banner1365

banner1345

Fındıkta rekolte endişesi

banner1357

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin elinde fındık kalmamasını değerlendiren Samsun'daki ziraat odası başkanları, hava şartlarından dolayı rekoltenin istenilen seviyede olmadığını söyledi. Başkanlar, fındık talebinin artacağını ve bu yüzden fiyatların yeni dönemde 15 TL’den başlayacağını savundu

SAMSUN HABER 27.05.2019, 09:41 27.05.2019, 09:43
Fındıkta rekolte endişesi
banner1353
banner1375

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 3 Nisan 2019 tarihi itibariyle stoklarındaki 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait fındıkları serbest piyasa şartlarında satışa sunmasının ardından stokta fındık kalmamasını değerlendiren Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, yeni sezonda fındığa hayli talep olacağını ifade etti.

FİYAT DÜŞMESİN
Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, tek umutlarının fiyatın düşmemesi olduğunu belirterek, "Piyasada fındık olmadığı için fiyatlarda artış gerçekleşti. 2018 sezonunda fındığın fiyatı 10 ve 12,5 TL'den satışa sunuldu. Bu yüzden şu an üreticinin elinde hiç fındık kalmadı. Durum böyle olunca da var olan fındığın fiyatı yükseldi. Şu an piyasada TMO'nun almış olduğu fındık mevcut. TMO'da piyasa fiyatını açıklayınca yeterli derecede fındık alamadı.İnşallah 2019'un hayırlı olmasını diliyorum ve  bereketli yıl olur, afete maruz kalmayız. Tek umudumuz yeni sezonda fiyatların düşmemesidir" dedi.

VATANDAŞ ERKEN ALSIN
Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, geçen yıla oranla rekoltede düşüklük yaşanacağını ifade ederek,"Çarşamba bölgesinde yoğun dolu yağışı etkili oldu. Bu bölgede geçen seneki rekolte olmayacağını düşünüyoruz. Şu anda TMO'da ve piyasada fındık  mevcut değil. Fındık fiyatları 15-16 TL, oldukça yüksek. TMO da eğer erken alım yaparsa  vatandaş açısından iyi olacak" diye konuştu. 

FINDIK YOK
Fındıkta az talep beklemediklerine vurgu yapan Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, "Rekolte beklenen kadar değil. Bölgemizde gerçekleşen dolu ve fırtına  bizim durumumuzu çok etkiledi. Bu yüzden şuan da piyasa da fındık yok. Olan fındığın fiyatı da yükselmiş durumda. Henüz rekolte çalışması gerçekleşmedi ama beklenen kadar olacağını düşünmüyorum. Şuan sanmıyorum ki az talep beklemiyoruz" ifadelerini kullandı. 


 
KIYMETLİ
Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, depolarda fındık kalmadığına vurgu yaparak, "Sadece TMO'da fındık mevcut. Zaten şuan sadece bizim bölgemiz değil her yerde fındık yok. O yüzdende fındık şuan çok kıymetli ki hatta 20 TL bile olabilir. Eğer TMO devreye girer ve alım yapmazsa fındığın fiyatı 15 TL'ye kadar düşer. Allah'tan bir şey olmazsa fındığın iyi olacağını düşünüyoruz" dedi.

TABAN FİYAT AÇIKLANMALI 
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avzı ise "Çiftçinin kazanmış olduğu hiç bir şey yok. TMO'nun açıklamış olduğu fiyattan çiftçinin zerre karı olmadı. TMO'nun mutlaka ağustos başında fındık taban fiyatını açıklaması gerekir. Rekolte eğer 700 bin tonun üzerinde olursa fındık fiyatının en az 16 TL olması  gerekiyor. Geçen yılın girdi fiyatlarını karşılaştırdığımız zaman en az 20 TL demek gerekir ama bunu hayal olarak görüyorum. En düşüjk fiyat 16 TL civarında olur, çünkü fındığın maliyeti bir çiftçiye 10 lira 50 kuruş. Haliyle fazla hayal gibi duruyor. Türki Cumhuriyeti'nin tarım ihracatında en yüksek gelir elde ettiği ürün fındıktır. Umarım bu sezon beklenen gibi olur" diye konuştu.

Haber: Ebru ÖZTÜRK

Yorumlar (0)
banner1371
11°
sisli
Namaz Vakti 12 Kasım 2019
İmsak 05:43
Güneş 07:11
Öğle 12:24
İkindi 15:01
Akşam 17:26
Yatsı 18:49