banner1365

banner1345

OMÜ'de 'yerli ağız sütü tozu' üretildi

banner1357

Buzağı ölümlerinin önlenmesi amacıyla yapılan projede ilk 'yerli ağız sütü tozu' üretimine başlandı.

SAMSUN HABER 12.01.2019, 10:41 12.01.2019, 10:49
banner1353

Buzağı kayıplarının en aza indirgenmesi için Samsun Ondokuz Mayıs Üniveeritesi Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri ile birlikte hazırlanan, Samsun Büyükşehir Belediyesi Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı(OKA) tarafından yürütülen "Buzağı Can Sütü Projesi"nde ilk üretime başlandı.
OMÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr.Duygu Dalgın ile Doç. Dr. Yücel Meral,  hayvancılık sektörünün en büyük sorunlarından olan buzağı ölümlerinin önlenmesi üzerine 2 yıl çalıştı ve "Buzağı-Can Sütü Projesi"nde kapsamında il yerli süt tozu üretildi. OKA'nın desteği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafınca desteklenen projeTürkiye'nin ilki olma özelliği taşıyan tesiste üretilen ilk ağız sütü ikame tozu için yakında seri üretime geçilmesi bekleniyor.Birinci aşamayı tamamlayan proje öncelikle TR83 Bölgesi olan Samsun, Çorum, Amasya, Tokat'taki üsretcilere sunulup Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafınca 2 yıl boyunca ücretsiz olarak dağıtımı yapılacak. Ölümlerinin büyük bir oranda doğumdan sonra gerçekleştiği buzağılarının ölmesi ağız sütü tozu sayesinde önlenmeye çalışılacak proje sayesinde milyarlarca lira ekonomik kaybın önlenmesi hedefleniyor. Deneme amacıyla üretilen ilk üründe dünya standartalarının yukarısında bir kalite olduğu gözlemlendi. buzağları üzerinden denenmeye başlanan yerli ağız sütü tozu, yeni doğmuş buzağıların bağışılık sistemlerini güçlendirdiği gözlemlendi.

'ÜRÜN DÜNYA STANDARTLARININ YUKARISINDA'


Yeni doğan çift tırnaklı hayvanlarda bağışıklık sistemin oldukça zayıf olduğunu dile getiren Doç. Dr. Duygu Dalgın,"Buzağı ölümlerinin en büyük nedeni, doğduklarında bağışıklıklarının az olmasıdır. Yeni doğan buzağılar 5 haftaya kadar kendi bağışıklığını üretemiyor. Dolayısıyla annelerinden aldıkları ağız sütü buzağılar için çok önemli. Fakat buzağının anneden aldığı ağız sütünün kaliteli olması gerekiyor. İlk ve ikinci doğumunu yapan, ithal, hastalık geçirmiş hayvanlarda ağız sütü kalitesiz oluyor. Bu da yavruyu hastalıklara karşı açık hale getiriyor. Sonucunda da buzağı ölümleri artıyor. Bunu önlemek için yurt dışında ağız tozu yapılarak buzağılara veriliyor ve çok iyi sonuçlar alıyorlar. Türkiye’de bu güne kadar böyle bir üretimimiz yoktu. Türkiye’de üretimin olmaması hayvancılığımızın eksiğiydi. Biz OKA toplantısında bu projeyi sunduk. O zaman ki valimiz İbrahim Şahin bu projeyi çok önemsedi. Bu açıdan kendisine şükran duyuyoruz. Daha sonra bu proje OKA’nın desteği, Samsun Büyükşehir Belediyesi yürütücülüğünde yapıldı. Doç. Dr. Yücel Meral, Büyükşehir Belediyemizin görevlileri; Veteriner Hekim Mehmet Yıldız ve Ziraat Mühendisi Çağatay Batman’ın projede çok emeği oldu. İlk deneme üretimlerimizi yaptık. Üniversite olarak sözümüzü yerine getirerek dünya standartlarının üzerinde bir kalitede toz elde ettik. Türkiye’de bunun elde edilemeyeceği düşünülüyordu. Çünkü buna dair bir makine henüz yapılmamıştı. Biz bazı makineleri inove ederek daha kaliteli bir teknoloji geliştirmeyi ekibimizle başardık. Bundan sonra üretim seri hale geçecek. Daha sonra üreticilerimize bu tozu dağıtacağız. Projenin kapsadığı 4 ilde üreticilerimize; ağız sütünün önemini ve sağlıklı buzağı yetiştirmenin stratejilerini anlatacağız. Bu projenin buzağı ölümleri ile birlikte, ağız sütü ve hayvan ithalatını önleyeceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.


 'YERLİ BİR TESİS YERLİ BİR ÜRÜN'


AR-GE çalışmalarının ardından tesis yapına geçildiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediye'nde proje görevlisi Veteriner Hekim Mehmet Yıldız, "Ağız sütü ikame tozu için yaptığımız makine Türkiye’de bir ilk oldu. Bu makinenin özelliği düşük sıcaklıkta protein ve immunoglobulinlere zarar vermeden kolostrum sütünü toz haline getirerek raf ömrünü uzatacak şekilde çiftçilerin kullanımına sunmayı amaçladık. Ürettiğimiz kolostrum tozunda dünya standartlarının üzerinde bir kaliteyi yakaladık. Buzağılarda bunu denedik. Denemelerimiz devam ediyor. Bu proje ülke hayvancılığımız için önemli. Kullanım şekli çok kolay. Deneme çalışmalarımızı bitirdikten sonra ham madde temini üzerinde çalışacağız. Makinemiz saatte 50 litre kolostrumu toz haline getirebilecek. Bu çalışmanın ülke geneline yayılacağını düşünüyoruz. Bölgedeki çiftçilere bu toz 2 yıl ücretsiz dağıtılacak. Bu tesis ağız sütünü toz haline getirmek için Türkiye’de ilk kez yapılan bir yer. Amerika ve Avrupa’da bu tesislerden bulunuyor. Biz bunu yerli bir üretimle ilk defa Samsun’da hayata geçirmiş olduk. Buzağılarda yaptığımız denemelerde aktif hale getirdiğimizi gördük. Bağışıklık sistemi güçlü olan bir buzağı diğer hastalıklara karşı da dirençli oluyor. Kan analizlerinde de bunu gördük" dedi.

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ekim 2019
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 12:25
İkindi 15:27
Akşam 17:58
Yatsı 19:18