Hakyemezoğlu: Engelliler haklarından mahrumlar

 Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, "Kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçları başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmalıdır." ifadelerini kullandıç

Hakyemezoğlu: Engelliler haklarından mahrumlar
banner1314

Başkan Hakyemezoğlu, Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, engellilerin bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken diğer yandan yeni sorunlar veya uygulamalarla karşılaştığını belirtti.

"ÇALIŞMALAR YAVAŞ İLERLEMEKTEDİR"

Türkiye Büyük Millet Meclisinin engellilerin yaşam kalitesini artırmak için yeni yasalar çıkardığını söyleyen Başkan Hakyemezoğlu, "Kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçları başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmalıdır ancak konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Artık yasanın gereklerini yerine getirilmesi için yapılan çalışmalar yavaş ilerlemektedir." dedi.

Engellilere devlet tarafından istihdam oluşturulmasına sevindiklerini vurgulayan Hayriye Hakyemezoğlu, şunları dile getirdi:

"Ancak yetersiz olması sebebiyle çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu. Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu."

Başkan Hakyemezoğlu, Engelliler Haftası'nda tüm toplumu engellerin kaldırılması için duyarlı olmaya çağırdıklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1308