banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Fuat Köktaş ve Erdoğan Tok'a iftira: Aydınlık'a ceza yağdı!

banner1357

Yalan ve iftira haberle AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'u 'FETÖ' ile ilişkilendirmeye çalışan Aydınlık Gazetesi'nin yöneticilerine hapis ve para cezası verildi

SAMSUN HABER 02.04.2018, 16:25 02.04.2018, 16:33
Fuat Köktaş ve Erdoğan Tok'a iftira: Aydınlık'a ceza yağdı!
banner1353
banner1375

Elinde hiç bir belge ve kanıtı ortaya koymadan, yereldeki iş birlikçilerin hayal ürünü olarak yarattıkları iftirayı manşetine taşıyan Aydınlık Gazetesi'nin o dönemki muhabiri, Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü, mahkeme tarafından hapis ve para cezasına çarptırıldı. 

MAHKEME KARARI: YALAN VE İFTİRA
"Adil Öksüz AKP'li vekilin araçıyla kaçtı" manşetini atarak AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'a karşı tamamen yalan ve iftiralarla dolu bir haberi Yazan Masum Gök'e, haberi yayımlayan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel'e ve Aydınlık Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özgür Bora Toran'a mahkeme hapis ve para cezası verdi. Mahkeme, Gök'e 'iftira' suçunu işlediği için hapis cezası, Yücel ve Toran'a ise tekzip kararını gazete de usüle uygun yayınlamadıkları için para cezası ile cezalandırdı.

HİÇ BİR KANIT VE DELİL YOK
"Adil Öksüz AKP'li vekilin araçıyla kaçtı" haberine dayanak gösterilen, "Mobese görünteleri var" iddiası, o gün haber yayınlanır yayınlanmaz Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı yalanlanmış ve haberi yapan gazete tarafından da iddialarla ilgili hiç bir delil sunulamamıştı.

HAPİS CEZASI ALDI
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 2017-44 esas sayılı dosya üzerinden görülen davanın kararnda, "Haberi yazan Masum Gök'e, üzerine atılı olan ve sabit kabul edilen 'iftira suçu' nedeniyle suçun işleniş şekli suç konusunun önem ve değeri meydana gelen neticenin ağırlığı sanığın kastı, kastın yoğunluğu hep birlikkte göz önüne alındığında sanığın eylemine karşılık gelen TCK'nun 267/1 maddesi gereğince hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi" denildi.

GAZETE YÖNETİCİLERİNE DE CEZA
Haberi yayımlayan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel'e ve Aydınlık Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özgür Bora Toran'a ise yine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 2017-79 sayılı esas dosya ile görülen davada, "Yaygın süreli yayınlarda düzeltme ve cevap yazısının yayımlanmaması suçunu işlediği anlaşıldığından eylemine uyan 5187 sayılı yasanın 18/1 maddesi uyarınca suçun işleniş biçimi, suç konusunun önem ve değerine takdiren 41.666 TL adli para cezası ile ayrı ayrı cezalandırılmasına," kararı verildi.

Ayrıca, bu haberi kullanan bütün internet haber sitelerine de mahkemeler tarafından erişim engeli yasağı getirilmişti. 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Şubat 2020
İmsak 05:48
Güneş 07:13
Öğle 12:53
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43