banner673
banner595

Fizik Tedavide İlk Akla Gelen İsim Romatem

Fizik Tedavi Rehabilitasyon alanında hizmet sunan Romatem, Rehabilitasyon alanında Türkiye'nin ilk ve tek zincir sağlık markası. Modern teknolojiyle desteklenen Romatem Samsun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi 2010 yılında hizmete girdi.

Fizik Tedavide İlk Akla Gelen İsim Romatem

Fizik Tedavi Rehabilitasyon alanında hizmet sunan Romatem, Rehabilitasyon alanında Türkiye'nin ilk ve tek zincir sağlık markası. Modern teknolojiyle desteklenen Romatem Samsun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi 2010 yılında hizmete girdi.

Ahmet Ak
Ahmet Ak
11 Ocak 2016 Pazartesi 09:39
Fizik Tedavide İlk Akla Gelen İsim Romatem
banner730

Samsunhaber.TC Dergisi/ Sayı 6

Daima en iyi koşulları sağlamayı kendine görev edinen Romatem en iyi tıbbi imkanlarla hizmet veriyor. Kalıplaşmış tedavi yöntemlerini kullanmanın aksine kendi tedavi yöntemlerini geliştiriyor.   

Romatem de uygulanan tedavi yöntemleri hakkında dergimize açıklamalarda bulunan Romatem Samsun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Uzman Doktor Orhan Akdeniz şunları belirtti; 

"Rehabilitasyon yeniden hayata kazandırma yöntemi.İnsanları, çevreyi, binayı rehabilite etmek bulunduğunuz bir bozukluğu tedavi etmek,düzeltmektir. İşimizden dolayı felçli insanların rehabilitasyonunu yapıyoruz. Felçlerin değişik tipleri var. Beyin kanaması,beyin tıkanıklığına bağlı olan vücudun yarısının felçli olması veya omirilik yaralanmalarına bağlı , belden veya boyundan altının felçli olması gibi değişik çeşitleri var."

ROBOTİK REHABİLİTASYON HEKİMLER İÇİN ÖNEMLİ BİR BULUŞ

Hastanın tipine göre rehabilitasyon şekilleri ve hedeflerinin değiştiğini ve rehabilitasyonun diğer hastalıklardan farklı olarak hasta sisteme katılmazsa çok başarılı olmayan bir tedavi yöntemi olduğunu ifade eden Romatem Samsun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzman Doktor Orhan Akdeniz "Doktor ne yaparsa yapsın hastanın tedaviye katılması ve tedaviyi istemesi lazım. Fiziksel olarak rehabilitasyona pek inanmayan, gücü fiziksel olarak yetmeyen ve beyinsel fonksiyonları beyin işlevlerinden kaynaklı yetersiz kalan hastalar rehabilitasyona katılamıyor. Bu tip durumlarda robotik rehabilitasyon, rehabilitasyonla uğraşan hekimler için çok etkili ve önemli bir buluş. Çünkü burda hastanın katılması diye bir şey yok. Siz hastayı ilgili robot, ayakla ilgiliyse ayak robotu elle ilgiliyse el robotuna bağladığınız zaman hastanın bir şeye katılmasına gerek kalmıyor. Robot kendisi pasif olarak hastayı rehabilite ediyor ve çalıştırıyor.Hastaya ayağını it, çek, tut gibi komutlar vemiyorsunuz.

Direk cihaz hastanın durumuna göre kendisi algılayarak yapıyor tedaviyi.Dolayısıyla rehabilitasyona katılmayacak durumda olan, bilinçsel fonksiyonları ve fiziksel gücü yeterli olmayan rehabilitasyona çok katılmak istemeyen hastalarda, hastanın rehabilitasyona katılma ihtiyacını oluşturan güzel bir yöntem. Normal rehabilitasyonun dışında kan dolaşımını düzenliyor, kası güçlendiriyor, eklem kontraktürlerini koruyor. Bu yöntemi bütün felçli hastalarda kullanıyoruz.Kontrendikasyon dediğimiz bir kaç tane kullanamadığımız alan var. Hastanın o bölgede açık yarası,enfeksiyonu varsa ya da eklem veya kemiğinde kırık ve platini varsa bu durumlarda robotik rehabilitasyon uygulayamıyoruz. Çünkü kontrol cihazın elinde ve sonuçta bir robot olduğu için olayları insanın algıladığı gibi algılayamıyor." diyor.

YÜRÜME ROBOTU(LOKOMAT)

Robotik rehabilitasyonun kollar ve ayaklar için olan farklı modelleri olduğunu belirten Uzman Doktor Orhan Akdeniz "Lokomat bunların ayak için olan ve yürümeyi sağlayan tipi.  Bir de bizim amadeo dediğimiz el robotlarımız var. Onlarda elini çalıtıramayan hastalarda el hareketlerini hastaya yaptıran robotlar. Onlar tabi lokomat gibi değil. Lokomat daha profesyonel ve etkili bir yöntem. Çünkü bütün insanlar için öncelikle özgür olmak önemli. Özgür olmak demek yürümek demek, kendi işini görmek demek. Yürüyemiyorsa hasta bakıma muhtaçtır ya da bağımlıdır. Ama bir elini kullanamasa da diğer eliyle işini görebilir. Bu nedenle lokomat robotik rehabilitasyonların içerisinde en popüleri.

Sistem, bir bilgisayar programıyla çalışıyor. Bu programda kalça, diz ve ayak bileği ekleminin belli hareketleri var. Bu hareketlere göre planlanmış bir program var.

Hastaya zarar vermemek adına belli derecelere kadar hareket ettiriyor. Yürürken hastanın dizinden kalçasından aldığı sensörler ve uyarılara göre de hastanın egzersiz kapasitesi, sıklığı, yürüme hızını ayarlıyor. Başlangıçta bütün eklemleri cihaz çalıştırıyor. Bir müddet sonra hastanın kasları güçlenince biz yavaş yavaş o gücü cihazdan hastaya veriyoruz.

Diğer yöntemlerden en önemli farkı hastanın olaya katılmaması. Bir diğer fark ise daha hızlı bir süreç. Manuel rehabilitasyonda bir ayda yaptığınızı robotik rehabilitasyonda bir haftada yapabiliyorsunuz." diye ifade ediyor.

PRP

PRP tedavisinin son 5-6 yıldır tıpta popüler olan bir yöntem olduğunu ve bu yöntemin aslında her insanın vücudunda var olan fakat sonradan başka şeyler araştırılırken keşfedilen bir tedavi şekli olduğunu söyleyen Orhan Akdeniz "PRP Trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma demek. İnsan kanında 3 adet hücre var: Eritrosit, lökosit ve trombosit. Eritrosit kandaki oksijeni taşıyan hücreler, lokösit kandaki enfeksiyonlarla savaşan savunma elemanları,trombosit ise tamir edici hücreler. Bir yerimiz kanadığı veya morardığı zaman oradaki yarayı tedavi eden trombositlerdir. Biz onlara insan vücudunun inşaat işçileri diyoruz. Trombositlerin bu özelliğinin fark edilmesinden sonra özellikle hızlı iyileşmesi gereken sporcularda, kandaki eritrosit ve lökosit atılıp sadece trombosit kısmı alınarak sporcuların yaralanan bölgelerine enjekte edilip çok hızlı bir şekilde düzeldiği görülmüş. Sporcu yaralanmalarında, eklem rahatsızlanmalarında, kozmotik alanlarında iyileşmeyen yaraların tamirinde kullanılan bir yöntem."

GENÇLİK İKSİRİ: OZON

Son dönemlerde popüler olan ozon tedavisinin direk herhangi bir hastalığın tedavisi olmadığını ama vücudun savunmasını güçlendiren bir yöntem olduğunu ve bütün hastalıkların tamirinde vücuda yardımcı olan bir destek tedavisi olduğunu belirten Uzman Doktor Orhan Akdeniz "Diyabet, kansızlık, kronik yorgunluk, eklem rahatsızlıkları olan yaşlı ve kanser hastalarında kullanılıyor. Bazı insanlarda hastalıklarından kaynaklı oksijenin belli dokulara ulaşmasının azalması durumunda bazı hastalıklar meydana geliyor. Ozon tedavisinin temel mantığı oksijeni bir cihazda ozon haline getiriyoruz. Hastadan aldığımız kanın içerisine ozon olarak vererek hastaya geri veriyoruz. Ozon gazını hastanın dışındaki bir sistemde kana karıştırıyoruz ve ozon parçaları oksijen haline geliyor. Direk oksijen olarak kana verilmesi halinde akciğer kalp ve beyinde tıkanıklığı gibi durumlar meydana geliyor ve hastanın ölüm riski oluyor. Dışarda kana karıştırıp verdiğimiz için hastaya zararı ve yan etkisi olmuyor. Verdiğimiz yüksek doz oksijen hastanın tırnağından  saçına, kalbine, beynine her tarafına eşit miktarda gidiyor ve hastanın kendini daha canlı, güçlü ve dinamik hissetmesini sağlıyor." 

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682