banner1017

Karadeniz için Stratejik Eylem Planı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Tüm Karadeniz Bölgesi için bir stratejik eylem planı hazırlıyoruz" dedi

Karadeniz için Stratejik Eylem Planı!
banner1015

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sel felaketi nedeniyle hasar gören tüm bina ve yolların tespitlerinin bir haftada tamamlanacağını belirterek, "2 ay içerisinde de belediyemize gerekli kaynağı İller Bankamız'dan sağlayarak, hızlı bir biçimde bunların inşaatı bitirilecek" dedi.

BAKANLIK SEFERBER OLDU
Bakan Murat Kurum, selden zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunmak üzere Ordu'ya geldi. Ordu Valiliği'ni ziyaret eden Kurum, Vali Seddar Yavuz ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'dan selin yol açtığı hasara ilişkin bilgi aldı. Kurum, Valilik'teki brifingin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 Ağustos'ta Ordu'da yaşanan sel felaketine ilişkin Bakanlığın tüm birimleriyle tespitlerde bulunacağını bildirdi. 

'ELİM BİR AFET...'
Yaşananların "elim bir olay ve afet" olduğuna işaret eden Kurum, "Metrekareye 253 kilograma varan bir yağış söz konusu. Buna ilişkin yapmamız gerekenler neyse bunların yerinde tespitlerini yapacağız." diye konuştu. Sel felaketi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşa başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar temennisinde bulunan Kurum, "İnşallah böyle bir olayın bir daha yaşanmaması üzerine alınması gereken tedbirler neyse tüm birimlerimizle alıyor olacağız." dedi.

2 AY İÇERİSİNDE BİTECEK
Selde hasar gören yerlerle ilişkin Belediye Başkanı Yılmaz ile görüştüklerini  aktaran Kurum, şöyle konuştu:

"Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzle hasar gören tüm binaların, yolların tespitlerini bir hafta içerisinde tamamlayarak, 2 ay içerisinde de belediyemize gerekli kaynağı İller Bankamızdan sağlayarak, hızlı bir biçimde bunların inşaatı bitirilecek. İller Bankası, TOKİ, Yapı İşleri ile yapılması gerekenleri de iki ay içerisinde hızlı bir şekilde bitirmeyi amaçlıyoruz." 

SAHADA HIZLI UYGULAMA
Bakan Kurum, yaşanan iklim değişikliğine işaret ederek, "Derelerin kesitlerinden tutun da altyapıların kesitlerine varana kadar biz tüm Karadeniz Bölgesi için bir stratejik eylem planı hazırlıyoruz. Bu eylem planı çerçevesinde de sahada hızlı bir şekilde uygulamalarını yapacağız." değerlendirmesinde bulundu. 

Böyle elim bir olayın en son 20 yıl önce meydana geldiğini anımsatan Kurum, şunları  söyledi: 

"Tabii ki bu afet. Altyapılar hiçbir zaman bu kesitlere göre, yağışlara göre hesap edilemez. Ancak bu yağışlardan, afetlerden en az hasarla nasıl ayrılabiliriz, nasıl çıkabiliriz, vatandaşımızı, milletimizi en az hasarlı şekilde nasıl bu afetlerden kurtarabiliriz, bunun çalışmasını da tüm Karadeniz Bölgesi için yapıyoruz. İnşallah bunu da yakın zamanda sahada uygulayacağız."

Kuram'a ziyarette Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcıları ile bazı bürokratlar da eşlik etti. 

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER