banner595

Hakan Altıntaş: 'Başkanlık Sisteminde Gerginliğin nedeni..!'

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Hakan Altıntaş, "Başkanlık sisteminde ‘gerginlik’ ihtimali olarak adlandırılan şey aslında kuvvetlerin ayrılmış olmasının normal bir sonucudur." dedi.

Hakan Altıntaş: 'Başkanlık Sisteminde Gerginliğin nedeni..!'

AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Hakan Altıntaş, "Başkanlık sisteminde ‘gerginlik’ ihtimali olarak adlandırılan şey aslında kuvvetlerin ayrılmış olmasının normal bir sonucudur." dedi.

Ahmet Ak
Ahmet Ak
04 Nisan 2015 Cumartesi 14:01
Hakan Altıntaş: 'Başkanlık Sisteminde Gerginliğin nedeni..!'
banner556
Başkanlık sistemine yöneltilen, yasama ile yürütme arasındaki çatışmada sistemin kilitlendiği görüşü Horowitz’e göre aslında pek gerçekçi olmadığını ifade eden AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Hakan Altıntaş, "A.B.D. örneğinde hükümet ve muhalefet Kongrenin adının bu yüzden kötüye çıkmasına varacak ölçüde yasama sürecinde işbirliği yapmaktadır. Kaldı ki, “devlet yönetiminde kuvvetler ayrılığını sağlamak düşüncesi, bugün genellikle sanıldığı gibi, bir fantezi değil, devlet içinde güç temerküzünü önlemek ve böylelikle iktidarın kötüye kullanılma ihtimalini bertaraf etmek ihtiyacının bir ifadesidir." diye konuştu.

"Başkanlık sisteminde ‘gerginlik’ ihtimali olarak adlandırılan şey aslında kuvvetlerin ayrılmış olmasının normal bir sonucudur." diyen Altıntaş, "Kuvvetler ayrılığının amacı da zaten bu iki kuvvetin birleşmesini önlemektir.” Ayrıca, iki organ farklı partilerin denetiminde bulunuyorsa, sistemin “ya hep ya hiç” oyununa dönüşme tehlikesinin ortaya çıkması gibi bir şey de söz konusu olmaz." dedi.

Altıntaş ifadelerini şöyle sürdürdü:

"Başkanın yürütme gücünü elinde tutması nedeniyle kabineyi oluşturma yetkisinin tamamen kendisine ait olmasından hareketle ileri sürülen bir diğer avantaj, parlamenter sistemlerde hükümet kurulması sürecinde yaşanan güçlüklerin bu sistemde yaşanmayacağıdır. Bu sistemde hükümet uyumsuzluğu ile otorite boşluğu ortaya çıkmaz ve bu da boşluğun yaratabileceği sakıncaları ortadan kaldırır. Sistemin taraftarları Başkanlık sistemine karşı çıkanların, Başkanların iktidarı kişiselleştirdiği şeklindeki görüşlerinin de aslında pek tutarlı olmadığına dikkat çekerler. Bunlara göre, “Başkanlık sistemindeki Başkan, parlamenter rejimdeki başbakan kadar güçlü değildir. Çünkü, Başkan sadece yürütme yetkisini denetiminde tutarken, parlamenter başbakan hem yasayı hem de yürütmeyi büyük ölçüde denetim altında tutabilmektedir.

 Özellikle İngiliz tipi parlamenter sistemde durum böyledir ve başbakan Başkanlık sistemindeki çoğu Başkana göre daha güçlüdür. Nitekim yasama ile yürütmenin kilitlenmesi sonucunda “topal ördek”ten “oturan ördek”e dönüşen Başkan karşısında, başbakan parlamento çoğunluğunu da arkasına aldığı taktirde kendisine tanınmış olan geniş yetkileri kullanabilir. Asıl iktidarın kişiselleşmesi tehlikesi bu durumda söz konusu olabilir. Ayrıca kriz ya da acil durumlarda yürütmenin monolitik yapısının süratli karar alma, dolayısıyla etkin müdahalelerde bulunabilme imkanı tanıması nedeniyle de sistemin avantajlı olduğu iddia edilmektedir. Diğer yandan, bu sistem yerel ihtiyaçların ve partikülarizmin yasama organı seçiminde kıymetini arttırıp, adayların ilgisini bu yöne çevirmelerine yardımcı olduğu için, Başkanlık seçimlerinde ulusal nitelikli sorunların çözümünde rasyonel yöntemler öne çıkar."


Loading...
Son Güncelleme: 04.04.2015 14:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650