banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

'Nafaka' Kafaları Karıştırdı - Samsun Haber

banner1357

Samsunlu vatandaşlar, boşandıktan sonra eski eşe nafaka verilmesi konusunda farklı görüşler bildirdi. Bazı vatandaşlar, 'kesinlikle verilmeli' derken, bazıları ise kısa bir dönem için verilmesi gerektiğini savundu

SAMSUN HABER 14.10.2019, 09:46 14.10.2019, 09:49
377
banner1353
banner1375

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber Ekibi vatandaşlara  "Boşanan erkekler eski eşlerine nafaka ödemeli mi?" sorusunu sordu.

işte alınan yanıtlar: 

ZOR DURUMDA KALABİLİR 
Ali Osman KESER: Bence vermeli çünkü belki başka birisiyle evlenmeyecek, zor durumda kalabilir, sokakta kalabilir. O yüzden yardım etmek amacı ile vermeli bence. Süresiz olarak verilmeli, ona yardım etmek çocuklarına yardım etmek amacıyla.

SÜRELİ OLMALI
Pınar KAYA: Belli bir süre evli kalınmışsa verilebilir. Hani yirmi yıl, yirmi beş yıl evli kalınmışsa olabilir ama şimdi iki ay üç ay evli kalıp da nafaka vermelerine karşıyım. Kadının mağdur olmaması için zaten yıllarını vermiş bir on beş, yirmi yılını vermiş. 

İŞ BULANA KADAR VERİLMELİ
Mehmet AYDIN: Bir süre vermeli. Karşı taraf evlenene kadar vermeli, evlendikten sonra kesilmeli ama çocuklarına devam etmeli. Evlilik kurumunu bozmuş oluyorsun. Karşılıklı anlaşma hazır değil yani kadın boşandığı zaman da üç beş yıl içinde ne yapacağını bilemez. İş bulana kadar veya evlenene kadar gelirini kazanana kadar verilmeli, ömür boyu olmamalı.

ÖDENMEMELİ
Gülcan DENİZ: Ödemesinler, kadının çalışma hayatına girmesi lazım yani bir ay, iki ay evli kalacaksın ondan sonra adam sana ömür boyu nafaka ödeyecek. Çok yanlış bence, kadın kimliğini, benliğini kazanmalı. Mesela bir ay evli kalmış, bir sene versin bir aya. Ben bir kadın olarak, bir kadının  erkeğe köle olmasına karşıyım. Çalışsın, ayaklarının üstünde dursun.

BELLİ BİR SÜRE VERİLMELİ 
Hamza ÇETİN: Belirli bir süre nafaka vermeli, ondan sonraki süreçte vermemeli. Hayat ortak diyoruz, herkes eşit diyoruz. Erkekten alıp kadına vermek olmamalı. Bunun belli bir süresi olmalı.

GELİRİ YOKSA ÖDENMELİ 
Ahmet ALTAY: İhtiyacı varsa verilmelidir. En azından o kadının ihtiyacı devlet tarafından karşılanmıyorsa ve belirli bir geliri yoksa, o kadının da yaşaması için nafaka verilmelidir. 

HAKKI VAR
Bilal KESKİN: Uzun bir evlilikten sonra üzerimizde hakkı vardır ve hak hukuktan dolayı vermeliyiz. Nafakanın ömür sonuna kadar verilmesi mantıksızdır, belirli bir süre verilmeli.

ÇOCUĞA VERİLMELİ
Gülizar MARABA: Uzun süre evli kalmışlarsa ödesinler, kalmamışlarsa ödemesinler, Yazık bu adamlara. Bir ay evli kalıyorlar sonra nafaka ödüyorlar. Eğer ortada çocuk varsa verilmelidir. Ama kadına verilmesine karşıyım, sadece çocuğun ihtiyaçları karşılanmalıdır. Kadın da çalışmalıdır. 

GEREKİYORSA ÖDENMELİ
Şahin YALÇINKAYA: Gerekiyorsa ödenmelidir. Çünkü belirli bir süre birlikte yaşamış bir insanı zor durumda bırakmak doğru değildir. Tabi ki karşıdaki adam kendini düşünür ama maddi durumu iyiyse ödemelidir.

ÇOCUK VARSA... 
Cemil BÜYÜK: Ödememeli. Neden boşandı o zaman. Eğer başka biriyle evlendiyse verilmemeli ama çocuk varsa ödenebilir. Bir kadın erkeğinden boşandıysa her şey bitmiştir. Eğer çocuk varsa nafaka olarak değil, ben çocuğuma zaten bakarım. Madem boşanmışım, o kadına neden para vereyim ki.

ELİF DANIŞMAZ

Yorumlar (0)
27°
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10