banner733
banner595

İşine Aşık Bir Başkan: Metin Sinecek

Bu ay Samsunhaber.TC Dergisi’nin portre köşesinin konuğu Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek oldu.

İşine Aşık Bir Başkan: Metin Sinecek

Bu ay Samsunhaber.TC Dergisi’nin portre köşesinin konuğu Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek oldu.

Mine Şen
Mine Şen
08 Mart 2016 Salı 11:04
İşine Aşık Bir Başkan: Metin Sinecek
banner730

Mütevazi kişiliğinin yanı sıra kendine has ve sempatik tavırlarıyla hemen gönlünüzü kazanabilecek bir insan Metin Sinecek. “Başarıyı başkasında aramayacaksın, başarının sırrı içinde saklı” diyebilecek kadar da özgüveni tam. Biz Samsunhaber.TC Dergisi olarak Metin Sinecek’le bilinmeyen tanınmayan yönlerini konuşmak istedik ancak o her sorumuza esnaflardan örnekler vererek işine ne kadar aşık olduğunu bize gösterdi.
Şimdi Sizi Metin Sinecek’in dergimize özel verdiği röportajla baş başa bırakıyoruz…

Bize biraz kendinizden, çocukluğunuzdan ve gençliğinizden bahseder misiniz?

Biz 6 kardeşiz 3’ü rahmetli oldu, 3 kardeş kaldık ben ortancayım. Babam askeriyedeydi. Disiplinli bir hayatı vardı ve bu bize çok güzel yansıdı. Bunun rolü hayatımızda çoktur. Annem de otoriterdi, almış olduğumuz bu eğitim hepimizi iş sahibi yaptı. Çocukken ticarete çok merakım vardı. Naneli şeker, simit satmaya çok meraklıydım. Çocukken bir elmalı şeker sattığımda kazandığım para bana gurur verirdi. Hareketli, yaramaz bir çocuktum ama dolu dolu çocukluğumu yaşadım. Önceden Selahiye’ydi şuan ki adıyla Kadifekale Mahallesinde oturuyorduk. İlkokulu da Karadeniz İlköğretim Okulu’nda okudum. Eskiden bütün gençler, büyükler kimin oğlu olduğunu bilir, birbirini tanırdı. Şu anda şehir büyüdü böyle bir şansımız kalmadı. Eski çocukluk arkadaşlarımı görünce hala çocukluğumu hissediyorum. Çocukken bir elmalı şeker sattığımdaki kazandığım para bana gurur verirdi. Okul yıllarımda da hem okur hem çalışırdım. İnşaat malzemeleri, tesisat, kalorifer yapıyorduk. Çocukluğum çıraklık kalfalık yaparak geçti. Sonra 1979’da siyasi dönemin olduğu sırada askere gittim. Kıbrıs’ta yaptım askerliğimi. Askerden geldikten sonra iş yeri açtım inşaat malzemeleri üzerine iki, üç yıl kendime çalıştım. Sonra yurt dışına gittim. Orta doğuyu gezdim, çok iyi Arapça da öğrendim. Orada biriktirdiğim parayla Samsun’a geri dönüp aynı işime devam ettim. Büyük işler almaya başladım. Bu işlerin sonucunda 15 - 20 kişi çalışıyordu yanımda. Sonra evlendim. Allah herkese benim yaşadığım imkânı yaşatsın istiyorum. Çünkü; baba parasıyla değil de kendin mücadele vererek bir yerlere geliyorsun.
1997’de Samsun Tesisat Kalorifer Doğalgazcılar Odasını kurdum. Burada uzun zaman başkanlık yaptım. 2000'de Atakum Esnaf Sanatkârlık Kredi Kefaret Kooperatifini kurdum. 2001'de de kriz çıktı zaten. O krizde biz küçücük bir yerde duruyorduk, odamızın bünyesinde kira verecek gücümüz de yoktu. O dönem içerisinde büyük sıkıntılar çektik. Şükrediyorum Allah'a. Biz o dönem içerisinde bir parça kredi verdik ve o kredinin sıkıntılarını 2005'te çektik. 2006’da tekrar kooperatifi faaliyete geçirdim. Küçük bir yerde bir tane personelimiz vardı ve o personelle birlikte kooperatifin mücadelesini verdik. Şuan da Türkiye'nin 1060 kooperatifi arasında ilk 10’a girdik.
2009’da da bu binayı yaptırdık. Bu binanın önce yerini aldık sonra bir bölümünü yaptırdık ondan sonra ikinci bölümünü aldık burada da çok sıkıntılar çektik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkının parasını çarçur etmeden böyle bir yatırım yaptık. Bir personeli 20 personel yaptık, ATM getirdik. ISO 9001 almış Türkiye’de 1060 kooperatif de 3. Samsun Atakum Esnaf Sanatkârlık Kredi Kefaret Kooperatifi. Şu an da ISO 9001'i Bursa, Antalya bir de Samsun almış.
2002’de Samsun- Sinop Esnaf Ve Sanatkârlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği’nin denetim kuruluna girdim. 3 sene denetim kurulunda kaldım, yönetim kuruluna geçtim. 2012’de kooperatifin başkan vekili oldum hâlâ devam ediyorum.

İş hayatında yoğun bir insansınız işin dışında Metin Sinecek neler yapar? Hobileri nelerdir?

Kendime ait hayvanlarım var. Tavuklarım, köpeklerim, tavus kuşum,kazlarım, sülünlerim, yaban ördeklerim, İran tavuklarım var. Hayvanları çok seviyorum ve zamanımı onlarla geçiriyorum. Sağlığımı onlara borçluyum. Onlara bir yem atacağım zaman hepsi etrafıma doluşuyor ve dünyanın en mutlu insanı oluyorum. Çocukken de hayvanlara düşkündüm. Koyunumuz, keçilerimiz, tavuklarımız vardı. O sevgiyi hala içimde taşıyorum. Bir de gezmeyi severim.

Başarınızı neye borçlusunuz? Çalışma hayatınızda olmazsa olmaz nedir?

Birincisi inanç, ikincisi mücadele, üçüncüsü de yaşamınızı seveceksiniz. Benim prensibim budur. Başarıyı başkasında aramayacaksın, başarının sırrı içinde saklı. Bu şekilde başarıya ulaşırız.

2016 yılı planlarınız ve hedefleriniz nelerdir?

Ülkemizi milletimize esnafımıza ve gençlerimize huzur ve mutluluk sağlamaya çalışmak. İkinci hedefim Refakatçı Konağı. Karadeniz’de bir ilk olacak. Şehrimizdeki işsiz 15-20 kişiye iş imkânı sağlayacağız. Bununla birlikte kooperatifin çıtasını yükseltmek de hedeflerim arasında.

Refakatçı Konağı hakkında bilgi verir misiniz?

Araştırma hastanesinin önünde kuruma ait bir arsamız var. Oraya 100 yataklı Refakatçı Konağı yapmak istiyoruz. Bu refakatçı konağı bizim içinde Samsun içinde çok önemli. Çünkü örnek verecek olursak Havza’da bir vatandaşımız hasta, gece saatlerinde Araştırma hastanesine gelecek olsa yatacak yeri yok. Bizde diyoruz ki esnafın, kooperatifin size sıcak eli uzansın, gelin burada kalın. Odalarımız 10 tane süit, gerisi ikişer kişilik. Altına bir Restoran yapacağız. Sabah kahvaltısı yapma imkânı olup, fiyatları da cüzi olacak. Burada 20 tane işçi çalıştırmayı planlıyoruz. Samsun’a istihdam yaratacak bir yapımız olacak. Projelerimizin içerisinde buranın altına tuz odası yapmak istiyoruz. Astım hastaları için şifa kaynağı olacak.

Genç girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Önce kendini sevecek, sonra ailesini sevecek, ondan sonra işiniz sevecek. Bu özellikler mutlaka olacak yoksa hayata bakış açısı farklı olur. Yarını düşünmeyecek bir zihniyet taşınılırsa, o kişiden daha verim alınmaz. Ticaret kadar güzel bir iş başlangıcı yoktur.

Samsun ticaret yapmak için nasıl bir şehir?


Samsun ticaret yapmak için zor bir şehir. Kentimiz büyük ama insanlar birbirlerini iyi tanır. Maalesef yükseldiğin zaman birileri senin ayağından çeker, böyle bir şehir. Ben şunu söylüyorum siyaseti bir kenara atacağız vicdanen elimizi taşın altına koyacağız. Siyasi kimliklerimizi sadece seçim zamanları kullanmamız gerekiyor. Samsun gerçekten karayolu, havayolu, denizyolu olmasına rağmen ticaretimiz çok zayıf. Çünkü üretip de satacak bir yapımız yok hep tüketim endeksliyiz.Samsun dışında bir şehirde yaşamak zorunda kalsaydınız bu şehir neresi olurdu? Neden?

Avrupa ülkelerini de geziyorum, Ortadoğu’yu da gezdim ama ben Türkiye'den başka güzel bir ülke görmedim. Cennet bizim ülkemiz ama kıymetini bilmeyen bir toplumuz biz.Ordu’da fındık, Trabzon’da çay, Amasya’da elma, Adana’dan pamuk çıkıyor.
Samsun dışında bir şehirde yaşamak zorunda kalsaydımbuşehir İzmir olurdu. İkinci bir şehir söyleyecek olursam Muğla’yı söylerim. Muğla’nın yapısı bizim Karadeniz’deki gibi değil daha farklı bir yapısı var. Orada turizm, esnaf, özgürlük konusunda daha farklı bir yapısı var. Orada herkes işine bakıyor herkes kendinden sorumlu, hiç kimse birbiriyle uğraşmıyor. Bunun için bu iki şehirden birinde yaşamak isterdim.

Ticarette ya da özel hayatınızda yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey var mıdır?

Ticarette ben en büyük hedefimin bir tanesi Samsun’da girişecek türde bir fabrika olmasını istiyorum. Teşvik almayan bir il şehrimiz.Tekstil konusunda da bu şekilde oldu. Samsunumuz için öyle bir fabrikada ben 200 kişi çalıştırmayı arzu ederdim kazancım hiç önemli değil.

Çocukluk hayaliniz var mıydı? Varsa nedir?

Ben sadece şunu istedim çocukken ne yapabilirim ya da bu ülkeye nasıl hizmet edebilirim. Kendi imkânlarımla yakın olduğum kişilerin elinden tutup onları kaldırabilmek hep hayalimdi.Sizce Samsun’da dünden bugüne sektörünüzle ilgili ne gibi değişiklikler oldu?

Samsun’da inşaat yapıları çok değişti. Benim gözlemlerimden söyleyeceğim, Samsun’un otopark sorunu çok büyük. Bir de sadece parkların bahçelerin, inşaatın gelişmesi yetmiyor. Samsun’un güzellikleri de ortaya çıksın. Bunları çok arzu ediyorum. Bunlar bizim toplumumuzdaki sıkıntılarımızın en başta gelen sıkıntısı olması lazım.

En son nerede tatil yaptınız?

Bizim tatillerimiz çok kısa sürüyor. En son Trabzon’a gittim. Orada Ayder yaylasına gittim. İki günlük bir tatil yaptım. Geçen sene ki tatilim daha iyiydi. Avusturya, Macaristan ve Çek Cumhuriyetini gezdim. Yedi günlük tatil daha iyiydi bu sene fazla tatil yapamadık.

Hayat felsefeniz nedir? Kaderci misiniz? Yoksa ‘kaderimiz bizim elimizde’ diyenlerden misiniz?

Ben kadere inanıyorum, nasibe de inanırım. Biz insan olarak doyumsuz bir toplumuz, ikincisi kader deyince yoldan giderken ayağına taş değse biz o taşın neden değdiğini sormayız. Bu taşı kim attı buraya? Kim koydu? deriz. Hâlbuki insan faktörünün yaşam biçimi çok farklıdır yaradan herkesin kaderini ayrı ayrı belirlemiştir.

İdolüm dediğiniz bir insan var mıdır?

Şu an kimseyi örnek alıyorum diyemem. Yaşam biçimine baktığım zaman kimseyi söyleme şansım yok. Ama kendimi, geçmişimi örnek alırım. Geçmişimi görür, geleceğimi ona göre temin ederim.

Teknoloji ile aranız nasıl?

Teknoloji her geçen gün yenileniyor, yeteri kadar sevemiyorum ama bir kenarından tutmaya çalışıyorum. Bana göre teknoloji bizim huzurumuzu bozdu. Teknoloji bizim günlük hayatımızda olmazsa olmaz ama gençlerimiz teknolojiyle çok iç içeler. Ben elimden geldiği kadar bilgisayarı ve telefonu çok kullanma taraftarı değilim. Sadece hayatımızın içerisinde bir parçası olduğu için ülkemizin gidişatını görmemiz için biraz televizyona endeksliyiz.‘‘Asla vazgeçmem’’ dediğiniz şey nedir?


Ülkemi çok seviyorum, bu ülkeden vazgeçmem. İkincisi de bizim insanımız çok değerli. Ben iyi ki Türküm, iyi ki bu ülkede yaşıyorum diyorum.

Yemek yapmayı sever misiniz? En sevmediğiniz yemek nedir?

Ben evde eşime çok yardımcı olurum. Yemek yapmayı da çok severim. Hele de bahçede eşim dostum geldiği zaman ızgarayı mangalı hep ben hazırlarım. Yemeğin her türlüsünü yapmayı bilirim. Mesela eşime derim ki bugün sen yap yarın ben yapayım diye böyle bir yemek yarışına da gireriz.

Marka tutkunuz var mıdır? En çok nasıl giyinmeyi seversiniz?

Marka tutkunu değilimdir,kendime yakışanı giyerim. Giydiğim kıyafetin markalı olmasına ihtiyaç duymam hoşuma gidip gitmediğine bakarım. Sabah aynanın karsısına geçtiğim zaman derim ki bu bana güzel yakışmış, böyle bakarım. İkinci bir kişinin de bana güzel olmuş veya olmamış demesi beni çok bağlamıyor. Küçük şeylerle mutlu olan biriyim, marka çok önemli değil. Canlı renkleri çok severim, beni motive eder.

Eşinizle nasıl tanıştınız?

Eşim benim komşumdu. O dönemlerde annemin girişkenliğiyle ‘Falan kızı sana alalım mı?’ Demesiyle oldu. Bir nevi görücü usulü yani. Ama İyi ki de eşimle evlenmişim diyorum. Eşim mütevazı bir bayan. Ben hep ona dua ediyorum çünkü her başarılı bir erkeğin arkasında bir bayan vardır. Böyle gidersen doğruyu bulursun. Biz erkekler olarak kadınların kıymetini bilmiyoruz çok çabuk parlıyoruz. Biz münakaşa ettiğimizde eğer ben haklı da olsam çıkar bir gezip gelirim o konuyu kapatırız hiç bir şey olmamış gibi devam ederiz.

Bu şehirde yönetici olsaydınız ne yapmak istersiniz?

Öncelikle Samsun trafiğini kurtarırdım, ikincisi şehrin planlamalarını çok iyi değerlendirirdim. Kaldırımlar, bisiklet yolu ve kümes hayvanlarına daha çok değer verirdim. Bir de şehrimizin içerisindeki parklara bol bol yeşil ağaçlar dikerdim. İnsanların rahat nefes alabileceği çoluk çocuğun oynayabileceği sık parklar yapardım. Spor tesislerini geliştirirdim, sahil yollarında hızlı bisiklet akışını sağlardım hem şehrimizin içerisindeki hava kirliliği kalkardı hem de ekonomi kazanırdı. Bir de hayalimde aynı İstanbul’daki gemi trafiği gibi Çarşamba’ya ve Terme’ye turlar ayarlardım. Vezirköprü’deki kanyonu turizme açar hareketlendirirdim, orada güzel bir potansiyel çay bahçeleri değişik lokantalar ve kafeteryalar getirirdim. Havza’daki kaplıcayı 7/24 kasaba haline getirmeliyiz bence. Samsun’un turizm şehri olabilmesi için çalışırdım.


SAMSUNHABER.TC DERGİSİ / ŞUBAT SAYISI
 

Loading...
Son Güncelleme: 08.03.2016 11:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serhat 2016-03-08 14:05:29

Çok iyi bir insan Allah razı olsun kendisinden gönlü çok zengin ve temiz Allah uzun ömürler versin güzel insan.

banner651

banner682