banner1365

banner1345

Nail Kırmacı: Paniği gerek yok 

banner1357

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail Kırmacı, Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen’in, "Samsun’da merdiven altı tabir edilen etlerin piyasada dolaştığı iddialarının asılsız olduğunu belirterek, “Böyle bir şey varsa ve nerelerde yapılıyorsa ihbar etmesi gerekmektedir. Bu konuda ihbar bekliyoruz" dedi. Samsun Veteriner Hekimler Odası Başkanı Habib Muruz ise, kontrollerin yapıldığını ifade edip, "Paniğe gerek yok" diye konuştu

SAMSUN HABER 14.05.2019, 09:23 14.05.2019, 09:29
Nail Kırmacı: Paniği gerek yok 
banner1353
banner1343

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, Samsun Medya Grubu’na yaptığı özel açıklamada, Samsun’da merdiven altı tabir edilen küçük mezbahalarda ve mahalle aralarında kesilen etlerin dolaştığını belirtmiş, 1-2 lira ucuza et almak isteyen vatandaşın sağlığının tehdit altında olduğunu iddia etmişti.  

Samsun'da satılan etin yüzde 30'u kaçak kesim

İHBAR EDİLMELİ
Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, “Böyle bir şey varsa ve nerelerde yapılıyorsa ihbar etmesi gerekmektedir. Bu konuda ihbar bekliyoruz. Böyle bir açıklama yapıp insanların kafasını karıştırmak doğru değil. Kesinlikle yanlış bir iddia olduğunu düşünüyorum” dedi.

Şen’in ‘Piyasa akışı belli. İşlerimiz iyi olmadığı halde Kurban Bayramı’ymış gibi kıyma çekiyoruz ve deri alımı yapıyoruz” açıklamasına ise Kırmacı, "Asla böyle bir şey yok" diyerek, iddiaların asılsız olduğunu dile getirdi. 

VATANDAŞ RAHAT OLSUN
Samsun’da ilgili makamlar tarafından gerekli denetimlerin yapıldığını, bu konuda vatandaşların içinin rahat olması gerektiğini belirten Samsun Veteriner Hekimler Odası Başkanı Habib Muruz, "Dile getirilen merdiven altı, kaçak kesim gibi iddialar ikna edici değil. Samsun’da, kırmızı et sektörünün önemli enstrümanlarından biri olan mezbaha konusu tartışılır. Samsun’un, besi sektörünü ve kırmızı et sektörünü ayağa kaldırma potansiyeli var ama bu konuda biraz daha çaba sarf edilmeli. Gıda güvenliği noktasında ise kontrol dışı veya kaçak kesimleri engelleyebilme şansımız yok. Sahayı iyi gözlemleyen ve kırmızı et sektörünü yakından takip eden birisi olarak söyleyebilirim ki, kırmızı ette gıda güvenliği konusunda geçmişe nazaran çok daha iyiyiz. Bir sivil toplum kuruluşu olarak, kamunun kırmızı et ve gıda güvenliği konusunda gözümüz üzerinde. İlgili makamlar tarafından gerekli denetimler yapılıyor. Bu konuda vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Fakat ramazan ayında fırsatçılara fırsat vermemek için daha sık denetim yapılmalı. Ben bu konuda Samsun’un kasaplarına güveniyorum. Denetimler sıklaşırsa vatandaşın güveni de o kadar artar” diye konuştu.

Haber: Merve İLHAN

Yorumlar (0)
banner1363
21°
açık
Namaz Vakti 16 Ekim 2019
İmsak 05:16
Güneş 06:41
Öğle 12:25
İkindi 15:28
Akşam 18:00
Yatsı 19:19