banner689
banner595

Havza'da Tesadüfe Bak! Aynı İhalede...

Havza Belediyesi'nde 2013 ve 2014 yılında yapılan hizmet alımı ihalelerinde tek teklifle yaklaşık maliyetin hemen altına rekabet sağlanmamasına rağmen sözleşmeye bağlanan ihaleler kafalarda soru işareti uyandırdı.

Havza'da Tesadüfe Bak! Aynı İhalede...

Havza Belediyesi'nde 2013 ve 2014 yılında yapılan hizmet alımı ihalelerinde tek teklifle yaklaşık maliyetin hemen altına rekabet sağlanmamasına rağmen sözleşmeye bağlanan ihaleler kafalarda soru işareti uyandırdı.

Ahmet Ak
Ahmet Ak
26 Ağustos 2015 Çarşamba 13:26
Havza'da Tesadüfe Bak! Aynı İhalede...
banner556

Havza Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü'nün 2013 ve 2014 yılında gerçekleştirdiği Temizlik Hizmeti ihalelerinde tek teklifle yaklaşık maliyetin hemen altında alınan milyonluk işler, kamuoyunda soru işaretleri oluşturacak cinsten. İki yıl üst üste aynı ortakların olduğu girişimin kazandığı tek teklifle sonuçlandırılan ihalelerde atılan yaklaşık maliyetin hemen altındaki tek teklif tutarları ise soru işaretlerini doğrular nitelikte.

VARAN 1

Havza Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün  11.12.2013 tarihinde yaptığı "Yol, Park, Mezarlık, Refüj Belediye Hizmet Binaları, Zabıta, İtfaiye ile İçme Suyu Arıtma Tesisi Bakım ve Genel Temizliği" 01.01.2014- 31.12.2014 süreli 1 milyon 838 bin 982 TL'lik İhalede 10 kişi ihale dokümanı satın alırken, tek firma teklif verdi. İhaleyi yaklaşık maliyetin bin 444 TL altında, 1 milyon 837 Bin 538 TL bedel veren "EMAN Organizasyon ve SUMEDSAN Sağlık Hizmetleri" Ortak Girişimi kazandı.

YAKLAŞIK MALİYETİ BİLİYORLAR MIYDI?

Kamu ihale Mevzuatına göre; Kapalı zarf usulü yapılan ihaleler için belirlenen yaklaşık maliyeti ihaleyi hazırlayan ihale komisyonu dışında kimsenin bilmesi mümkün değil. 1 milyon 838 bin 982 TL yaklaşık maliyet belirlenen ihalede, maliyetin tek teklifle bin 444 TL altında bedelle ihale almak ihalede karanlık nokta var mı sorusunu akıllara getiriyor.

işte o ihalenin belgesi:


VARAN 2

REKABET OLUŞAN İHALENİN İPTALİ KAFA KARIŞTIRDI?

Havza Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü'nün 2015 Temizlik Hizmeti alımı için 12.11.2014 tarihinde yaptığı "Yol, Park, Mezarlık, Refüj Belediye Hizmet Binaları, Zabıta, Genel Temizliği ve Destek Hizmetleri Alımı" ihale yapıldıktan 1 gün sonra iptal edildi.

İhale öncesi 28 firmanın ihale dokümanı satın aldığı ihaleye 9 firmadan teklif gelirken, bir firma geçici teminat koymadığı için devre dışı kaldı ve ihalede 8 teklif geçerli sayıldı. 8 firmanın hemen hemen hepsinin "karsız" işçilik maliyetini yazarak teklif verdiği öğrenildi.

Belediyenin ihaleden 1 gün sonra neredeyse karsız olarak firmaların teklif verdiği ihaleyi, Şartname ve teklif cetvellerinde engelli işçi beyanı eksikliği gerekçesiyle iptal ettiği görülüyor.

işte o iptal edilen ihalenin belgesi:


VARAN 3

Havza Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü'nün 2015 Temizlik Hizmeti alımı için iptal edilen "Yol, Park, Mezarlık, Refüj Belediye Hizmet Binaları, Zabıta, Genel Temizliği ve Destek Hizmetleri Alımı" ihalesinin yerine 16. 12.2014 tarihli yaptığı ikinci ihalede 28 firma doküman satın alırken, ihale geçerli tek teklifle sonuçlandı.

AYNI FİRMALAR YAKLAŞIK MALİYETE YİNE ÇOK YAKLAŞTI!

Yaklaşık maliyeti 2 milyon 512 Bin 89 TL olan temizlik hizmeti ihalesini yaklaşık maliyetin Bin 160 TL altında fiyat vererek, 2 Milyon 510 Bin 929 TL ile EMAN Organizasyon, SUMEDSAN Sağlık Hizmetleri ve Ümer Sosyal Hizmetler Ortak Girişimi kazandı. Böylelikle Havza Belediyesi'nin temizlik hizmet alımı ihalesini 2 yıl üst üste aynı ortakların bulunduğu girişimler yaklaşık maliyetlere çok yakın tekliflerle kazandı.

İşte o ihalenin belgesi:


YAKLAŞIK MALİYETE YAKIN TEKLİF NE DEMEK?

Kamu ihale Mevzuatı gereğince ihaleyi hazırlayan birim işlerini tamamladıktan sonra Yaklaşık Maliyetin Olduğu belgeleri  kapalı bir zarfla ihale günü komisyona teslim eder.

Bu Yaklaşık maliyette teklif fiyata dahil hususların maliyeti ve kurumca serbestçe belirlenen oranda kar eklenerek bir yaklaşık maliyet oluşturulur.

İhale komisyonu ihale sırasında teklif zarflarını inceledikten ve evrak kontrollerinin tamamladıktan sonra katılımcılarla birlikte ihalenin birinci oturumunda yaklaşık maliyet zarfını açıp katılımcılara ve komisyona bunu okur, yani ihale komisyonu ve katılımcılar bu maliyeti o anda öğrenirler.

Yaklaşık maliyete çok yaklaşılan tekliflerde kar oranı en üst noktada oluşacağından dolayı özellikle rekabet sağlanmamış ve tek teklifle ihale sonuçlanmışsa soru işaretleri oluşur.

İDARE LİMİTLERİ ZORLAMIŞ

İhale birimi sonuçlandırmış ve sözleşmeye bağlamış olduğu iki ihalede de ihaleye girecek firmaların iş bitirme tutarlarını kanunun belirlediği en üst limit olan Yüzde 50'den istemiş.

Ancak 2014 yılında yapılan ve 9 firmanın teklif attığı ihalede Yüzde 25 olarak iş bitirme şartının şartnameye konulduğu görülüyor, ve bu ihalede idarece iptal edilerek bir sonraki ihalede yeniden Yüzde 50'ye çıkarılmış.

Loading...
Son Güncelleme: 26.08.2015 16:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hami ertas 2015-08-26 22:14:01

Chp nin oyunlarından bir tanesi daha

Avatar
Halil Yarar 2015-08-27 10:32:56

Ayı nesi iştir kişinin lafa bakılmaz

banner651

banner682