Karadeniz'in yükselen firması

Sektördeki sorumluluklarını yerine getirmeyi ilke edinen Yusif Süt Üretme Çiftliği, günde 5 ton süt üreterek hem Karadeniz Bölgesi hem de Samsun için örnek çiftlik olma adına çalışmalarını sürdürüyor

Samsun'un Atakum İlçesi Kurugökçe Mahallesi'nde 70 dönüm arazi üzerine Azerbaycan ve Türk işadamı ortaklığı ile kurulan Yusif Süt Üretim Çiftliği, danışman hekim, işletme sorumlu hekim, veteriner ve sağlık teknisyeni olmak üzere toplam 14 personelle Karadeniz Bölgesi ve Samsun'a hizmet veriyor. 

GÜNDE 5 TON ÜRETİM
2016 yılında devlet destekli IPARD programı ile 100 büyükbaş hayvanla çalışmalara başlayan ve sektörün öncüleri arasında yer alan Yusif Süt, üretimin her aşamasına son derece özen gösteriyor. Yusif Süt, bugün 500 hayvan ile günde 5 ton süt üretimi yaparak bölgenin hem hayvan hem de süt üretimini karşılıyor.

AB STANDARTLARINDA ÜRETİM
İşletmemin Karadeniz Bölgesi ve Samsun için büyük bir öneme sahip olduğunu belirten işletme sorumlusu Veteriner Hekim Muammer Türkmen, "Yusif Süt Üretim Çiftliği Karadeniz Bölgesi'nde Avrupa standantlarında süt üretimi yapan tek simental işletmedir. İşletmemiz aynı zamanda hastalıklardan ARİ onaylı süt çiftliği sertifikasına sahiptir. Yani bizde var olan bu iki sertifika hem hayvan hem de insan sağlığı için çok büyük önem teşkil etmektedir. Bu yüzden var olan sertifikalar bizim bölgede tek olmasını sağlamıştır. Biz bu sertifikalar sayesinde tüketiciye güvenle süt sunuyoruz.İşletme olarak biz daha iyi işler yapacağımıza, daha başarılı olacağımıza inanıyoruz" dedi.

BUZAĞI KAYBIMIZ YOK 
Çiftliğin kurulmasından sonra 100 büyükbaş hayvan ithalı ile çalışmalara başladıklarını ifade eden Özdemir, "İşletmemiz TKDK kapsamında devlet destekli kurulmuş bir işletmedir. Bu işletmede güzel işler başararak hayvan varlığımızı 500'e çıkarıp yüzde yüz başarı sağladık. Bu başarımızın altıda bir çok şey var ama en önemlisi buzağı ölümlerinin önüne geçmiş olmamız. Türkiye'nin en büyük problemleri arasında yer alan bu konuda AB standartlarında yüzde 10 oranında gerçekleşen ölümler normal sayılabilirken, Türkiye'de bu rakam yüzde 10 ila 15 arasındadır. Biz bu konuda büyük bir başarı sağlayarak, getirdiğimiz hayvanlardan 230'u doğum yapıt ve hiçbir kaybımız olmadı. Biz bunun büyük bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü biz onlara bebek kadar ilgi ve alaka gösteriyoruz.Ayrıca işletme devamlılığı için gerekli olan en önemli faktörlerden biri olan gebelikte, normalde 3 yılda 1 inekten 2 buzağı almak hedeflenir ama bizim işletmemizde bu rakamı her yıl bir buzağıya düşürmüş durumdayız. Bu büyük başarıları hem çalışmalarımızla hem de koruyucu hekim uygulamalarından da yararlanarak gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

HEDEF; BİN 200 HAYVAN 
Çiftliğin kapasitesini yükselterek büyümeyi hedeflediklerini anlatan Özdemir, "2018 yılı içerisinde yakaladığımız yüzde 100 başarıyı 2019 yılında da sürdürerek 500 olan hayvan varlığımızı bin 200 büyükbaş hayvan varlığına çıkarmak istiyoruz. Bu hedefe de kurumsallık ve prosfesyonellik başta olmak üzere en donanımlı teknik ekipmanlarla sürekli çalışarak gidiyoruz. Ayrıca işletme olarak, bölge hayvancılığı, süt üretimi ve damızlık düve için önemli bir işletme adına durmadan hedefe doğru ilerliyoruz. Her şeyden önce Yusif Süt, ürün kalitesi ve insan sağlığına önem vermektedir. Biz de bu nedenle teknolojiyi yakından takip ederek, kaliteden ödün vermemeden hem Karadeniz Bölgesi'ne hem de Samsun'a  hizmet vermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Dilber BAHADIR-Uğur ATICI

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127

banner1148