banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Metin Burma Döneminden Yeni Bir Rezalet..

banner1357

ATAKUM HABER - Samsun Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, belediyeye ait Aksu taşocağının Atakum Belediyesi Eski Başkanı Metin Burma yönetiminde 5 yıl boyunca kaçak çalıştırıldığını söyledi.

SAMSUN HABER 26.02.2015, 07:15 26.02.2015, 07:37
Metin Burma Döneminden Yeni Bir Rezalet..
banner1353
banner1375

Samsun'un Atakum ilçesi sınırları içerisinde bulunan belediyeye ait taş ocağı yıllarca kaçak olarak faaliyet göstermiş.  Konuyla ilgili açıklama yapan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, eski yönetimin taş ocağını ruhsatsız olarak 5 yıl çalıştırdığını söyledi.  İshak Taşçı'dan önce görevde olan eski Belediye Başkanı Metin Burma ise taş ocağının ruhsat aşamasında oldugunu söyledi. 

ATAKUM BELEDİYESİ YILLARCA KAÇAK OCAK ÇALIŞTIRMIŞ

Taşocağının yıllarca ruhsatsız olarak belediye tarafından çalıştırıldını söyleyen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, " Göreve geldiğimizde, bir iş kazasına meydan vermemek için arkadaşlara Aksu taşocağının incelenmesi talimatını verdim. Yapılan inceleme sonucu Atakum Belediyesi eski yönetimi kendisine ait olmayan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın OMÜ'ye tahsis ettiği alandan kaçak olarak malzeme aldığı ortaya çıktı. Yani taşocağı kaçak olarak çalıştırılıyordu. Biz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden olumlu görüşleri aldıktan sonra, Valiliğin oluru ile de ruhsatı aldık. Ayrıca eski yönetimin kestiği ağaçların maliyeti olan 58 bin lira ile 28 bin lira ruhsat parasını Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na ödedik. Bize Aksu taşocağının maliyeti 100 bin lirayı buldu. Yeni bir saha açsaydık daha karlı olurdu. Doğaya zarar vermemek için mali yük aldık, risk aldık, kaçak taşocağını ruhsatlı hale getirdik. "dedi.


Taşocağı yapılacak alanda kesilen ağaç miktarı kadar yatırımcının başka bir yere ağaç dikme zorunluluğu bulunduğunu söyleyen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, " Biz yeşile karşı hassasız. Binalara iskan verirken, daire sayısı kadar ağaç dikilmesini zorunlu kılıyoruz. Ağaç dikmeyen binalara iskan vermiyoruz. Atakum ilçesinde Çamlıyazı bölgesinde çalışan taşocakları var. Firmaların geçişlerde tozun kalkmaması için geçtikleri yeri sulama zorunluluğu var. Zabıtamız bu konuda hassas. Bunun dışında denetim Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün kontrolünde. O bölgede alternatif yol arayışlarımız sürüyor. Bu taş ocaklarının halka hizmet yapmak için açıldığı unutulmamalıdır. "diye konuştu.


Atakum Belediyesi Eski Başkanı CHP Samsun Milletvekili Aday Adayı Metin Burma ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, kaçak olarak çalıştırıldığı belirtilen söz konusu taşocağının yerel seçimlerden önce ruhsat aşamasında olduğunu açıkladı. Söz konusu taşocağının kapatılan Kurupelit Belde Belediyesi tarafından açıldığını söyleyen Burma, "Bu taşocağı Kurupelit Belediyesi tarafından açıldı. Bu ocaktan malzeme almak için Orman ve Su İşleri Bakanlığ ile OMÜ'ye başurduk. OMÜ'den izin aldıktan sonra, bakanlık olumlu görüş verdi, ruhsat çıkarma aşamasında bütünşehir yasası çıktığı için ruhsat 'Büyükşehir Belediyesi'nden' alınır diyerek bırakıldı. Bunun ötesinde söylenen şeyler bizim itibar edeceğimiz şeyler değildir. Normal yollara başvurduk, izinleri almasak bakanlık müsade etmezdi. Ağaç kesme parası ile ilgili bizden birşey talep edilmedi. Şimdi talep ediyorlarsa bilmiyoruz. " diye konuştu.

Yorumlar (13)
Serhat 5 yıl önce
biraz tarafsız olun, akp yanlısı olduğunuz apaçık ortada
mustafa can 5 yıl önce
atakum beledi̇yesi̇ yillarca kaçak ocak çaliştirmış....devletin cumhurbaşkanı kaçak saray da oturuyor, kaçak ocak çalışsa ne olur.bu kadar taraflı yayın yapılmazki.biraz dürüst olun lütfen.
Barış 5 yıl önce
gazteci dediğin tarafsız olmalı. taraflı ve hükümet yanlı yazanlara gazeteci denmiyor maalesef.
murat can 5 yıl önce
madem yayınlamıyacaksınız yandaşlar neden yorum yazdırıyorsunuz.
ASLI 5 yıl önce
İshak Taşçı bizim eve geldi Eşiyle Kapıları geziyordu samimi bulmuştuk. Ama 14 oy kaybetti bizden çünkü hrp Tekkeköy ve Canik İLKADIM doldu belediyede eşim ve ben sonra ailem pişman olduk
Yüksel USTABAŞ 5 yıl önce
haberin ciddiyeti yoktur. madem yeni bir ocak açsaydınız daha karli olacaktınız. belediyenin parasını neden daha çok harcayarak belediyeyi zarar sokuyorsunuz. ayrıca atakumda 16 yada 20 daireli oto parkı olmayan apartmanlara bu dönemde oturma izni veriliyor. ağacı nereye dikecekler adamlar. bana öyle geliyorki çamur at izi kalsın misali bir haber yapılmış.
atakumlu 5 yıl önce
metin burma kadar taş düşsün başınıza yalancılar
murat 5 yıl önce
Neden 1yıldır soylemedınızde 1 yıl sonra soyluyorsunuz bır cıkarınızmı var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın