banner689
banner595

Hopa-Arhavi Arasında Osb Gerginliği

Hopa TSO’nun 3 yıldır uğraş verdiği ve Hopaport ile konuyla ilgili ortak çalışma başlattığı OSB’nin Arhavi’ye kaydırma girişimi Hopa’da her kesimden tepki gördü.

Hopa-Arhavi Arasında Osb Gerginliği

Hopa TSO’nun 3 yıldır uğraş verdiği ve Hopaport ile konuyla ilgili ortak çalışma başlattığı OSB’nin Arhavi’ye kaydırma girişimi Hopa’da her kesimden tepki gördü.

27 Temmuz 2016 Çarşamba 17:46
Hopa-Arhavi Arasında Osb Gerginliği
banner556

Hopa’ da kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi için yapılan çalışmalar yavaş yavaş sona yaklaştı. Türkiye’de neredeyse her ilde bulunan Organize Sanayi Bölgesi nihayet Artvin’de de kurulması amaçlanıyor. Bu konuda ilk mevki olarak Hopa ilçesinin Kemalpaşa beldesi seçildi. Kemalpaşa’da yapılan incelemelerde yaklaşık 500 dönümlük bir arazi üzerinde OSB’nin kurulabileceği söylendi.
Konuyla ilgili Hopa TSO defalarca Ankara’ya giderek ilgili bakanlıkta görüşmelerde bulundu. Bakanlıktan gelen heyetlerde ve sahada yapılan zemin etütlerinde de OSB’ye uygunluğu tescillendi.

İLÇEDE TÜM HAZIRLIKLAR OSB ÜZERİNE YAPILIYOR
Türkiye’nin sayılı ticaret merkezlerinden olan Hopa ilçesi tüm kurum ve kuruluşları ile beraber Organize Sanayi Bölgesinin İlçede kurulmasına inanmış durumda.  Hopa’da Kurulu olan Hopa Limanına paralel, ilçede nakliye ve hizmet sektörünün ağırlıkta bulunması OSB’nin de en aktif şekilde çalışacağının da bir gerçeği.

“HOPA STRATEJİK KONUMU İLE ÖNEMLİ BİR NOKTADIR”
Hopa Belediye Başkanı Yardımcısı Ahmet İskender, “Hopa stratejik konumu itibarı ile Türkiye’nin Kuzeydoğusundan geçen transit yol güzergâhının denize çıkış noktası, Karadeniz sahil yolunun son yerleşim yeri hizmetlerinin verildiği yer, Hopa limanı ve en önemlisi de 350 milyonluk ülkeler toplamının Batı’ya açılan penceresi Sarp sınır kapısı dolayısıyla değil ülkemizde belki de dünyada bu konuda stratejik olan az bulunan yerlerden biridir. Kemalpaşa’ya kurulabilecek büyük sanayi sitesinin sadece bölgeye değil, tüm Türkiye’yi etkileyebileceği yukarıda belirttiğimiz konumdan dolayı çok daha etkili olacaktır. Ekonomik açıdan öncelikle direkt ve dolaylı olarak tüm faktörlerin etkileyeceği muhakkaktır. Ayrıca yaratacağı istihdam gücü ile bölgenin çok önemli bir merkezi haline getirecektir. Jeopolitik açıdan ise zaten var olan stratejik konumuna jeopolitik olarak daha da güçlendirecektir. Ancak konu hakkında ilgili mercilerin bilgileri var fakat halkın bu konuda daha çok bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Konu ile ilgili yetkili mercilere Hopa’nın gelişmekte olan potansiyelini jeopolitik konumunu dolayısıyla stratejik konumunu ve en önemlisi olan Sarp sınır kapısından giriş çıkış yapan 2015 yılı istatistiklerine göre 7,5 milyon kişinin olduğunu dolayısıyla Hopa’nın gelecekte sosyal ve ekonomik yönden çok önemli bir merkez olabileceği hususunda bilgilendirme yapılması gerekebilir.” dedi.


Hopa Belediye Başkanı Yardımcısı Ahmet İskender​

“3 YILDIR ÜZERİNDE UĞRAŞ VERDİĞİMİZ OSB HOPA’YA KURULMAK DURUMUNDADIR”
Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek, “Seçildiğimizde Artvin’de Organize Sanayi Bölgesi yoktu, bunun için çalışmalara başladık. 3 yıl önce Artvin’de yer yok diyenler Batum’da yer bulanlar bugün farklı adla farklı niyetle Hopa’da kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının karşısında oldular. Bundan tam 1 yıl önce Kemalpaşa Selimiye Mahallesi ve Dere içi köyü 2001 ölçekle kroki çalışmaları yaptırmak üzere yetkilileri davet ettik. Geldiler, incelediler Organize Sanayi Bölgesi izni alınacağı düşünülürken komşu ilçe “bizde isteriz” dedi. Hopa ticaret merkezi bir yerde Organize Sanayi Bölgesi olması için aşağıdaki şartlar olması gerekmektedir.

Pazara yakın olması, Demiryolu hattının bulunması veya bu konu ile ilgili bir çalışma yapılması, Limanın olması, Kara yoluna ve deniz yoluna yakın olması, En önemlisi yatırım talebinin bulunması.  Biz Hopa Sanayi ve Ticaret Odası olarak yukarıdaki şartların tamamının koşulları Hopa vardır. Biz 3 yıldır üzerine çalıştığımız, emek verdiğimiz, alın teri döktüğümüz OSB’nin Kemalpaşa’da gösterilen arazinin üzerinde kurulmasını istiyoruz. Oysaki yukarıdaki Organize Sanayi Bölgesinin olmazsa olmazlarında saydığımız maddelerin kaç tanesi komşu ilçede var? Amaç biz ve onlar meselesi değil, yatırımın hak eden yerde olması. Bakanlığın istediği zemin etüt raporları yapıldı ve sonuçta zeminde OSB’nin kurulmasına uygun çıktı. Organize Sanayi Bölgesi Hopa’da kurulmak zorundadır” ifadelerini kullandı.

HOPAPORT GENEL MÜDÜRÜ ÖZER “PROJEDE SİYASET DEĞİL, MANTIK ÖNE ÇIKMAK ZORUNDADIR”
HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, ”Artvin Doğu Karadeniz’in doğusunda ciddi bir potansiyele sahip bir bölge. Buradaki ivmeyi, artışı bizler buradan görebiliyoruz. Fakat bunu esas görmesi gerekenler buradaki siyasiler ve bürokratlardır. Bu senenin sonunda bitecek olan Kars-Batum demiryolu sona erecek ve Kars’a en yakın deniz yolu Hopa’dır. Hopa altyapı ve stratejik açıdan önemli bir yapıda fakat maalesef hem özel sektör hem kamu sektörü hem de iş adamları bundan yeteri kadar faydalanamıyor.  Bunun nedeni maalesef buraya akıllı, planlı, uzun vadede fayda sağlayan yatırımların yapılmamasıdır. Hopa-Batum Demiryolu bu işin mantığını gözler önüne seriyor. OSB için öyle bir nokta seçmeliyiz ki hem deniz yolu, hem demir yolu gerekirse ve hem de havayolu ile yük aktarma istasyonlarına yakın olmalıdır.  Aksi takdirde bu işin bir mantığı ve avantajı olmaz. Bizim burada istediğimiz şudur; Organize Sanayi Bölgesi’nin Hopa limanına çok yakın olması gerekmektedir. Batum demir yolunun güzergâhının üzerinde olması lazım ki Organize Sanayi Bölgesi içinden demiryolu geçsin aynı zamanda OSB arasında ulaşım rahatlasın. Bu bölgenin Karadeniz ile Orta Asya ticaretinin geçiş noktası üzerinde olması gerekiyor. Organize Sanayi Bölgesi bu avantajlara sahip olsun ve bu avantajlara sahip olduğu içinde kısa sürede tercih edilsin ve ciddi anlamda üretim olsun. Bizim Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili görüşümüz şu şekildedir: OSB’nin Kemalpaşa’da yapılması yer anlamında müsaitlik varsa alt yapı uygunsa ve mümkünse şimdiden planlanıp demir yolu güzergâhının Organize Sanayi Bölgesi içerisinden geçmesi, ayrıca Organize Sanayi Bölgesi’nin ulaşımın rahat olması açısından limana yakın kurulmasıdır.” dedi.


HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer

KEMALPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ERGÜL AKÇİÇEK “BİZ ÇALIŞMALARIMIZA BAŞLADIK, BÖLGEYİ SANAYİ BÖLGESİ İLAN ETTİK”
Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçicek, “Biz gerek Kemalpaşa Belediyesi olarak,  gerekse Kemalpaşa halkı olarak OSB nin Kemalpaşa da kurulacağı beklentisini aştık.  artık kurulması için temel atma törenini beklemekteyiz. Bölgenin stratejik öneminden bahsetmeye gerek yok devlet büyüklerimiz yatırımın nerede daha çok etkili olacağını hesaplayıp ona göre plan yapıyorlardı. Ben belediye olarak yapılacak olan OSB için her türlü hizmeti vermeye hazırım. Görüyorum ki Kemalpaşa halkı da umutlu bir şekilde beklemektedir. Farklı spekülasyonlar oluşmaktadır.  Biz bunlara inanmıyoruz,  inamakta istemiyoruz.  Belediyemize farklı bölgelerden OSB için yer almak isteyen firmaların talepleri gelmektedir ama biz bekletmekteyiz” diye konuştu.

KuzeyNews Dergisi
 
 

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner682