnşaat

Recep Güleroğlu: Erhan Usta'nın adaylığı proje

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu, "Erhan Usta'nın adaylığı, birilerinin belediye başkanı olma ihtimalini düşürmek üzere kurgulanmış. Kim tarafından kurgulandığını bilemem ama proje olduğunu, Hayati Tekin'in aday olmasını engellemek üzere aday olduğunu düşünüyorum" dedi

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Recep Güleroğlu, Samsun Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Bozkurt’un Samsun Canlı Haber TV’de hazırlayıp sunduğu 55. Dakika programının konuğu oldu. Başkan Güleroğlu, CHP ile yaptıkları ittifaka ilişkin ve yaşanan son gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

İTTİFAK KAÇINILMAZDI
İttifak'ın Türkiye'nin yaşadığı siyasetten bağımsız bir konu olmadığını ifade eden Güleroğlu, "16 Nisan Refarandumu'ndan sonra Türkiye Cumhuriyeti yönetim sisteminde köklü bir değişim oldu. Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nden yeni bir sisteme geçiş yapıldı. Dolayısıyla amaçlanan siyasesette iki kutuplu bir alana geçilmesiydi. Bunun sonucunda da ittifaklar söz konusu oldu. Bunun yansıması sonucunda da 24 Haziran seçimlerinden sonra yerel seçimlerde de bu ittifakın kaçınılmaz olduğu anlaşıldı. Çünkü iktidar partisi AK Parti ittifak konusunda zorlayıcı hamleler yaptıktan sonra, muahlefet partilerinin ayrı ayrı seçime girerek başarı elde etmeleri mümkün görülmüyor. Bu ittifak değidiğmiz olay da sistemin getirdiği bir durum. Bundan sonra değişip değişmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Biz de İYİ Parti olarak 24 Haziran Seçimleri'nde yapmış olduğumuz ittifakın gereği olarak CHP ile ittifak yapmak durumundayız" dedi.


MEMNUNİYET DUYDUK
Başkan Güleroğlu, 51 il ve 30 büyük şehirde teşkilatların çalışmalar yaptığını, ittifak ruhuna uygun seçilebilecek en uygun kriterdeki adayları belirlediklerini söyledi. Samsun’da İYİ Parti çatısı altında seçime girileceğinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Güleroğlu, “Samsun’da iddialı olabilecek adaylarımızı belirledik. Bunun sonuçlarını en iyi şekilde alabilmek için de 31 Mart gününe kadar durdurak bilmeden çalışacağız” dedi

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
Başkan Güleroğlu, Canik, Asarcık, Bafra adaylarının henüz açıklanmadığını belirterek, “Genel merkezimiz Bafra ve Tekkeköy’de iki partinin de aday çıkarmasını uygun gördü. Fakat yine de il yönetimleri ile ilçe yönetimlerine mütabakata varılması durumunda yerele karar bırakıldı. Bu nedenle daha önce 19 Mayıs’ın CHP’ye bırakılması kararlaştırılmıştı fakat daha sonra görüşüldü ve 19 Mayıs’ta İYİ Parti Adayı Ahmet Topal Bey'in desteklenmesi uygun görüldü. Bafra ve Tekkeköy’de ayrı ayrı yarışmaktansa en güçlü adayın desteklenmesi yönünde görüşmeler yapılıyor. Bunların da belirlenmesi çok fazla sürmez” diye konuştu. 

TEK ÇATI ALTINDA GİRİLMELİ
Yerel seçimlerde meclis üyelerinin belirlemesinin sıkıntılı bir süreç olduğunu ifade eden Güleroğlu, “Parti merkez yönetimlerince meclis yönetimlerinin nasıl yapılacağına dair bir anlaşma yapılmadı fakat ilçe başkanlıkları düzeyinde mütabakat sağlanırsa genel merkezlerin buna uyacağı şekilde talimat geldi. Benim şahsi düşüncem meclis üyelerinin belirlenmesi noktasında tek çatı altında girilmesi uygun olur. Birincisi artık oyların değerlendirmesi ikincisi de başkanlıkların kazanılacağı yerlerde meclisin çoğunluğunu sağlama noktası önemli” şeklinde konuştu. 

HERKESE KAPIMIZ AÇIK
Yeni bir parti olduklarını ve herkese kapılarının ve gönüllerinin açık olduğunu söyleyen Güleroğlu, “Bizim partimize katılmada tek ve en önemli kriterimiz var. Topluma aykırı düşünceler benimsememiş, vatan hainliğine, yolsuzluğa, hırsızlığa bulaşmamış tüm kişiler partimizde siyaset yapabilirler. 1,5 senelik bir partiyiz. Biz bu dönemde özellikle yerel seçimlerde en fazla başarıyı arzulayan partiyiz. Seçilmiş bir belediye başkanımız yok. Başarı arzusu var. Bu başarı arzusunu da kiminle ortaya koyabileceksek, hangi partiden siyaset yapmış olursa olsun ilkelerimize uyan herkesi kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı. 
   


BAŞKANLIK İÇİN ADAY OLMADI
Bağımsız Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını açıklayan Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın başkanlıkla ilgili bir düşüncesinin olmadığını vurgulayan Güleroğlu, “Kendisiyle partimizin adaylığı noktasında görüşmelerimiz oldu. El sıkışma noktasında da mesafe kat ettiklerini biliyorum. Her ne olduysa sonradan vazgeçildi. Partisinden ihraç edilmiş insanın takdirine saygı duymak gerekir. Sonradan yaşanan hadiseler saygımızı biraz törpüledi. Şahsından karakterinden bağımsız olarak, serbest iradesiyle büyükşehir belediye başkan adayı olduğuna inanmıyorum. Erhan bey büyükşehir belediye başkanı olmak isteseydi, CHP ve İYİ Parti’nin taban oylarıyla yarışa başlayacak, bağımsız iken almak istediği oyları da koysaydı zaten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olacaktı. Birilerinin belediye başkanı olma ihtimalini düşürmek üzere kurgulanmış, kim tarafından kurgulandığını bilemem ama proje olduğunu düşünüyorum. Erhan bey büyükşehir belediye başkanı seçilmek için aday olmadı. Hayati Tekin'in aday olmasını engellemek üzere aday olduğunu düşünüyorum” dedi. 

HDP İLE ALGI YAPIYORLAR
HDP’nin aday çıkarmadığı yerlerde İYİ Partili adaylarını destekleyebilecekleri iddialarıyla ilgili konuşan Başkan Güleroğlu, “Adalet ve Kalkınma Partisi siyaseti en iyi kurgulayan ve sahaya yansıtan bir parti. HDP ile ilişkilendirmek tamamen algı yaratmak üzerine seçilmiş sistematik. Türkiye seçmeninin özellikleri ve eğilimi dikkate alındığında prim de yapıyor. İYİ Parti kurulduğundan beri, bir takım örgütlerle yan yana getirilmeye çalışıldı. Bunun birincisi FETÖ ile yan yana getirilmeye çalışıldı. Bunun toplumda yansıması istedikleri gibi olmayınca bundan vazgeçildi. Yerel seçimde başka bir terör örgütü HDP ile yan yana getirmek gibi algı oluşturulma düşüncesi var. İYİ Parti kurulduğundan beri, HDP ile bırakın işbirliği düzeyinde çalışmayı yapmak adımızın geçmesini bile ilkeler gereği doğru bulmuyoruz.  İYİ Parti milliyetçi, muhafazakâr, sosyal adalete saygılı, toplumun kabul görmüş değerleri üzerine siyaset yapan parti. Vatana, devlete, millete, ihanet içerisinde olan, mevcut siyasal sistemi silahla yıkmaya çalışan bir terör örgütünün siyasi uzantısının bizi desteklemesini kabul etmek söz konusu dahi olamaz. Algısından çok fiiliyatına bakmak lazım. Meral hanım dünkü toplantıda beyan etti. Iğdır ‘da MHP ile HDP’nin adayı iddialı. Biz orada aday çıkartmadık. İttifak ruhuna uygun olarak AKP’nin de aday çıkartmaması gerekir ki MHP’nin şansının çoğalması lazım.  Genel başkanımız ifade etti. Cumhur ittifakına karşı HDP bloğu daha güçlü ise biz gider Cumhur İttifakını destekleriz. Ne AK Parti ne de MHP’nin vatana, milletine karşı husumetine laf etmek mümkün değil. HDP’ye karşı bu nedenle bu iki partinin adayını destekleriz. Samsun’a gelindiğinde ise muhattapları tarafından cevaplanmıştır. Partiyi temsil eden biri olarak o açıklamanın HDP yetkililerinin iradesiyle yapıldığını düşünmüyorum. Bu bir algı olabilir. HDP’nin oyu nedir ki bizi İlkadım’da destekleyip bizim adayımız seçilecek. HDP’nin desteğine ihtiyacımız yoktur. Bu açıklamayı kurumsal olarak kabul etmiyoruz. Güdümlü açıklamadır. Algı yaratmaya yöneliktir” dedi. 

‘HDP’Lİ BAZI SEÇMENLERİN OYUNA TALİBİZ’
Güleroğlu bu açıklamalarının yanı sıra HDP’ye oy atan vatandaşlarında oylarına talip olduklarını ifade ederek şunları söyledi: “HDP’ye oy veren kürt ve sosyal demokrat vatandaşımız da vardır. Bunların hepsini vatan haini sempatizan olarak göremeyiz. AKP’de CHP’de bunun tabanından oy almakta. Bize bu anlamda destek vereceklerse onlara da gönlümüz açıktır. İlkelerimize, prensiplerimize bağlı iseler zamanında HDP’ye oy vermiş olsalar da bizim için değerli insanlardır. Onlarında oyuna talibiz.

‘BİZE OY VERİN’
Güleroğlu, "Neden Millet İttifakına oy verilmeli" sorusuna şöyle cevap verdi: “Hallerinden memnunsalar vatandaşlar vermesinler. Biz total olarak ülkenin iyi yönetilmediğini iddia ediyoruz. Belediyelerinde iyi yönetilmediği konusunda vatandaşların  şikayetleri var. Samsun’da yüzde 70-80 oranında memnuniyetsizliği olan bir belediye anlayışına neden insanlar oy versin. Eğer yaşadığınız beldede partili partisiz, oy vermiş veyahut vermememiş herkesin eşit hizmet almasını belediyenizi kendi belediyeniz olarak görmek istiyor ve sorunlarınızın çözüme kavuşturulması noktasında talepkar olmayı düşünüyorsanız bize oy verin diyoruz.”


Haber: Pınar UZUN 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 19:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa BAYRAKTAR
Mustafa BAYRAKTAR - 3 ay Önce

Sizin siyaset anlayışınızı...
Adamın günlerce kapısında yattınız bizden aday ol diye, şimdi sizden aday olmadı diye proje oldu öyle mi?
Yersen...

eylül
eylül - 3 ay Önce

düz mantık: bizden aday olmadı demek ki proje. Allah kimseyi bu kadar düşürmesin.. yazık.. söylenecek çok söz var ama anlayacak biri var mı bilemiyorum.

Vatandaş
Vatandaş - 3 ay Önce

Hayati TEKİN CHP Lİ değilmi ya siz neden bahsediyorsunuz.

İLKADIM SEÇMEN ANALİZİ.
İLKADIM SEÇMEN ANALİZİ. - 3 ay Önce

SAYIN ERHAN USTAYI SEVİYORUZ . YANLIŞ YAPTI BAĞIMSIZ ADAY OLMAYACAKTI... BU BİR AKPARTİ OYUNU .. AMA GİNE AK PARTİ SAMSUN BÜYÜK ŞEHRİ KAYBEDECEK... ERHAN USTA KENDİ SİYASİ GELECEĞİNİ BİTTİR Dİ. OLMADI.... SAMSUN BİZİM GİBİ ERHAN USTAYI SEVEN İNSANLAR... HAYATİ TEKİNE VERECEĞİZ... OLMAZ BU BİR HATA.

SIRADAKİ HABER