banner595

İşte Samsun'un Yaşam Memnuniyeti!

Samsun yaşam memnuniyeti sıralamasında 37. oldu.

İşte Samsun'un Yaşam Memnuniyeti!

Samsun yaşam memnuniyeti sıralamasında 37. oldu.

22 Ocak 2016 Cuma 11:39
İşte Samsun'un Yaşam Memnuniyeti!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ilk defa yayımlanan illerde yaşam endeksi ile bireylerin ve hane halklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yaptı. Çalışmanın amacının, ildeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmek olduğu belirtildi.
İllerde yaşam endeksi; konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsamakta ve 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutları tek bir bileşik endeks yapısı içinde sunmaktadır. Endeks 0 ile 1 arasında değer almakta ve 1’e yaklaştıkça daha iyi bir yaşam düzeyini ifade etmektedir. Buna göre; Samsun, yaşam endeksinde, endeks değeri 0,5746 ile 33. Sırada yer aldı.

KONUT ENDEKSİNDE 31. SIRA SAMSUN’UN

Barınma ve yaşam alanı olarak kullanılan ve özellikleri itibariyle birey ve hane halkının yaşam kalitesinde etken olan konut boyutu endeksinde 0,7942 değerle 31. sırada yer aldı.

SAMSUN, ÇALIŞMA HAYATI ENDEKSİNDE 41. SIRADA

Kişilerin maddi olarak daha çok kaynağa erişebildiği bir hayat sürmelerini sağlayan, onlara yeteneklerini geliştirme, toplum içinde yararlı hissetme ve özgüvenini arttırma yoluyla yaşamını iyileştirme imkânı sunan çalışma hayatı boyutunda 0,5804 endeks değeri ile Samsun 41. sırada kaldı.

GELİR VE SERVET ENDEKSİNDE SAMSUN 40. SIRAYI ALDI

Kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılama ve ekonomik ve kişisel risklere karşı korunma imkânı sunan gelir ve servet boyutunda 0,4495’lik endeks değeri ile 40. sırayı Samsun aldı.

SAĞLIK ENDEKSİNDE 18. SIRADA

Bireylerin genel sağlık durumu, sağlık altyapısı ve imkânlarının yeterliliği, sağlık hizmetlerinden memnuniyet açısından yaşam kalitesi ile doğrudan ilgili olan sağlık boyutu endeksinde Samsun, 0,6801’lik değer ile 18. sırada.

EĞİTİM ENDEKSİNDE 22. SIRADA KALDI

Bireylerin topluma ve ekonomiye verimli bir şekilde katılması için gerekli bilgi, beceri ve yeterliliklerin sağlanmasında büyük öneme sahip eğitim boyutu endeksinde 0,6332 değerle Samsun, 22. sırada yerini aldı.

ÇEVRE ENDEKSİNDE 38. SIRADAYIZ

Bireylerin mevcut ve gelecekteki sağlığına ve sürdürülebilir yaşamına doğrudan etkisi bulunan çevre boyutuna ilişkin endekste 38. sırayı 0,6193 değeri ile Samsun aldı.

SAMSUN GÜVENLİK ENDEKSİNDE 40.SIRADA

Bireylerin en temel ihtiyaçlardan biri olan ve diğer yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeleri için ön koşul sayılabilecek güvenlik boyutu endeksinde 0,6271’lik değer ile 40. sırada yer aldı.

SİVİL KATILIM ENDEKSİNDE 26. SIRA SAMSUN’UN OLDU

İnsanların yaşadıkları ilde yaşamını ilgilendiren konularda taleplerini, isteklerini duyurması ve yönetime katkı sağlaması açısından önemli bir boyut olan sivil katılımda endeks değeri 0,4599 ile 26. sırada Samsun aldı.

ALTYAPI HİZMETLERİNE ERİŞİM ENDEKSİNDE 30. SIRAYI ALDI

Yaşanılan alanda altyapı hizmetlerine erişilebilme kapasitesi ve memnuniyetini göstermesi açısından yaşam kalitesinin önemli bir boyutunu temsil eden altyapı hizmetlerine erişimde, 0,4848 endeks değeri ile 30. sırayı Samsun aldı.

SAMSUN, SOSYAL YAŞAM ENDEKSİNDE 29.SIRADA

Güçlü toplumsal ilişkilere, çeşitli sosyal faaliyetlere sahip olma yoluyla bireylerin sağlık, çalışma hayatı gibi diğer yaşam boyutlarını da olumlu etkileyen sosyal yaşam endeksinde 29. sırayı 0,4590 ile Samsun aldı.

YAŞAM MEMNUNİYETİ ENDEKSİNDE SAMSUN 37. OLDU

İnsanların yaşamlarının farklı zamanlarında ve alanlarında ortaya çıkan ihtiyaç ve isteklerinin karşılanmasından doğan tatmin düzeyini ifade eden yaşam memnuniyeti boyutunda 0,5334 endeks değeri Samsun 37. Sırada kaldı.
Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801