banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Lozan Caddesi esnafından Deveci’ye imdat çığlığı - Samsun Haber

banner1357

Lozan Caddesi esnafı, eski Başkan İshak Taşçı döneminde hizmete sunulan 'Cadde AVM' projesinin işlerini bitirme noktasına getirdiğini ve geçen süreçte 25 esnafın kepenk kapattığını ifade ederek, Başkan Cemil Deveci'den yardım istedi 

SAMSUN HABER 08.11.2019, 10:20
Lozan Caddesi esnafından Deveci’ye imdat çığlığı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Lozan Caddesi esnafı, eski Başkan İshak Taşçı döneminde hizmete sunulan 'Cadde AVM' projesinin işlerini bitirme noktasına getirdiğini ifade etti. Esnaf, yeni düzenlemenin hayata geçirildiği mart ayından bu yana, 25 esnafın dükkan kapattığını belirterek, Başkan Cemil Deveci'ye yeni düzenleme çağrısı yaptı.

ESNAFI BİTİRDİ

Esnaf Ferhat Şahin, yeni projein ardından ekonomik olarak daha kötü noktaya geldiklerini ifade ederek, "Trafiğin tek yön yapılıp yolun daraltılması, buradaki tüm esnafı bitirdi. Lozan Caddesi bu projeyle, prestij kaybetti. Bize faydası yok ama zararı artık karşılanamayacak boyuta geldi. Caddede yaklaşık 25 dükkân boş. Esnaf kepenk kapatmaya da devam ediyor. Buraya yapılan yatırım gereksizdi. Hiçbir işe yaramayan bu projeden kimse memnun değil" dedi. 

DÜKKANLAR KAPANIYOR

Yedi yıldır caddede esnaflık yaptığını belirten Alihan Geven ise, caddenin prestij kaybettiğini ifade ederek, Başkan Cemil Deveci'ye yeni düzenleme yapılması çağrısında bulundu.  Lozan Caddesi’ne yapılan proje ile prestij kazanmadığını aksine işlerin daha çok kötüye gittiği belirten Emre Başar, "İnsanlar dükkanlarını kapattı. Eskiden araç trafiği vardı, insanlar sıkılıp geziyordu. Buradaki dükkanlar daha canlı görünüyordu. Çok kötü hale getirdiler. Caddede ayrıca, otopark sorunu had safhada. Kimse arabasını park edecek yer bulamıyor. Her şeyden öte ambulans girse park edemiyor. Proje aslında ölü doğdu" dedi.

BİZİ ÖNEMSEMEDİLER

Caddede Iraklılardan başka kimseyi göremediklerini ifade eden Kadir Sungur, "Vatandaş, caddede arabasını park edecek yer bulamadığı için işler oldukça kötü durumda. Cadde boyunca belki 3 ya da 5 esnaf iş yapabiliyordur. Proje, esnafa büyük zarar verdi. Herkes kendi çıkarının peşinde. Proje uygulanırken, esnaf önemsenmedi" ifadelerine yer verdi.

BİRİKİMLER ERİYOR 

Proje başlamadan önce bekletilerinin büyük olduğunu ancak yapılan hatalarla bu duruma geldiklerini ifade eden İlyas Keskin, "8-9 yıldır buradayım. Proje beklentimizi karşılamıyor, aksine işlerimizi daha da düşürdü. Büyükşehir Belediyesi'den ve Atakum Belediyesi'nden büyük beklentilerimiz var. 8 sene boyunca yaptığımız birikimleri eritiyoruz. Taşın altına elimizi değil, kendimizi koyduk ve savaşı verdik ama halimiz ortada" diye konuştu.

İNSANLAR GELMEK İSTEMİYOR

Cadde AVM projesinin hayata geçmesinin ardından bölgenin canlılığını yitirdiğini dile getiren İlker Koray Aktaş, "Proje, insanları buraya çekecek bir ortam oluşturmadı. İshak Taşçı'ya da suç bulamıyoruz, seçimlerde aday gösterilmedi ve projesine devam edemedi. Onun en büyük hatası buradaki esnaflar ile fikir alışverişi yapmaması oldu. Buranın en büyük sıkıntısı park yeri. İnsanlar park edemediği için buraya gelmek istemiyor. Azerbaycan ve Lozan caddelerini birleştirecek yaya geçitleri istiyoruz. Caddenin yapımının çok uzun sürmesi insanlara resmen bu caddenin varlığını unuttu" şeklinde konuştu. 

Lozan Caddesi'nin güzel görünüme kavuşmasına rağmen eski canlılığının kalmadığını ifade eden Hülya Ulusoy, "İnsanlar, Lozan Caddesi'ndeki çalışmaların bittiğini bile bilmiyor. Şu an, mahalleli dışında kimse bu caddeye gelmiyor bu da bizi perişan etmiş durumda" dedi.

Elif DANIŞMAZ - Yasin YILDIZ

Yorumlar (1)
fikofiko 4 ay önce
önce ciftlik şimdi bu..demek her bölgede bir kurban bulup yok ediyorlar