banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Özhaseki ve Karaaslan başkanları Samsun'da uyardı - Samsun Haber

banner1357

Samsun’da yapılan AK Parti Yerel Yönetimler Karadeniz Bölge Toplantısı’nda belediye bakanlarına seslenen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Şehirlerin geleceği o şehirdeki yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır" derken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ise, "Artık şehrimize eser bırakmak gayesiyle çalışmalıyız” uyarısı yaptı.

SAMSUN HABER 12.10.2019, 16:35
Özhaseki ve Karaaslan başkanları Samsun'da uyardı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları'nın altıncısı, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki başkanlığında Samsun'da yapıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ın da hazır bulunduğu toplantıya, Karadeniz’deki 13 ilden gelen belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ile AK Parti teşkilatlarının temsilcileri katıldı. Özhaseki ve Karaaslan, belediye başkanlarına ufuklarını geniş tutmaları ve yöneticisi oldukları şehirlerde gelecek nesillere aktarılacak kalıcı eserler bırakmaları uyarısı yaptı.

ÖNEMLİ MESAJLAR

AK Parti’nin önceki gün başlayan 6. Karadeniz Bölge Toplantısı’na, Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve AK Parti Samsun milletvekillerinin yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ile Amasya, Bartın, Çankırı, Çorum, Giresun, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Sinop, Sivas ve Tokat illerinin belediye başkanları, başkan yardımcıları ile teşkilat üyeleri katıldı. Gerçekleştirilen toplantıda Samsun’dan Türkiye’deki yöneticilere önemli mesajlar verildi. 

VİZYONLU OLUN, HEDEF KOYUN

Türkiye’de 1994 yılının yerel yönetimler için bir dönüm noktası olduğunu, milletin bu tarihten itibaren ‘hizmet belediyeciliği’ kavramıyla tanıştığını kaydeden Özhaseki, daha sonra da ‘sosyal belediyecilik’ anlayışını gündeme getirdikleri hatırlattı. Özhaseki, “Şehirlerin geleceği o şehirlerin yöneticilerinin ufuklarıyla doğru orantılıdır. Başkanlar hedef koymuşlarsa, o hedefe doğru ortak akılla hareket ediyorlarsa, iç dinamiklerini harekete geçirmişlerse o şehirlerin geleceği parlaktır” dedi.

KİMLİKSİZ ŞEHİRLERİMİZ VAR

Şehirlerin geleceğinin o şehirde yaşayan yöneticilerin ufukları ile doğru orantılı olduğunu söyleyen Özhaseki, kentlerde modern planlamanın ve şehircilik anlayışının Türkiye’ye geç girdiğini hatırlattı. Bunun sonucunda Türkiye’de kentlerin sağlıksız ve kimliksiz kaldığını vurgulayan Özhaseki, "Deprem ülkesiyiz ve son yüz yılda 6 ve üzerinde 56 deprem var. Topraklarımızın yüzde 66'sı deprem bölgesinde ve nüfusumuzun yüzde 71'i deprem bölgelerinde yaşıyor ama şehirlerimiz depreme hazırlıklı değil. Sağlıksız şehirlere sahibiz. İkincisi kimliksiz şehirlere sahibiz" diye konuştu. 

İŞİNİZ DAHA ZOR, BEKLENTİLER ÇOK ARTTI

Belediye başkanlarına seslenen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, "Sadece halkın oyuyla seçilip, bir takım teknik işleri yapacak işlerin başına getirilmediniz. Çünkü biz de şehir, yalnızca fiziksel bir takım konular üzerinden anlatılmayacak kadar derin bir anlam içerir. Biliyoruz ki, düne göre bugün, işiniz biraz daha zor. Çünkü beklentiler çok arttı” dedi.

İNSAN HAYATINI ÖNEMSEMELİYİZ

Başkanların atacakları her adımın bundan sonraki dönemlere sirayet edeceğini bu nedenle de sorumluluklarının büyük olduğunu vurgulayan Karaaslan, "Şehrin sesine kulak veren, şehri dinleyen ve şehriyle birlikte hareket eden başkanlar daha hızlı mesafe kat ediyorlar. Artık sadece yaşanabilir şehir demiyoruz, artık insanın diğer ihtiyaçlarını gönül belediyeciliğini merkezine alan bir bakış açısı önemli. Değer üreten şehirler bizim güçlü bir hedefimiz. İnsanı merkezine alan, çevreye ve doğaya saygılı, insan hayatını önemseyen insan tabiat şehir olarak ilerleyen bir anlayışla hareket etmeliyiz. Eğer bu önlemleri almazsak, sellerle, heyelan, su baskınları ve kuraklıkla mücadele etme konusunda alarm zilleri çalmakta. Adalet, hikmet, bilgilik, merhamet, mesuliyet ve emanet. Unutmayalım ki şehir; sadece yapılar bütünü değil. Artık şehrimize eser bırakmak gayesiyle çalışmalıyız. İnsanı merkezine alan, çevreye ve doğaya saygılı, insan hayatını önemseyen bir anlayışla hareket etmeliyiz” diye konuştu.

5 YIL İÇİNDE ÇÖZECEĞİZ

Samsun’un, özellikle Tekkeköy’den Atakum’a kadar olan bölümde Türkiye’deki kent içi dokusunda en fazla kentsel yapılaşma problemiyle karşı karşıya kaldığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Özellikle şehrimizde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattık. Samsun’un kent merkezinde ciddi bir doku kaybı var. Özellikle ulaşım ve otopark alanında sıkıntılar var. Samsun kent merkezindeki tüm otopark meselesini önümüzdeki 5 yıl içinde çözeceğiz” diye konuştu.

MARKA ŞEHİR SAMSUN

Yerel yönetimlerdeki başarılarla iktidara gelmiş bir hareket olduklarını söyleyen AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, “Bu başarıyı bundan sonra da cumhurbaşkanımızın verdiği sorumlulukla devam ettireceğiz. Teşkilatlarda ve yerel yönetimlerde üzerimize çok önemli bir sorumluluk yüklenmiştir ve Samsunumuz AK Parti belediyeciliği açısından marka bir şehirdir” dedi.

Merve İLHAN, Yasin YILDIZ


 

Yorumlar (0)