banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Milletvekili Hayati Tekin: Son nefesinizi vereceksiniz!

banner1357

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, Meclis Genel Kurulu'nda hükümeti sert sözlerle eleştirdi: Son nefesinizi inşallah 24 Haziran’da vereceksiniz!

SAMSUN HABER 04.05.2018, 11:43 04.05.2018, 11:52
Milletvekili Hayati Tekin: Son nefesinizi vereceksiniz!
banner1353

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, 556 sayılı Kanunun 7 inci maddesinin ek madde 185 hakkında CHP Grubu adına söz aldı. Tekin, Meclis Genel Kurulu'na seslenişinde, Samsun için 'müjde' diye nitelendirilen yatırımları eleştirdi, hükümete sert sözlerle yüklendi.

AMAÇ, OMÜ'YÜ BÖLMEK!..
Samsun Üniversitesi adıyla kurulacak üniversiteye değinen Hayati Tekin, "Yani bir üniversite değil, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin(OMÜ) bölünmesi. Bafra’dan İşletme, Çarşamba’dan Toplum Bilimleri, FETÖ’den Mühendislik-Mimarlık fakültelerinin toplanıp, yeni bir üniversite değil OMÜ’nün bölünmesidir. Amaç tüm Türkiye’deki üniversitelerde olduğu gibi mevcut üniversiteleri ve yeni kurulanların yönetimlerini yeni ihdas edecek kadrolarla ele geçirmek. Yalnız perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Amaç; bugün üniversitelerin bölünme çabalarının üniversite yönetimlerinin yeni ihdas edilecek kadrolarla ele geçirilme çabası olduğu görülmektedir. OMÜ bölünerek Samsun İlkadım Üniversitesi olacak. Ön görülen 505 adet kadro ihdas edilecek" dedi.

3 MÜJDENİN 3'Ü DE HİKAYE

Hayati Tekin konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Hal böyleyken, AKP Genel Başkanı sayın Erdoğan Samsun’da 3 müjde verdi. 3’ü de hikaye. Size anlatayım; 1’inci müjde Samsun Üniversitesi kurulması! Yapılan iş çok basit; FETÖ’den kapatılan Canik Başarı Üniversitesi tabelasını indirip Samsun Üniversitesi tabelasının aynı üniversiteye asılmasından ibarettir. Yani müjde boştur. Bir şey yapılacaksa, hiç olmazsa Çarşamba Mustafa Kemal Gündoğdu Kampüsü düz ovada 78.000 m2 arazide boş beklemekte. Ziraat Fakülteleri başta olmak üzere Çarşamba Mustafa Kemal Gündoğdu kampüs alanına kaydırılarak, Ziraat Fakülteleri de zirai üretim ile iç içe sokulmuş olur. Terme, Ayvacık, Salıpazarı ve Çarşambalılar AKP'ye laf anlatamadıkları için hazır üniversitelerini YEŞİLIRMAK Üniversitesi olarak istemektedir. Buna da hakları vardır. Biz CHP olarak ve başta şahsım olarak bunun takipçisi olacağız.

ŞEHİR HASTANESİ, PEŞKEŞ ÇEKİLECEK
2'nci müjde çok önemli. Yalnız müjdenin hangi iş adamına verildiği belli değil. Tüm Samsun halkı tarafından merak edilmektedir. Müjde, Şehir Hastanesi. Hastanenin arsası orman ve hazineden, ihalesi 27 yıl süreyle devletten, yüzde 70 doluluk taahhüdü devletten geriye kalan 9 ila 11 yılda kendisini amorti edecek Şehir Hastanesi ortalama 10 yılda şahsın olacak. Kalan 17 yıllık peşkeşin bedelini Samsun’un çocukları hatta torunları ödeyecek. Borcun müjdesi Samsunlulara hayırlı olsun. 

3'üncü müjde hızlı tren. Elbette ki şahsım da başta olmak üzere Kırıkkale, Çorum, Amasya, Samsun'da yaşayanlar olarak hızlı tren isteğimizdir. Sayın Davutoğlu başta olmak üzere bu müjde 10 yıldır pompalanıyor. Ülkenin amacı hızlı trenin imalatının yani üretiminin bir an önce gerçekleştirilmesi ülke ve ülkenin geleceği için elzemdir. 400 kilometre hızlı trenin maliyeti ortak konsorsiyumla yaklaşık 30 milyar dolara mal olmaktadır. On yıl daha bu partal söylenecek: Delice-Samsun arası hızlı tren hattı yaklaşık 3 milyar dolara mal oluyor yani gerçek üretimin yüzde 10'u Delice-Samsun arasından karşılanıyor. Bu pozisyonda yapılacak olan hat Fransız'a, İtalyan'a, İspanyol'a ödenecek olan döviz demektir, tabii ki olmayan döviz. Üçüncü müjde dağın fare doğurması gibi, hepsini topladığın zaman bir sıfır ediyor."

HANGİ YÜZLE İMANDAN BAHSEDECEK?
2 yıllık ilahiyat ön lisans programlarından mezun olanlara imtihansız lisans geçiş hakkı verilmesini de eleştiren Hayati Tekin, "Kuran’a bağlı bir Müslüman olarak bu durum imanıma ve inancıma ters. Diğer 2 yıllıklar 4 yıllığa geçmek için imtihana girecek, ilahiyatlar imtihansız. Şimdi bu haktan yararlanarak imtihansız 4 yılı bitiren ilahiyat mezunu bana ya da cemaate ne yüzle Kuran’dan, adaletten, imandan, dürüstlükten bahsedecek! AKP’nin anlayışına uygun bir anlayış olabilir, fakat rehberi Kuran olması gereken diyanet ne fetva veriyor? Bu uygulama; 4 yıllığı hakkıyla kazanmış gençlere de hakarettir" dedi.

MEFTAYI NASIL BİLİRSİNİZ?
"Son nefesinizi inşallah 24 Haziran’da vereceksiniz" diyen Hayati Tekin, iktidarı bir ölüye benzeterek, “Ön Lisans 2 yıllığı imtihansız geçişle dört yıla tamamlayan imam soracak; Meftayı nasıl bilirsiniz? Adaletsiz biliriz! Meftaya hakkınızı helal ettiniz mi? 80 milyon adına helal etmedik. Ama Türk’ün örf-adetine göre ölünün arkasından kötü konuşulmaz, yine de mekanınız cennet olsun" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 09 Aralık 2019
İmsak 06:09
Güneş 07:41
Öğle 12:32
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39