banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Motosikletiyle 3 kıtada 20 ülke gezdi: Son durak Samsun!

banner1357

Motosikleti ile 3 kıtada yaklaşık 20 ülkeyi gezen Asil Özbay, 'Motorcu Dostu Trafik' projesi kapsamında 'Yol Hikayeleri' söyleşisi ile deneyimlerini sürücülere anlatıyor

SAMSUN HABER 08.07.2018, 16:52 Merve İlhan
Motosikletiyle 3 kıtada 20 ülke gezdi: Son durak Samsun!
banner1353

'Motorcu Dostu Trafik' projesi ile trafikte motosiklet ve diğer araç kullanıcılarını karşılıklı empatiye davet eden Aytemiz, proje kapsamda başlattığı Asil Özbay'la Yol Deneyimleri gezici etkinliklerinin üçüncüsünü Samsun’da düzenledi. 

16 YILLIK MOTOSİKLET KULLANICISI
Aytemiz, trafikte karşılıklı anlayışa dayalı kurumsal sosyal sorumluluk projesi 'Motorcu Dostu Trafik'in Türkiye'yi kapsayan gezici etkinliklerine İstanbul ve Ankara'nın ardından Samsun ile devam etti. Tüm araç sürücülerine ulaşmayı hedefleyen proje kapsamında; motosikletiyle üç kıtayı arşınlayan Asil Özbay, yollara dair hikayelerini ve güvenli sürüşün önemini anlattı. Akademisyen kimliğinin yanı sıra 16 yıllık motosiklet kullanıcısı olan Asil Özbay, bugüne kadar ziyaret ettiği yaklaşık 20 farklı ülkenin yollarında edindiği deneyimleri 3’üncü kez Samsun’da motosiklet severler ve binek araç sürücüleri ile paylaştı.  

'TRAFİK, EVRENSEL SORUN' 
Motosikletin hayatının çok büyük bir parçası olduğunu belirten Asil Özbay, "Yurt dışı ve yurt içinde uzun rotalar yaptım. Artık Türkiye trafiği için elimi taşın altına koymak istediğime karar verdim. Yollarımız Aytemiz'le kesişti. Projeyi anlatıyorum. Motosiklet kullanıcıları ile bir araya gelip mevcut sorunlara çözümler üretmeye çalışıyoruz. Gittikçe büyüyen bir proje. Trafik problemi evrensel bir sorun. Motosiklet kullanıcısı olarak dünyanın neresine giderseniz gidin zorluk yaşıyorsunuz. Türkiye biraz daha zor süreçler geçiriyor. İlk kez bir firma arkamızda oldu bu şansı iyi değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Eğer başaramazsak 'motorcular bir şeyler yapıyor ama sonuç alınamıyor' gibi bir imaj oluşacak. Bunun için hep beraber elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Devletimizde destek oluyor. Fırsatı bulmuşken değerlendirmeliyiz" diye konuştu.  

'BİZİ HAYATTA TUTAN EĞİTİM' 
Seyahat süresince motor arızalarına karşı basit çözümler ürettiğini belirten Özbay, "Erkek motosiklet kullanıcısı hangi zorlukları yaşıyorsa, problemlerin üstesinden nasıl geliyorsa; ben de o şekilde arızaların veya problemlerin üstesinden geliyorum. Bir problemle karşılaştığınızda ona göre çözüm üretiyorsunuz. Ama mutlaka önlem alınması gerekiyor. Her yola çıktığımda ben bugün düşeceğim ne giyebilirim diye düşünüyorum. Bugün bir kaza yapma olasılığım var nasıl korunabilirim. Bunu düşünerek yola çıkıyorum. Ekipman kullanmak bizi hayatta tutmuyor. Sadece düştüğümüzde daha az hasar alıyoruz. O bizim hayatımızı kurtarmıyor. Bizi hayatta tutan şey eğitim. İnsanlar motosiklete verdiği parayla önce bir eğitim alsın. Bu eğitim sürücü kurslarından değil mesleği motosiklet eğitmeni olan kişilerden alınmalı" şeklinde konuştu. 

SIRADAKİ ROTA İRAN
Bundan sonraki yurt dışı gezi hedefinin İran olduğunu belirten Özbay, "İran'a gidiyorum. Karadeniz üzerinden 25 günlük bir rota. Her sene farklı kültürleri tanımak ve insanlarla paylaşmak için yaptığım bir yolculuk var. Ondan sonra Akdeniz üzerinden Ege Marmara'ya doğru devam edeceğim. Motosikletle 3 farklı kıtada yaklaşık 20 ülke gezdim" dedi. 

Türkiye'nin çeşitli illerinde eğitimler düzenleyerek maksimum kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen 'Motorcu Dostu Trafik' projesi, Asil Özbay’ın sunumuyla gerçekleşecek 'Yol Hikayeleri' gezici etkinlikleri Temmuz ayında birinci etap kapsamında Samsun’un ardından Giresun, Trabzon ve Erzincan’da motosiklet severlerle buluşmaya devam edecek. Atakum Belediyesi Alanlı Piknik ve Mesire Alanı'nda yapılan söyleşiye motosiklet sürücüleri katıldı. 


İHA

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:07
Güneş 07:39
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39