banner1518

banner1608

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Murzioğlu: Samsun için güzel olacak

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Bu yıl şehrimizde 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yılını kutluyoruz. Bu vesileyle Samsun'da tüm Karadeniz'i Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’nda bir arada topladık. Dönüşler Samsun için güzel oalcak" dedi

Samsun Haber 12.01.2019, 09:21 12.01.2019, 15:32
257

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Medya Grubu'na Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’nı değerlendirip, Samsun ekonomisi ve asgari ücret konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

BİN KİŞİ KATILDI
Samsun'da 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yılı sebebiyle tüm Karadeniz Bölgesi'ni şehirde topladıklarını ifade eden Murzioğlu, "Amacımız, Reel Sektör ile Finans  Sektörü'nü bir araya getirmekti. TOBB önderliğinde Türkiye Bankalar Birliği'nin yönetici ve üyelerinin katılımlarıyla bu etkinliği gerçekleştirdik. Malum bu yıl 19 Mayıs 1919'un 100'üncü yılını kutluyoruz. Bu vesileyle Samsun'da tüm Karadeniz'i bir arada topladık. Gümüşhane, Trabzon, Ordu, Giresun, Amasya, Tokat, Çorum ve Sinop'tan gelen yaklaşık bin kişiye yakın misafirimiz vardı. Ben bu toplantının katkısının büyük olacağını ve güzel dönüşler alacağımızı düşünüyorum" dedi.

SEÇİM SONRASI İÇİN UYARI
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nda birkaç iş adamını da ağırladıklarını sözlerine ekleyen Başkan Murzioğlu, ekonomide yaşanan sıkıntıların seçim dönemine kadar devam edeceğini ancak seçimden sonra insanların gerçek hayata dönmeleri gerektiğini vurgulayıp, "Odamızda bankalarla sorunları olan birkaç iş adamını ağırladık ve çözüme kavuşturmaya çalıştık. Bu toplantıların Samsun'unumuza iyi yönde yansıyacağını düşünüyorum. 2019 yılında önceliğimiz temennimiz bol ve bereketli bir yılın geçmesi. Önümüzde malum bir yerel seçim dönemi var.  Yerel seçimlere kadar bu sıkıntıların biraz daha devam edeceği kanaatindeyiz. Mesele yerel seçimlerden sonra insanların seçim atmosferinden çıkıp gerçek hayata dönmeleri. Çünkü reel sektörde finans ile alakalı sıkıntılar yaşıyoruz. Kimse bankalardan rahat rahat kredi kullanamıyor. Kredi kullansa bile kredi faizleri çok yüksek. Yani kazandığımızdan daha fazla kredi ödüyoruz. Bizim de bu noktada hükümetten bazı taleplerimiz var" ifadelerini kullandı. 

HÜKÜMETTEN BEKLENTİMİZ VAR 
Asgari ücrete de değinen Başkan Murzioğlu,  "İşçimize verdiğimiz  asgari ücretin 2 bin lira olması teklifi bizimdi. Bu teklif yerine getirildi. Ama şöyle de bir durum var. Biz işçimize iki bin lira verelim ama bizden çıkan para 2 bin 580 TL olarak kalsın dedik. Ama sonuç böyle olmadı. Bizden çıkışı 3 bin lirayı geçti. Hükümetten beklentimiz hem bu konuyla ilgili bir çözüm hem de bazı teşviklerin yapılması. İnşallah biz bu teşvikleri de alacağımızı düşünüyoruz.  Umarım olumlu sonuçlar çıkar. Biz işçiye verdiğimiz parayı asla konuşmuyoruz. Onların alın teri emeğidir. Biz verelim ama iş veren katkı payı bizden çıktığı kadar da hükümetin süspanse etmesi" diye konuştu.

Haber: Dilber BAHADIR-Mustafa TOGUR 

Yorumlar (0)