banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Milletvekillerinin yemin töreni tamamlandı

banner1357

TBMM Genel Kurulu'nda, 27. Dönem milletvekillerinin yemin töreni sona erdi.

SAMSUN HABER 08.07.2018, 09:14 Merve İlhan
Milletvekillerinin yemin töreni tamamlandı
banner1353

Genel Kurul'da milletvekillerinin yemini 10.5 saat sürdü. CHP Antalya  Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumu nedeniyle, İYİ Parti Ankara  Milletvekili Durmuş Yılmaz ikinci en yaşlı üye sıfatıyla birleşimi yönetti.

AK Parti'nin yeni milletvekillerinden olan milli motosikletçi Kenan  Sofuoğlu da and içen milletvekilleri arasında yer aldı. AK Parti Sakarya  Milletvekili Sofuoğlu, AK Parti sıralarının yanı sıra izleyici locasından da  alkış aldı.

Milli Eğitim Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz,  yeminini yaptıktan sonra yerine geçmeden önce, CHP sırasının en önünde bulunan  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve grup başkanvekilleri ile tokalaştı.

TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, yemin eden milletvekillerini  alkışlayan izleyicileri zaman zaman uyardı.

Yemin metnini hızlı okuyan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, TBMM  Geçici Başkanı Yılmaz'ın uyarısıyla yeminini tekrarlamak durumunda kaldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet  Bahçeli milletvekillerinin yemin törenini sonuna kadar takip etti. HDP Eş Genel  Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, yemin töreninin sonuna doğru bazı HDP  milletvekilleri ile salondan ayrıldı.

Yemin sırası gelen milletvekillerinin yakınları, sırayla izleyici  locasına alınarak milletvekillerinin yeminini izledi.

Katıldıkları ilk birleşimin başında ant içecek

Durmuş Yılmaz, milletvekili yemininin tamamlanmasının ardından  yaptığı açıklamada, bu birleşimde and içemeyen milletvekillerinin TBMM Genel  Kurulu'na katıldıkları ilk birleşimin başında and içeceklerini bildirdi.

TBMM Başkanlığı için gösterilecek adayların isimlerinin bugünden  itibaren, beş gün içerisinde TBMM Geçici Başkanlık Divanı'na bildirilmesi  gerektiğini belirten Yılmaz, "Başkan adayları, 11 Temmuz Çarşamba günü saat  24.00'e kadar bildirilebilecek." dedi.

Yılmaz, Meclis Başkanlığı seçimine 12 Temmuz Perşembe günü saat  14.00'de başlanacağını kaydetti.

"Deniz Baykal'a acil şifalar diledi"

27. Yasama Parlamentosu'nun en yaşlı üyesinin CHP Antalya Milletvekili  Deniz Baykal olduğunu aktaran Yılmaz, "TBMM İçtüzüğüne göre, TBMM Geçici  Başkanlığını en yaşlı üye sıfatıyla Deniz Baykal'ın yapması gerekirdi. Ancak  Baykal sağlık durumu nedeniyle bu görevi ifa edemedi, ikinci en yaşlı üye  sıfatıyla bu görevi benim ifa etmem gerekmiştir. Başkanlık Divanı olarak Sayın  Baykal'a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz." diye  konuştu.

TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, birleşimi, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni için, 9 Temmuz Pazartesi günü saat 16.30'de  toplanmak üzere kapattı.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:07
Güneş 07:39
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39