banner595

Karadeniz'in Gözdesi: OMÜ Tıp Fakültesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurtuluşa atılan ilk adımın ardından 52 yıl sonra, 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Karadeniz Bölgesi’nin bütün yükünü sırtına alarak eğitime başlayan o gün olduğu gibi bugün de bölgenin ve ülkenin beklentilerini karşılayan bir kurum.

Karadeniz'in Gözdesi: OMÜ Tıp Fakültesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurtuluşa atılan ilk adımın ardından 52 yıl sonra, 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Karadeniz Bölgesi’nin bütün yükünü sırtına alarak eğitime başlayan o gün olduğu gibi bugün de bölgenin ve ülkenin beklentilerini karşılayan bir kurum.

editör 1
editör 1
11 Mart 2016 Cuma 11:20

OMÜ Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak 1973 yılında “Samsun Tıp Fakültesi” adı altında kurularak 1973 ders yılında eğitim ve öğretime başladı.
1975 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin 1873 sayılı yasayla kurulmasıyla birlikte Fakülte bu üniversiteye bağlanmış ancak 1978 yılına kadar faaliyetlerini Hacettepe Üniversitesi bünyesinde sürdürdü.
26 Temmuz 1976 tarihli protokol ile Sağlık Bakanlığına bağlı Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesinin bir bölümü fakülteye devredildi. Üniversitenin, Kurupelit Kampüsü içinde yer alan 900 yatak kapasiteli Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesinin 450 yatak kapasiteli bölümü, Mayıs 1986 yılında Kurupelit Kampüsündeki binalarına taşınmıştır. O tarihten sonra Hastanenin yarım kalan tüm eklerinin inşaatı bitirildi ve yeni bölümler sağlık hizmeti sunmaya başladı.
Hastanenin mevcut durumu ve verdiği hizmetler hakkında dergimize özel açıklamalarda bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr Mustafa Bekir Selçuk şunları belirtti;YILDA 711 BiN HASTAYA HİZMET VERİYOR!

Üniversitemizin Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi her yıl yeni bölümlerin ilave edilmesiyle 2015 yılı başı itibariyle 1022 hasta yatağı kapasitesine ulaşmış yılık (2014 yatan hasta dahil) 711 bin poliklinik sayısı 83 bin 868 yatan hasta sayısı (günü birlik dahil), üç bine yakın çalışanı ile bölge insanına hizmet sunmanın yanı sıra bölgenin ekonomik hayatına ciddi anlamda canlılık getirdiğini ifade eden Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr Mustafa Bekir Selçuk, "Geçmişte olduğu gibi bugünde hastanemiz; toplumun sağlıklı bireylerden oluşması için bilgi ve teknolojiyi kullanarak, yüksek kalitede sağlık hizmeti üretmenin yanı sıra çağdaş ve nitelikli eğitim vermeyi de kendine görev edinmiştir.
Kendisine mensubu olmaktan gurur duyulan, insan kaynaklarını etkin kullanan, ulusal ve uluslararası standartlarda sağlık hizmeti üreten, ülkemizin kaliteli sağlık hizmeti üretimine öncülük eden, uluslararası düzeyde saygın ve lider bir hastane olmak, hedefini belirlemiştir. Bu misyon ve vizyonu yakalama çalışmaları aksatılmadan sürekli devam etmektedir. " diyor.SAMSUN’A BiRÇOK YENİLİĞİ KAZANDIRDI!

Vizyonun farkında olan ve bu amaçla sürekli gelişen ve yenilenen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi'nin sahip olduğu kaliteli hizmet anlayışıyla, birçok yeniliği Samsun halkına ve Karadeniz Bölgesine kazandırdığını belirten Başhekim Prof. Dr. Bekir Selçuk, "Bunlardan en önemlileri, Organ Nakil merkezinin kurulmasıdır, bu merkezin çatısı altında Organ Nakil Koordinatörlüğü ve Organ Nakil Servimiz bulunmaktadır.

Merkezimizde bugün itibariyle Böbrek Nakli, Kornea Nakli, Çocuk Kemik İliği Nakli ve Karaciğer Nakli çok tecrübeli hocalarımız ve sağlık personelimiz tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
Ayrıca hastanemizde Tüp Bebek Merkezi, Uyku Ünitesi, Radyoaktif İyot Tedavi Ünitesi, Taş Kırma Ünitesi, PET CT Ünitesi, 40 yatak kapasiteli Kemoterapi Ünitesi, 21 Odalı Ameliyathane Ünitesi, 18 yatak kapasiteli Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi, 8 yatak kapasiteli Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi, 14 yataklı Koroner Yoğun Bakım Ünitesi, 8 yatak kapasiteli K.V.C Yoğun Bakım Ünitesi, 20 yatak kapasiteli Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi, 35 hasta yatak kapasiteli Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, 20 hasta yatak kapasiteli Diyaliz Ünitesi ve Anabilim Dallarına bağlı 25 Klinik - 38 Poliklinik ile hastalarımıza modern sağlık hizmeti sunmaya aralıksız devam etmektedir.
Hastanemizin Koroner Anjiyo Ünitesinde ülkemizde gerçekleştirilen tüm girişimsel işlemler başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Radyoloji Anabilim Dalı bünyesinde bulunan Girişimsel Radyoloji Bilim Dalımızda da her türlü girişimsel işlemler başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
Hastalarımızın hastanemizin sunduğu hizmetlere daha rahata ulaşabilmeleri için “0 362 312 19 55” numaralı telefon ve “hastane.omu.edu.tr” adresindeki web sayfamızın e-randevu bölümünden hastanemize gelmeden bilgi almaları ve randevu kayıtlarını yapmaları sağlanmaktadır.
Unutulmamalıdır ki hastalarımızın ihtiyacı olan ve Samsun’da bulunmayan her türlü teşhis ve tedavi için hastalarımız Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlere gitmek zorunda kalmaktadırlar. Bu da hem ekonomik ve hem de manevi anlamda çok büyük güçlükleri de beraberin de getirmektedir. Bu güne kadar yaptığımız ve bundan sonra da yapmak istediğimiz modern tıbbın gerektirdiği bütün teşhis ve tedavi ünitelerini hastanemizde hastalarımızın hizmetine sunmaktır." ifadelerini kullanıyor.SAĞLIKTA TÜM EKSİKLİKLERİ GİDERMEYE ÇALIŞIYORUZ

Bölgemizde eksikliği çok ciddi şekilde hissedilen özelde Samsun genelde ülkemizdeki her hastaya hizmet etme amacı güdecek olan 120 yataklı, içerisinde Erişkin Kemik Transplantasyon Merkezinin de bulunduğu Onkoloji hastanemizin inşaat çalışmaları sürmektedir.
Öyle ümit ediyoruz ki 2016 yılının sonuna doğru açılması planlanmaktadır. Bunun yanı sıra 17 yataklı Dahili Yoğun Bakım Ünitemiz de kısa süre içinde hasta kabul etmeye başlayacaktır ve inanıyoruz ki büyük bir eksikliği ortadan kaldıracaktır.
Ülkemizde sunulan sağlık hizmetleri, her geçen gün son teknoloji kullanımı, alt yapı gelişimi, insan gücü kapasitesi ve niteliği anlamında gelişmiş batı ülkelerini aratmayacak şekilde hatta birçok alanda da örnek olacak şekilde gelişmektedir. Üniversite hastanesi olarak bizimde bu bakışla hareket etme gayretimiz yoğun bir şekilde devam etmektedir.

HASTA YAKINI EVİNİ HİZMETE AÇTIK

En temel amacımız olan sağlık hizmeti sunumu konusunda bahsettiğimiz tüm bu yapılanma çalışmaları dışında hasta ve hasta yakınlarımızdan tespit etmiş olduğumuz ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda iyileştirme çalışmalarımız durmadan devam etmektedir.

Bu çalışmaların en önemlilerinden biri de hasta yakınlarının hastane ve çevresinde ekonomik fiyatlarda konaklama imkanlarının çok kısıtlı olmasıydı. Şehir dışından gelen ve uzun süreli tedavi alan hasta ve hasta yakınlarının konaklamaları, çamaşırlarını yıkayabilmeleri, banyo ihtiyacını gidermek için 20 erkek 20 bayan olmak üzere 40 kişilik Hasta Yakını Evini hasta yakınlarımızın kullanımına sunduk.
Hastanemizde yatarak tedavi gören hasta ve hasta yakınlarımızdan ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak amacıyla giysi odası oluşturduk.
Bu giysi odası aracılığı ile personelimizin kullanmadığı ancak yeni olan veya bağış yapmak amacıyla yeni aldığı erişkin veya çocuk giysilerini onların adına hastalarımıza ulaştırmaktayız.


SAMSUNHABER.TC / ŞUBAT SAYISI
 


Loading...
Son Güncelleme: 11.03.2016 11:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasta 2016-03-11 13:43:02

Sayın Selçuk, yapılan ve yeni olarak verilen hizmetleri söylemiş. Haklıdır ve Samsun olarak teşekkür ediyoruz. Ama bir yönetici olarak, bakması gerekenin yapılamayan veya aksak olan noktaları daha ileriye taşımak olduğunun bilincindedir. Örnek olarak Cildiye servisinin tadilatı yaklaşık 10 aydır neden bitirilememiştir? Bir servisin tadilinin bu kadar uzun sürmesi normal midir? Aksamasının nedeni olan sebepleri gidermek için ne gibi çabalar sarf etmiştir ve hızlandırmak için neler yapmıştır? bunları açıklayabilirse diyecek bir şeyimiz yoktur... Ayrıca hastanenin temizliğinden ve hijyeninden kendisi de memnun mudur? Temiz olmayan bir yerde ne kadar kaliteli cihazlarınız, doktorlarınız olursa olsun hizmet sorunlu kalacaktır...

banner650