banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Koronavirüs vurdu! Sebze meyve fiyatları düştü - Samsun Haber

banner1357

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali'nde satış yapan esnaf korona salgını nedeniyle işlerin düştüğünü belirtirken Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Ekiz, halde mal sıkıntısının olmadığını ifade etti

SAMSUN HABER 01.04.2020, 16:00 Ayşe Çolak
Koronavirüs vurdu! Sebze meyve fiyatları düştü - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Korona salgını her eve giren sebze ve meyvelerin kentteki çıkış noktası olan  Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali'ndeki esnafı fa  etkiledi. Fiyatların yarı yarıya düştüğünü ifade eden hal esnafı biran önce salgının bitmesini temenni ederken Samsun Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Ekiz, her sektörde olduğu gibi halde de sakin bir havanın olduğunu söyledi.

DOMATES 2 LİRA 50 KURUŞ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali'nde domates 2 lira 50 kuruş, marul 1 lira 25 kuruş, patates 3 TL,  portakal 3 lira 50 kuruş, soğan 2 lira 70 kuruş, patlıcan 2 lira 50 kuruştan satışa sunuluyor.

HALE YENİ SAAT UYGULAMASI

Korona nedeniyle halde yeni saat uygulamasına geçeceklerini ifade eden Samsun Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Ekiz, "Halde sakin bir hava var. Korona salgını devam ederse fiyatlar düşmeye devam eder. Şuan hiçbir ürünümüzde mal sıkıntımız yok. Önümüzdeki süreçte de böyle bir şey görülmüyor.  Hasat zamanı da yaklaşıyor. Salgın dolayııyla işçi anlamında bazı kısıtlamaların geleceğini düşünüyorum. Umarım bu süreci en sıkıntısız ve sağlıklı şekilde atlatırız. Halimiz haftada iki sefer yıkanıyor. Gerekli temizlik işlemlerini yürütüyoruz. 24 saat içerisinde 6 ila 8 saat arası kapalı olacak halimiz. Bu uygulamayı da en yakında hayat geçireceğiz" dedi. 

ATLATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Hal esnaflarından Mustafa Kurnaz,  az miktarda kar ile durumu atlatmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Koronavirüs fiyatlardan genel bir artış olmadı. İlk zamanlarda  soğan ve patataes fiyatlarında aartış oldu ama fiyatlar yerini buldu. Şimdi küçük bir kar ile durumu atlatmaya çalışıyoruz. Domatesi 2 lira 50 kuruşa satıyoruz. Ama marketlerde bu fiyatlar daha  yüksek. Vatandaşlara sesleniyoruz, sebze haline gelsinler, fiyatlar uygun, yarı yarıya" diye konuştu. 
 
KISITLI MAL ALIYORLAR 

Fiyatların düştüğünü ama alıcısının az olduğunu belirten esnaf Rasim Çakar, "Fiyatlar koronadan çok etkilendi. Şuanda satıcıların hale gelmemesi nedeni pazarların kısıtlanması. Kısıtlı şekilde mal alıyorlar.  Marul satışımız 1 lira 50 kuruştu, 1lira 25 kuruşa düştü.  Biber patlıcan, domates 6-7 lira civarındaydı. Şimdilerde fiyatı düştü. Haliyle fiyat düştü ama yine alıcı almadıktan sonra bizim işler de kötüye gidiyor" ifadelerini kullandı.

Dilber BAHADIR, YASİN YILDIZ 
 

Yorumlar (1)
samsunlu 2 ay önce
hangi pazarın fiyatları bunlar. söyleyin de biz de oradan alalım. pazar fiyatları burada söylenenlerin çok üzerinde ve seçme şansı da yok. aldıklarımızdan yarısı ıskartaya çıkıyor