İşte ödeme karşı 'Bitkisel' koruma

Çeşitli nedenlerle vücutta oluşan ödemle ilgili açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı, ödemin sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi

İşte ödeme karşı 'Bitkisel' koruma

Ödemin vücutta sıvı birikimi olarak bilinen sık karşılaşılan bir durum olduğunu belirten Samsun FBM Tıp Merkezi'nden Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı, bu sorunun yaz mevsiminde ısı artışı sebebiyle daha sık görüldüğünü söyledi.  

AŞIRI EGZERSİZ, ADET DÖNEMİ, UYKUSUZLUK 
Öncelikle ödemin sebeplerini açıklayan Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı, "Belirli hastalıkların yanı sıra günlük ödem oluşumunu etkileyen faktörler mevcuttur. Aşırı tuzlu beslenme ve su tüketimi yetersizliği ödem oluşum sebeplerinin başında gelmektedir. Ayrıca kilo fazlalığı, aşırı egzersiz, hareketsizlik, adet dönemi, uykusuzluk, stres, kortizon gibi hormon ilaçları kullanımları ödeme sebep olmaktadır" dedi.

DOĞRU SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ
Bu sebeplerin oluşumuna dikkat etmenin yanı sıra ödem oluştuğunda beslenme ile neler yapabileceği konusunda da bilgiler veren Tığlı, şunları söyledi:

"Kiraz sapı, mısır püskülü, yeşil çay, beyaz çay gibi çaylar ödem atmaya yardımcı çaylardır. Günde 2-3 fincan tüketilebilir. Ananasın içerisinde bulunan bromelain maddesi hem ödem atıcı hem de yağ yakımına katkı sağlayıcı etki gösterir. Yeterli ve doğru su tüketimi ödemden kurtulmak ve ödem oluşumunu önlemek için en etkili yoldur. Yeterli su tüketimi kilogram başına 30 ml su tüketilmesi ile sağlanır. Doğru su tüketimi ise içilmesi gereken bu su miktarının seyrek zamanlarda bir anda yüklenerek içerek değil de vücudun aktif kaldığı tüm saatlerde sürekli içer halde yayılması gerekir. Fazla tuz tüketimi ödem atışına sebep olur. Özellikle şiş hissedilen dönemlerde tuz tüketimi kısıtlanmalıdır. Konserveler başta olmak üzere hazır paketli ürünlerin sodyum içeriği yüksektir. Özellikle şiş hissettiğiniz dönemlerde paketli ürünleri kısıtlayabilirsiniz."
 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1134

banner1142

banner1127