banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Karadeniz'de 'Titanik' kabusu!

Samsun'un 80 mil açığında batan Panama bandıralı kuru yük gemisinden Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın yapımş olduğu başarılı operasyon ile sağ sağlim kurtarılan 7 mürettebat, ifadelerinde yaşadıkları o korku dolu anları anlattı.

SAMSUN HABER 13.01.2019, 12:37 13.01.2019, 12:38
Karadeniz'de 'Titanik' kabusu!

"8841644 IMO" numaralı, "Volga-Balt 214" adlı Panama bandıralı kuru yük gemisinin batmasına ilişkin Samsun Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, kurtatılan 7 mürettebatın( Herashchenko Oleh, Ilchenko Yevhenii, Milnichenko Pavlo, Shevchuk Stanislav, Budko Tetiana, Yatsenko Yevgen ve Skachko Denys'in) avukatları aracılığıyla yeminli tercüman kullanılarak ifadelerine başvuruldu.

HERASHCHENKO OLEH:

"Saat 07.45 sıralarıydı. Çok güçlü bir ses duydum. Daha sonra dalga sesleri gelmeye başladı. Gemi titredi. Hemen yerimden kalktım. Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anladım. Yukarı çıkarak neler olduğuna baktım. Gemici tayfalarının reisi olan Milnichenko Pavlo'nun bağırarak geminin battığını söyleyip panik halinde koşuşturduğunu gördüm. Geri aşağıya indim. Termal kıyafetlerimi ve can yeleğini aldım. Acil toplanma yeri olan köprü başında toplanmaya başladık. Termal kıyafetlerimizi giydik. Kaptanın olay olduğu anda uyuduğunu düşünüyorum çünkü toplandığımız yere geldiğinde yeni uykudan uyanmış gibiydi.Saat 07.45 sıralarıydı. Çok güçlü bir ses duydum. Daha sonra dalga sesleri gelmeye başladı. Gemi titredi. Hemen yerimden kalktım. Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anladım. Yukarı çıkarak neler olduğuna baktım. Gemici tayfalarının reisi olan Milnichenko Pavlo'nun bağırarak geminin battığını söyleyip panik halinde koşuşturduğunu gördüm. Geri aşağıya indim. Termal kıyafetlerimi ve can yeleğini aldım. Acil toplanma yeri olan köprü başında toplanmaya başladık. Termal kıyafetlerimizi giydik. Kaptanın olay olduğu anda uyuduğunu düşünüyorum çünkü toplandığımız yere geldiğinde yeni uykudan uyanmış gibiydi."

'MASAYA TUTUNDUM'
Oleh, gemi yan yattığı için filikaların denize indiğini kayderken, "Ben iki tahta parçasına tutundum" diyerek şunları aktardı;

"Daha sonra ağaçtan masa bulup ona tutundum. Can salı gördüm ancak ulaşamadım. Etrafıma baktığımda yanımda Ilchenko Yevhenii vardı. Birlikte kurtulmaya çalıştık ancak dalgalardan dolayı Ilchenko Yevhenii benim arkamda kaldı. Başka kimseyi görmedim. Kurtulana kadar masaya tutunarak hayatta kalmaya çalıştım. Bu şekilde en az iki saat kaldım. Gemi eski bir gemiydi. Hava şartlarının da kötü olmasından dolayı geminin bu duruma dayanamayıp battığını düşünüyorum."


ILCHENKO YEVHENİİ:

Gemici olarak çalışan Ilchenko Yevhenii şunları kaydetti:

"Gemi yan yatmaya başlayınca herkes kendini suya atmaya başladı. Atlayan kişilerin üzerinde termal kıyafet olduğundan dolayı kimin ne yaptığını tespit edemedim. Suya atladığımda arkamda kim olduğuna bakmadım. Suya atladığımda çok dalga vardı. Dalgalar beni sağa sola vururken can simidi ile duman saçan filikaya yüzerek vardım. İçinde iki kişi vardı. Bir kişi termal kıyafetliydi. Ben filikaya geldiğimde filikanın içi su ile dolmuştu. Kaptanın vücudunun yarısı suyun içindeydi. Kaptan, termal kıyafet ve can yeleği giymemişti ancak yanındaydı. Ben filikaya geldiğimde kaptana karaya ne kadar kaldığını sordum. Kaptan çok konuşamadı, donmaya yakın vaziyetteydi. Filikada bu şekilde ne kadar kaldığımızı hatırlamıyorum."Geminin ortadan ikiye ayrıldığını gördüğünü anlatan Pavlo, "Bağırmaya ve panik halinde koşmaya başladım. Sirene basacak kadar zaman yoktu. Kaptan İsmayilov Turbat o sırada uyuyordu. Kaptanı ben uyandırdım. Ne olduğunu sorduğunda geminin battığını söyledim. Daha sonra herkes termal kıyafetleriyle ve can yelekleriyle köprü başında toplanmaya başladı. Her şey bir anda oldu. Bir can yeleğine dört kişi tutunduk. Ne kadar süre bu şekilde kaldığımızı hatırlamıyorum. Hava şartlarından dolayı geminin battığım düşünüyorum." diye konuştu.


AYAKLARIMIM HAREKET ETTİREREK YAŞAMA TUTUNDUM


Geminin aşçısı Budko Tetiana ise, "Batıyoruz" diye ses duyduklarını belirten Tetiana, şunları dile getirdi:"Odama koştum, panikle sadece can yeleğimi aldım. Yukarı çıktığımda herkesin termal kıyafet giydiğini görünce geri döndüm, kendi termal kıyafetimi aldım. Can yeleğini hazırlandığımız yerde unuttuk. Can yeleğim olmadan suya atladım. Sırtüstü yüzmeye çalıştım. Bu şekilde yüzmeye çalışırken Milnichenko Pavlo, beni can yeleğine tutunmam için çekti. Milnichenko Pavlo o sırada can yeleğini giymemişti. Sadece bir kolu takılı şekildeydi. Daha sonra Krepets Dymtro ve Vyazosky Rostyslav geldi. Krepets Dymtro'nun termal kıyafeti ve sırt çantası vardı ancak can yeleği yoktu.Dört kişi bir can yeleğine tutunarak bu şekilde bekledik. Ne kadar süre bu şekilde kaldığımızı bilmiyorum. Ayaklarımı sürekli hareket ettirdim yoksa donabilirdim. Sırtıma su gelmemesine dikkat ettim. Dalgalar tahminimce 4 metreyi buluyordu. Geminin batmasına neden olarak hava şartları olduğunu düşünüyorum." açıklamalarında bulundu.


GEMİ KIRK YILLIKTI

Gemide kaynakçı olarak görev yapan Yatsenko Yevgen de,  "Panik halindeydik. Her şey çok hızlı oluyordu. Can salını indirmeye çalıştılar. Filikayı indirmek için de uğraşıyorlardı. Can salı denize inince ben de hemen atladım. Sala yaklaşmaya çalıştım ancak çok dalga vardı. Daha sonra yakaladım ve sala çıktım. Can salının içinde tek ben vardım. Bu sırada gemide motorlu filikaları indirmeye çalışıyorlardı ancak o sırada gemi batınca başaramadılar. Dalga beni de içinde bulunduğum can salıyla uzaklaştırdı. En son beni denizden çıkardılar. Ben diğerlerinden iyi durumdaydım."  beyanında bulundu.

Gemi kazasında  13 kişilik mürettebatından 7'si kurtarılmış, 4 kişinin ise cesedine ulaşılmıştı.Kayıp 2 kişinin bulunması için çalışmalar sürülmekte.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12