banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Muhtar-postacı tartışmasına sendika da karıştı - Samsun Haber

banner1357

Türk Haber-Sen Samsun Şube Başkanı Mehmet Tanrıkulu,  "Muhtarların tebligat nedeniyle iş yüklerinin artmasının postacılara yıkılması kabul edilemez" dedi.

SAMSUN HABER 12.01.2020, 09:21 12.01.2020, 13:49 Ayşe Çolak
Muhtar-postacı tartışmasına sendika da karıştı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Türk Haber-Sen Samsun Şube Başkanı Mehmet Tanrıkulu son günlerde muhtarların postacılardan şikayetçi olduklarına dair iddialar olduğunu belirterek, "Muhtarların tebligat nedeniyle iş yüklerinin artmasının postacılara yıkılması kabul edilemez" dedi.
 
KİME TEBLİGAT VERECEK?

PTT A.Ş kapsamında dağıtıcı olarak görev yapan personelin; işin mahiyeti bakımından yoğun olarak görev yaptığını kaydeden Tanrıkulu, "Çoğu zaman yaya ve türlü tehlikelere maruz kalarak kamu hizmetini yerine getirmeye çalışmaktadır. Köy veya mahalle tüzel kişiliğinin başı olan Muhtarların görevleri çeşitli kanunlara sayılmakla birlikte, özel nitelikteki 7201 sayılı tebligat kanununun 21., 24., 52., maddelerinde sadece muhtar ismi değil muhtar azaları, zabıta amir veya memurları da zikredilmiş, yine kanunun ruhu gereği muhatabın tebligattan haberdar olması için, komşulara haber vermede dahil, tüm imkanların kullanılması hüküm altına alınmıştır.
Bu durum karşısında tebligat yapılacak şahıs adreste yoksa, tebliğ almıyorsa postacı tebligatı kime verecektir? Kanunu aykırı işlem mi tesis edecektir?
Yasal yükümlülükten kaynaklanan görevlere rağmen birkaç olumsuz örnek senaryosundan yola çıkarak gündem yaratmak ülkemiz gerçekleri ile bağdaşmamaktadır" diye konuştu.
 
İŞBİRLİĞİ YAPMALARI GEREKİYOR

Tebligat kanunu ve hukuku bakımından muhtar- postacı iş birliğinin kamu hizmetinin bir gereği olduğunu dile getiren Tanrıkulu, "Bu hizmet yerine getirilirken herkesin görev ve sorumlulukları net bir şekilde ortaya konulmuştur. Sonuç itibariyle; Hiç kimse iş yükünün getirdiği sorumlukları posta dağıtıcılarına yükleyemez, dahası posta dağıtıcıları vasıtası ile kendine gündem yaratamaz.Sendikamız her zaman olduğu gibi PTT Çalışanlarının yanındadır. PTT çalışanları sahipsiz değildir. Dağıtıcı arkadaşlarımız sahipsiz değildir. Sendikamız Türk Haber-Sen her zaman olduğu gibi PTT çalışanlarının yanındadır" dedi.

Gülsüm ATİK 
 

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Ocak 2020
İmsak 06:20
Güneş 07:50
Öğle 12:50
İkindi 15:17
Akşam 17:39
Yatsı 19:04