banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Köylüden meraya ‘sebze hali’ tepkisi - Samsun Haber

banner1357

Samsun'un Bafra ilçesinde yapımı planlanan meyve ve sebze halinin köy merasına yapılacağını öğrenen Türbe Mahallesi sakinleri ayağa kalktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'i de ziyaret eden köylüler, yeni sebze halinin meraya değil başka bir yerde yapılmasını istediler

SAMSUN HABER 04.02.2020, 15:42 Ayşe Çolak
Köylüden meraya ‘sebze hali’ tepkisi - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun'un Bafra ilçesinde yapımı planlanan meyve ve sebze halinin  köyün tek merası olan 218 dönümlük alanda yapılacağını öğrenen Türbe Köyü sakinleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'den yardım istedi. Köy Muhtarı  Aşur Güngör ve beraberindeki köylüler, yeni hal binasının atıl durumdaki başka bir yere yapılmasını istedi.

DEMİR’İ ZİYARET ETTİLER

Bafra İlçesinin Türbe Mahallesi'nde  218,32 dönümlük alanda, Bafra meyve ve sebze hali yapımı için yürütülen çalışmalar olduğunu öğrenen köylü, köy merasına yapılmak istenen projeye tepki gösterdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'i de ziyaret eden köylüler, bu alanın köyün tek merası olduğunu belirterek, "Bu alandan köyümüzde hayvancılık yapan pek çok hane faydalanmaktadır. Köy ahalisi ile yapmış olduğumuz toplantılarda köy sakinlerinin tamamına yakın bir bölümünün, meramızın bu amaçla elden çıkarılmasına karşı olduğu ortadadır" görüşünü dile getirdiler. Başkan Demir'in köylünün taleplerini olumlu karşıladığını ifade eden Türbe Mahallesi Muhtarı Aşur Güngör, "Kendisi Bafra Belediyesi'nin alternatif konum belirlemesi konusunda Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ile görüşülmesini tavsiye etmiştir. Bafra sınırları içinde yapılacak yeni Sebze ve Meyve Hali için, tarım yapılamayan atıl durumda farklı alanlar mutlaka vardır" diye konuştu. 

MERADA ORTAK TEPKİ

Türbe Mahallesi Muhtarı Aşur Güngör ve beraberindeki köylüler merada da toplanarak, yeni hal projesinin bu arazide yapılmasına karşı olduklarını belirttiler. Köy Muhtarı Güngör, "Uzun yıllardır kullanılmamakla beraber, köyümüzün okul binası da bu parsel üzerinde fiziki olarak yer almaktadır. Bafra’ya ve mahallesine gönülden bağlı halkımız, modern bir sebze ve meyve haline ihtiyaç olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak tarım ve hayvancılığın her geçen gün öneminin daha fazla anlaşıldığı bu dönemde, mera olarak kullanılan verimli toprakların betonlaştırılmasını kesinlikle doğru bulmamaktayız" dedi.

DAHA ELVERİŞLİ BİR YERE YAPILSIN

Bu alanın 3 tarafının da halihazırda, köy halkının yaşamlarını sürdürdüğü konutlardan oluştuğunu dile getiren Güngör, "Bu proje oluşturacağı trafik, gürültü, yoğunluk açısından uygun görülmemektedir. Yeni ve modern Bafra sebze ve meyve hali inşaatı için, halihazırda atıl durumda bulunan, lojistik açısından çok daha elverişli alanların mevcut olduğu aşikardır. Yukarıda açıklamaya çalıştığımız huşular ışığında, bu kararın gözden geçirilerek uygulamaya kesinlikle alınmamasını saygılarımızla talep ediyoruz" diye konuştu. 

DİLEKÇELER VALİLİK VE BÜYÜKŞEHİR’DE

Köy Muhtarı Aşur Güngör, köy azaları ve köylüler daha sonra topladıkları dilekçelerle meyve sebze haline karşı olduklarını içeren imzaları Samsun Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi'ne teslim ettiler.

Gülsüm ATİK


 

Yorumlar (0)