banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Kavak'ta altın aranacak! Vatandaş öfkesi - Samsun haberleri

banner1357

Samsun’un Kavak İlçesi Başalan Mahallesi sakinleri, özel bir madencilik firmasının bölgede maden aranması yapması için çalışma başlatması üzerine adeta ayaklandı. Mahalle sakinleri, kendilerine bilgi vermek için gelen şirketin jeoloji mühendisine "Köyümüzde maden aranmasına izin vermeyiz" diyerek, tepki gösterdi

SAMSUN HABER 22.08.2019, 10:23 22.08.2019, 10:32
banner1353
banner1375

Samsun’un Kavak İlçesi’ne bağlı Başalan Mahallesi’nde özel bir madencilik firmasının 2017-2018 yıllarında maden aramaya yönelik başvuru yaptığını ve aldığı ruhsatla birlikte çalışmalara başladığı belirtildi. 

YOL ÇALIŞMASI BAŞLADI
Madencilik firmasından vatandaşlara bilgi vermek için gelen jeoloji mühendisi, Kavak İlçesi Başalan ve Sıralı Mahalleleri ile Havza'nın Çamyatağı Mahalleleri'nin arasında kalan Şahin Dağları'nda maden araması yapılacağını ve bu nedenle belirtilen güzergahta yol yapım çalışmalarının başladığını belirtti. 

ASLA İSTEMİYORUZ
Söz konusu şirkette görevli jeoloji mühendisi, mahalle sakinlerine sadece altın değil, bölgede genel maden araması yapılacağını belirterek, "Vatandaşların istemediği hiçbir çalışmayı yapmayacağız" dedi. Vatandaşlar ise, ilçelerinde maden arama çalışmalarının yapılmasını asla istemediklerini belirterek, "Şahin Dağları’nın yerle bir edilmesini, huzurumuzun ve sağlığımızın bozulmasını istemiyoruz" diye konuştu. 

AĞAÇLAR SEYRELTİLİYOR
Başalan Mahallesi sakinleri, madencilik firmasının arama yapacağı ormanlık alan içerisinde ağaç seyreltme çalışmalarına da başladığını söyledi. Firma görevlisi ise, bu işlemi Orman İşletme Müdürlüğü’nün yaptığını, durumun bir tesadüften ibaret olduğunu belirtti.

Başalan Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, konuyla ilgili Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına şu açıklamalarda bulundu:

HUZURUMUZU BOZAMAZLAR
Mustafa Baldır: Özel bir madencilik firmasının köyümüzde maden çalışması yapacağını duyduk. Biz de bununla ilgili araştırma yaptık. İzmir ve Uşak’ta örneklerini gördük ve aynı şeylerin burada yaşanmaması için çaba sarf edeceğiz. Biz ilçemizde maden aranmasını istemiyoruz. Şu an bizim oksijen depomuz olan Şahin Dağları’nın yerle bir edilmesini, huzurumuzun ve sağlığımızın bozulmasını istemiyoruz. 

ÖLÜRÜZ, TAHRİP ETTİRMEYİZ 
Ramazan Güdek: Burası bizim bin yıllık ata yurdumuz. Madenciliğin çevreye, insanlara nasıl zararlar verdiğini bilmeyen kalmadı. Biz bundan çekiniyoruz ve böyle olacağını da biliyoruz. Yetkililerin bu işten vazgeçmesini istiyoruz. Ata yurdumuzu, ölürüz yine de tahrip ettirmeyiz. 

GEREKİRSE NÖBET TUTARIZ
Ramazan Duman: Biz mahallemizde böyle bir şey istemiyoruz. Ben emekli oldum, buraya yerleştim. Temiz havada yaşamak istiyorum. Gerekirse sabaha kadar nöbet tutar, yine de izin vermeyiz. 

MÜCADELE VERECEĞİZ
Veysel Duman: Emekli olduktan sonra Başalan’a nefes almaya geldim. Bu memlekette, bu köyde madencilik yapılmasını asla istemiyoruz. İnsanların huzurlu, mutlu ve refah yaşaması için de biz mücadelemizi vereceğiz. 

YAPILMASINI İSTEMİYORUZ
Musa Güdek: Emekli olan veya olmayan Başalanlı insanlar buraya hava almaya geliyor. Maden aranmasına kesinlikle karşıyız. 7’den 70’e bu köydeki herkes aynı düşüncede. Biz köyümüzde maden aranmasını istemiyoruz.

KÖYÜMÜZ ZARAR GÖRECEK
Hüsamettin Alan: Böyle bir çalışmanın yapılmasını istemiyoruz. Ben Gebze’de yaşıyorum, tatillerde nefes almaya buraya geliyorum. Böyle bir çalışma yapılırsa köyümüz için zararı olacak. 

Merve İLHAN, Mustafa İNAN
 

Yorumlar (1)
Ali Güngör 8 ay önce
Bende Gebzede oturuyorum yazlariTemiz hava almak için köyüme gidiyorum bendeHavzanin yaylacati koyundenim susarsam sira bizim sirali daglarina gelecek oralarda maden aranmasina bende karsiyim