banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Lösemiyi Yendiği Hastanede Staj Yapıyor

banner1357

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 6 yıl önce lösemiyi yenen 22 yaşındaki Sevim Memiş, ebelik stajını yaptığı aynı hastanede çalışmak istiyor.

SAMSUN HABER 30.04.2014, 15:46 30.04.2014, 16:27
Lösemiyi Yendiği Hastanede Staj Yapıyor
banner1353
banner1375

SAMSUN - OMÜ Tıp Fakültesi Saadettin Vasfi Baysal Çocuk Kök Hücre Nakil Merkezi’nde, kurulduğu 2013 yılından buyana 56’sı erkek, 44’ü kız olmak üzere 100 hastaya kemik iliği nakli yapıldı. Hastanede yapılan kemik iliği nakil sayısının 100’e ulaşmasıyla birlikte, OMÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından Dekanlık Mavi Salon’da tören düzenlendi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk’un da katıldığı programda, kemik iliği nakli sırasında bugüne kadar görev alanlara plaket takdim edildi.

Plaket öncesi OMÜ Tıp Fakültesi Saadettin Vasfi Baysal Çocuk Kök Hücre Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Murat Elli, yapılan ilik nakilleriyle ilgili bilgi verdi. Organizasyonda emeği geçenleri kutlayarak sözlerine başlayan Dekan Ali Haydar Şahinoğlu, “Fakülteler bu tür organizasyonlar, çalışmalarla anılıyor. Artık ne kadar karaciğer nakli yaptınız, ne kadar organ nakli yaptınız buna bakılıyor. Ben bunların gelişerek devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

LÖSEMİDEN KURTULDU, EBELİK OKUYOR

Canik ilçesinde ikamet eden, bundan 6 yıl önce lösemi hastalığına yakalanan ve kardeşinden aldığı ilikle hayata bağlanan 22 yaşındaki Sevim Memiş, sağlığına kavuştuktan sonra girdiği üniversite sınavını kazanarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Sağlık Yüksekokulu’nda ebelik okumaya başladı. Liseye giderken lösemi hastalığına yakalanan ve kardeşinden aldığı ilikle tekrar hayata bağlanan Sevim Memiş, hastane tarafından düzenlenen törene katıldı. Hastanede gerçekleştirilen ‘ikinci ilik alan hasta’ unvanını da taşıyan Sevim Memiş, “Lise 3. sınıfta bu hastalıkla tanıştım. Direkt buraya yatış yapıldı. Ben o zaman bilmiyordum hastalığımın ne olduğunu, daha sonradan öğrendim. Sonra ilaç tedavisi ile devam ettik. 1 yıl sonra da nakil olmaya karar verildi. Erkek kardeşimden ilik alındı. Bu şekilde 4 ay yattım, biraz ağır geçti nakil süreci. Nakil sırasında ise o zamanlar lise 4. sınıftaydım, okula gidemedim. Ama öğretmenlerim sağ olsunlar sınıfı geçirdiler. Şu an üniversitede okuyorum. Ben hastanede yatarken aynı zamanda üniversite sınavlarına hazırlanıyordum ama pek çalışamadım. O sene sınava girdim ama olmadı.

Hastaneden çıktıktan sonraki sene dershaneye yazıldım, çalışmaya başladım. Daha sonra burayı kazandım. Hastaneye ilk yattığım zamanlar 3. sınıf lise öğrencisiydim. Sağlık bölümünde okumayı hiç düşünmezdim o zamanlar ama hastanede yatıp da ihtiyacı olan kişileri gördüğüm zaman bu isteğim arttı ve sağlık alanına yöneldim. Şimdi yattığım bölümde çalışmak istiyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner1474
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Şubat 2020
İmsak 05:45
Güneş 07:10
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:26
Yatsı 19:46