Hilas Otel

Çelik İnşaat

Hayata Samsun'da veda etti... Milli duyguların sesi oldu

Samsun'da yaşamını yiriten Ozan Arif'in şair, söz yazarı kimliğiyle öne çıktı. 

Hayata Samsun'da veda etti... Milli duyguların sesi oldu

Giresun'un Alucra ilçesine bağlı Hapu köyünde 1949 yılında dünyaya gelen Ozan Arif, ilk ve orta öğrenimini Samsun'da tamamladı. Arif Şirin, eğitimini sürdürürken ailesine destek olmak için yaz aylarında da tarım işlerinde çalıştı.

1 YIL TEDAVİ GÖRDÜ

Ortaokul yıllarında sesine aşık olduğu bağlama ile tanışan Ozan Arif, yakalandığı tüberküloz hastalığı nedeniyle İstanbul'da yaklaşık bir yıl hastanede tedavi gördü.

ŞİİRLER YAZDI

Memleketi Alucra'da pazar kurulan günlerde destancıları dinleyen Şirin, köyde etrafında yaşanan olaylarla ilgili şiirler yazmaya başladı.

SAMSUN'DA ÖĞRETMENLİK YAPTI

Öğretmen okulunu tamamlayan Ozan Arif, Samsun'da 2 farklı köy okulunda 1970-1979 yılları arasında öğretmenlik ve okul müdürlüğü yaptı. Bu arada ülkücü hareket kapsamında arkadaşlarıyla toplantı ve faaliyetlere katıldı. 

Ozan Arif, verdiği röportajda Almanya'daki yılları ve Türkiye'ye dönüşüyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Orada yabancı kültürlerin altında anneleri babaları çalışırken heba olan yavrularımızı görürken bir öğretmen olarak içim burkuluyordu. Demek istediğim, Ozan Arif, ülkücü gece, Bozkurt, bilmem ne... Ben sadece bunlarla uğraşmadım ki. Ben orada insanlarımızın sosyal problemleri ile de uğraştım. Beni 'Ozan Arif' yapan onlar oldu. Dar bir sloganik yolda gitmedik. Uğradığı haksızlıkları dile getirdim, ev vermiyorlar onu dile getirdim, yabancı düşmanlığını dile getirdim. Yani bizi 'Ozan Arif' yapan şey, meselelere sadece ideolojik yaklaşmamam, milletin derdini dert edinmemdir." 

TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

Arif Şirin, 11 yıllık gurbet hayatının ardından 24 Eylül 1991'de Türkiye'ye döndü. Bir süre sonra yine Almanya'ya dönen Ozan Arif, Avrupa ve Türkiye'de konserlerini sürdürdü.  

70 YAŞINDA VEDA ETTİ

Bir süredir Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde tedavi gören Arif Şirin, bu sabah erken saatlerde 70 yaşında yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 19:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne demeli
Ne demeli - 2 ay Önce

Keşke Bahçeliye o kadar ağır küfürler yapmasaydı. Ama yine de Allah rahmet eylesin diyelim.

SIRADAKİ HABER