banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

İYİ Parti İlkadım İlçe Başkanı: 'Bu düzenleme derhal kaldırılsın'

banner1357

Samsun'da İYİ Parti'nin hukukçu olan İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Satar, 'idari yargı hakimliği' ile ilgili yayımlanan KHK'yı eleştirdi

SAMSUN HABER 14.07.2018, 11:01 14.07.2018, 11:04
İYİ Parti İlkadım İlçe Başkanı: 'Bu düzenleme derhal kaldırılsın'
banner1353
banner1375

İYİ Parti İlkadım İlçe Başkanı Av. Burcu Işıtan Satar, "703 sayılı KHK ile idari yargı hakimliği için herhangi bir sınırlama olmadan sadece 4 yıllık fakülte mezunu olmayı yeterli kılan düzenleme derhal yürürlükten kaldırılmalı ve ivedilikle bu hatadan dönülmelidir. Zira böyle bir düzenlemenin yürürlüğe girmesi uygulamada birçok sıkıntıya sebep olacaktır" dedi.

'HUKUK DERSİ ALMADAN HAKİM OLACAKLAR'
Konuyla ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan Burcu Işıtan Satar, şu görüşleri dile getirdi:

"Bu KHK’nın öncesinde hukuk fakülteleri dışında sadece iktisadi ve idari bilimler ve siyasal bilgiler fakültelerinden yüzde 20'lik bir kotayla alım yapılırken, şimdi hiçbir sınırlama konulmadan, öğrenim hayatı boyunca tek bir hukuk dersi dahi almayan kişilerin yargı sisteminin en önemli kurumlarından olan idari yargıda hakim olarak görev alabilecek olması, telafisi güç zararların doğmasına, zaten ağır aksak işleyen yargı sisteminin, hukuk nosyonuna sahip olmayan yargıçların vereceği yanlış kararlar yüzünden daha da tıkanmasına sebep olacaktır. Ayrıca bu durum en önemli unsuru bağımsızlık olan yargı sisteminin daha kolay siyasallaşmasına, yargı sisteminde çok geniş bir havuzdan kadrolaşmaya sebep olacaktır.

'BEN YAPTIM OLDU' ANLAYIŞI
Bilindiği üzere, usul gereği mahkemelerde verilen kararların hepsinin gerekçesi ilamlarda açıklanırken, toplumun tümünü ilgilendiren kararlarda da gerekçelerin açıklanması gerekir. Ülkenin temel değer yargıları ve kuralları ile oynamadan, yakıp, yıkmadan, üstüne koyarak yapılması gereken düzenlemelerin ben yaptım oldu anlayışı ile hareket edilerek yapılması son derece sakıncalı durumların doğmasına sebebiyet verecektir.

HUKUK VE ADALET YOKSA HUZUR DA YOK
Hukuk, dünya üzerinde yaşayan istisnasız tüm insanlar için ihtiyaçtır ve hukukun temel değerleri ile oynamak sadece topluma değil, aynı zamanda bu değerlerle oynayanların da bu durumdan zarar görmesine neden olabilecektir. Halk arasında da bilindiği üzere ‘Ayarını bozduğun kantar, gün gelir seni tartar’ sözünün doğruluğu, yıllar içerisinde de görülmüştür. Hukuk ve adalet bir devleti var eder ve devlet değerlerini bir arada tutar, hukuk ve adaletin olmadığı ortamda huzur ve güven ortamı da var olmayacaktır."

Yorumlar (1)
Hasan Demirbağ 2 yıl önce
Bu korkunç hatadan hükümet bir an önce dönmeli. Sayın Burcu Işıtan Satar başkanın sözlerinin her cümlesinin altına imzamı atıyorum.