banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Kontrollü sosyal hayatta sabırlı olunmalı - Samsun Haber

banner1357

Psikolog Ömer Kınalı, kontrollü sosyal hayatta sabırlı olunması gerektiğini bu dönemin hayatın rutinine geri dönüleceği anlamına gelmediğini söyledi

SAMSUN HABER 28.05.2020, 19:34 esra vural
191
Kontrollü sosyal  hayatta sabırlı olunmalı - Samsun Haber
banner1353
banner1375

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Psikolog Ömer Kınalı Canlı Haber'de Dilber Bahadır'ın konuğu oldu. Kontrollü sosyal hayatın psikolojik etkilerinden bahseden Kınalı,  yeni süreçte sevgi dilini daha sık kullanıp fiziki temastan kaçınılması gerektiğini ifade etti.


BİLİNMEDİK BİR DÜŞMANLA SAVAŞIYORUZ

Koronavirüsün diğer salgınlardan farklı olduğunu belirten Psikolog Ömer Kınalı, "
Bir önceki pandemilerden biraz farklı. Buda bize yeni dünyada endişe korku ve üzüntü gibi duygular hissettirmeye başladı. Bunun sebebi de bilinmedik bir düşmanla savaşıyor olmamız. İnsanın doğasında olan bir şey var. Oda bildiğimiz bir şey ile mücadele etmek insanlara daha kolay geliyor. Bilinmedik bir şeyle karşılaştığımız için de korkularımız arttı" diye konuştu. 

PSİKOLOJİK DESTEK  VERİYORUZ 

11 Mart'ta il vaka tespit edildikten sonra çalışmalar başladı ve psikososyal destek hatları kuruldu. Biz de çalışmalara başladık. Pozitif çıkan vakalara da ulaşıyor kendilerinin rahat hissetmelerini sağlıyoruz. Sorun ve sıkıntısına göre de gerekli çalışmalar yürütülüyor. 231 51 46 numaralı hattan saat 08:00-17:00 saatleri arasında bize ulaşabilirler. Biz ekip olarak psikolojik sosyal destek veriyoruz" dedi.

BİRAZ DAHA RESMİ OLALIM 

Kontrollü sosyal hayatta davranışların daha mesafeli olacağını kaydeden Kınalı, "
Normalleşme sürecine geçtiğimiz bu süreç her şeyin eskisi gibi olacağı anlamına gelmiyor. Kontrollü bir şekilde yaşayacağız. Artık yeni normalleşmede kurallara uyarak, bir süre daha birbirimize dokunmayacağız, sarılmayacağız. Sevgi dilimizi daha sık kullanıp fiziki temastan kaçınacağız.  Yani daha sabırlı olmamız lazım. Özellikle bu süreçte resmileşmekten yanayım. Bağları koparmadan resmi bir şekilde devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

ÇOCUKLARA 'ÖCÜ VAR' DEMEMELİYİZ

Çocukların gelecekte kötü etkilenmemeleri için tavsiyelerde bulunan Kınalı, " Anaokulu ve ilkokul dönemindeki çocukları korkutmadan anlatmalıyız. Dışarıda öcü veya canavar şeklinde değil, salgın olduğunu dışarıya çıkmamamız gerektiğini anlatmalıyız. Çocuklara sabırlı yaklaşıp olumlu davranmalıyız. Çocukların enerjileri yüksek. Bu enerjiyi mümkün mertebe hafızalarında olumlu kalmalarını sağlayacak şekilde kullanmalıyız. Bir taraftan onlara bu şekilde yaklaşırken kendimiz için de aynısını yapmalıyız. Bu nedenle kaygıyı artırmamız açısından davranışlarımıza da dikkat etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

EVDE SAĞLIK VAR 

Kontrollü sosyal hayatta bireylerin neler yapması gerektiğine değinen Kınalı, şöyle konuştu:  Bu zor bir süreç ve kontrollü sosyal hayatta da devam edecek. Biz salgın sürecinde zor anlarla baş edebilmeyi öğrendik. Bu önemli bir kazanım. Biz bu süreçte bunu başardık. Bu işleyen süreci de normalleşmede devam ettireceğiz. Biraz daha sabırlı olmamız lazım. Eskiye dönmemiz için de önlemleri almaya devam edeceğiz. Evde kalarak, hijyene özen göstermeliyiz. Çünkü evde sağlık var.   Çocuklarımızla yaş gruplarına uygun oyunlar oynamalıyız. Olumsuz durumu fırsata çevirebiliriz. Spor yapabilir, nefes egzersizleri yapabilir, kitap okuyabilir, sevdiğimiz filmleri izleyebiliriz."

Yorumlar (0)
banner1474
22°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:07
Güneş 05:04
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:05