banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Kemal Zeybek, soru önergesi verdi

banner1357

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 27 Ocak'ta meydana gelen göçükte 4 kişinin yaralandığı Yeni Çeltek Maden İşletmesi'ndeki sorunlarla ilgili yazılı soru önergesi verdi. Zeybek, "Maden ocağı, sorunlar yumağı" dedi.

SAMSUN HABER 13.02.2019, 15:21
Kemal Zeybek, soru önergesi verdi
banner1353
banner1375

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 27 Ocak'ta meydana gelen göçükte 4 kişinin yaralandığı Yeni Çeltek Maden İşletmesi'ndeki sorunlarla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlarının yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi. Zeybek, "Maden ocağı, sorunlar yumağı" dedi.

DAVETİYE ÇIKARIYOR
Yeni Çeltek Maden İşletmesi'nde çok sayıda kusur tespit edildiğini ifade eden Zeybek, "2013 yılında özelleştirilen maden, ilgili firmanın yeraltına yatırım yapacağı, daha güvenli ve verimli kömür çıkarmayı taahhüt etmesine rağmen, gerekli şartları yerine getirmeden işletmeden kömür çıkartılması sonucu maden ocağında son dönemlerde kazaların sıkça yaşanıyor olmasının sebebi nedir? İşletmede eksik malzeme ile üretim yapıldığı iddiaları ile eksik malzemelerle üretim yapıldığı söylemleri doğru mudur?" diye konuştu.

CİDDİ KAYIPLAR VAR 
Meydana gelen göçüğün ardından yaralı işçileri hastanede, işletmede görev yapan çalışanları da işyerinde ziyaret ettiğini dile getiren Zeybek, "Ocakta üretim yapılırken iş güvenliği ve işçi sağlığına gerekli önemin verilmediği ifade ediliyor. Çalışanlar ayrıca, hak ettikleri ücretleri zamanında alamadıklarını ve geçmiş yıllara oranla ücretle ciddi kayıplar olduğunu da belirtti" ifadelerine yer verdi. 

Konuyla ilgili bakanlıkların gerekli hassasiyeti göstermesi çağrısında bulunan Zeybek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bakanlıklarımız gerekli sorumluluklarını yerine getirmezse önümüzdeki süreçte benzer kazaların yaşanma ihtimali çok yüksek. Bölgemizin önemli değeri olan maden ocağının güvenli biçimde işletilmesini, çalışanların emeklerinin karşılığını ve sosyal haklarını ödenmesini talep ediyoruz."

Yorumlar (0)