banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Fındık Fabrikasında İkindi ve Akşam Namazı Yasaklandı

banner1357

Salıpazarı Bereket Mahallesi Kaşbaşı mevkiinde kurulan Atalay Fındık Fabrikası 2013 yılı Ağustos ayı içinde faaliyete geçerek personel çalıştırmaya da başladı.

SAMSUN HABER 09.11.2013, 11:09 12.11.2013, 08:32
Fındık Fabrikasında İkindi ve Akşam Namazı Yasaklandı
banner1353
banner1375
Salıpazarı Bereket Mahallesi Kaşbaşı mevkiinde kurulan Atalay Fındık Fabrikası 2013 yılı Ağustos ayı içinde faaliyete geçerek personel çalıştırmaya da başladı. 

Aldığımız bilgiye göre fabrika şu anda elliye yakın personel ile faaliyetlerini yürütüyor. 

Fabrika personelleriyle yaptığımız görüşmeler sonucu edindiğimiz bilgiye göre; Atalay Fındık Fabrikası sahiplerinden ve ilçede Sarı Mehmet olarak bilinen Mehmet Çelebi, Pazartesi günü fabrikaya gelip odasından personeli izlerken ustabaşı tarafından birkaç kişinin bir yere gönderildiğini görünce gelip nereye gittiklerini soruyor. Ve usta başının işi aksatmadan ikişer ikişer namaz kılanlara izin verdiğini belirtmesi üzerine Mehmet Çelebi bağırarak ve bütün personele dönerek ikindi ve akşam namazlarınızı kılmayacaksınız burası cami değil namaz kılmak isteyen çıkışını alsın gitsin demesi üzerine üç bayan personel bunun üzerine iş yerinden ayrılıyorlar. 

Adını vermek istemeyen bir çok fabrika çalışanı; 'Burası küçük yer iş korkusundan ayrılamadı çoğu kadın, çalışanlarının çoğu namazını kılan insanlar. sonrasında namazlarımızı kaza ediyoruz.'şeklinde açıklamada bulundu.

Ayrılan personellerden biriyle yaptığımız görüşmede; 'Fabrikada önceden namazı kılıyorduk Mehmet Bey pazartesi günü kaldırdı ikindi ve akşam namazlarını kılmayacaksınız burası camii değil namaz kılmak isteyen çıkışını alsın dedi. Üç arkadaş namaz konusunda ayrıldı. 'şeklinde durumu ifade etti. 

Samsun'un ilçelerinden Salıpazarı'nda faaliyetini yürüten Atalay Fındık Fabrikası Sahibi Mehmet Çelebi ile yaptığımız görüşmede ise fabrikalarında mesai saatlerinin belli olduğunu öğlen 1 saat mola verdiklerini isteyenin namazını kılabileceğini belirtti. 

Çalışanlardan ve fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre; Fabrikada mesai sabah saat 08:00 de başlıyor öğlen yemek molası var ve 18:00'de mesai bitiyor, ancak iş yoğunluğundan bugünlerde 20:00'ye kadar çalışılıyor. 

Fabrika çalışanlarının ifade ettiklerine göre; Çalışma günü ise yoğunluktan dolayı pazarda dahil 7 gün ancak pazar günü normal çalışma günü olarak ödeniyor zamlı mesai ücreti ödemesi yok, bunun yanı sıra Kurban Bayram'ında 3 gün izin verilmiş parası da ödenmemiş 4. gün personel çalışmış yine bayram mesaisi yok 29 Ekim cumhuriyet bayramı ve diğer zamlı ücret almaları gereken günlerde personel çalışmış ancak yine normal gün ücreti yansımış.

Bu konuyu ise fabrika sahibi Mehmet Çelebi 'Diğer fabrikalar ne uyguluyorsa bende onu uyguluyorum.' şeklinde bu haksızlığı savunuyor. 

Ayrıca fabrika sahibi Mehmet Çelebi'yle yaptığımız görüşmede bizi haberi yaparsak mahkemeyle tehdit etti. Samsunhaber.tc ve Erdal Bozkurt olarak ifade ediyorum mahkemeye vermenizi sabırsızlıkla bekleyeceğim. Keşke Gazetecilerden korktuğun kadar Allah'tan korksaydında bu insanların ekmeğiyle oynamasaydın. Böyle bir haksızlık karşısında senin tehtidinle susacak adam değilim ben. İş kanununa uygun sürelerde personel çalıştırsan dinlenmelerinide buna uygun versen bu personel o sürelerde namazını kılar zaten.

 

FABRİKADA ÇALIŞAN PERSONELDEN GÖRÜNÜMATALAY FINDIK FABRİKASININ GÖRÜNÜMÜ


FABRİKA SAHİBİNDEN NAMAZ YASAĞI AÇIKLAMASIYorumlar (43)
isimsiz 6 yıl önce
Yapilan is yanlis haksizlik yapiyor yaziklar olsun onlara
Özcan 6 yıl önce
Küçük bir ilçeye yapılan dev bir yatırımı çekemeyip, kamuyu hassas noktalardan vurarak karalama yapanlar. Siz gelin aynı yatırımı yapın sonra insanlara haksız suçlamalarda bulunun. Yazık ya. Menfaat gütmeden ilçeye yatırım yapanları taşlayanlara.
yakomaz 6 yıl önce
Allah namaz kilanlari yolundan ayirmasin
FATİH ÇELEBİ 6 yıl önce
Bazı haber ve sosyal paylaşım sitelerinde yer alan kaynağı muammalı haberler yapılmıştır. Bizleri adeta din düşmanı göstererek hedef haline getirmek istenmektedir. Bu olay fabrikamızı değersizleştirme itibarsızlaştırma çabalarından vatandaşımıza yansıyan sadece bir tanesidir. Fabrikamızda çalışan insanların herhangi bir rahatsızlığı kesinlikle söz konusu değildir. Rahatsız olan insanlar ne hikmetse bu fabrikanın buraya yapılmasına taa en başından razı olmayan dışarıdaki bir takım insanların belden aşağı vurmak suretiyle yapmak istediği durumlardan biridir .Her işyerinin kendine münhasır kuralları vardır. İyi niyetimizin suiistimal edilmesine göz yumamayız. Fabrikamız ilçemiz gelirine her ay düzenli olarak katkı sağlamaktadır. Sağduyulu vatandaşlarımızın böyle bir karalama kampanyası içerisinde olmayacağını ve bu tarz eylemlere müsamaha göstermeyeceğini bilmekteyiz. Halkımızın dedikodulara kulak asmayarak ilçemizde tek olan fabrikamıza sahip çıkmaya davet ediyoruz...Kamuoyuna duyurulur.... FATİH ÇELEBİ...ATALAY FINDIK FABRİKASI
Kartal 6 yıl önce
Mehmet bey o fabrikaya guzel bir mescit ac istiyen personel namazını kılsın birtek işçi çalıştıran siz değilsiniz ( burun.....,.... Karin doymaz derler )yoksa unutmayın sizinde burgun namazınızı kılarlar
Çarşambalı 6 yıl önce
Fabrika sahibi arkadaş muhtemelen çok bilgili ve akıllı..
Ama ne yaparsa yapsın.kısmetten öte yok. Bir kere daha düşün efendi. Dua eden abdestli elamanlarını kaybetme...
songül öz 6 yıl önce
karşılığında altın verecegını bılsem günahımı bile vermem o fabrikaya.salıpazarındakiler fındık vermesinler,çalısanlar da ısı olduğu gıbı bıraksınlar da bakın o zaman camı kapısından ayrılıyor mu o allahın emrının üzerine emir koymaya çalışan patron
sezgin sezgin 6 yıl önce
Sari mehmeti ve ogullarini salipazari cok iyi taniyor , Yillarca salipazarinda findik uzerinden milletin kanini emdiiler $imdi fabrika actilar kimin parasiyla kimlerin hangi zavallilarin paralariyla o kimseyi ilgilendirmez Allah ile onlarin arasinda bizler kari$amayiz ancak $u bi gercekki cikacak varsa cikarr ,otekilerden de cikmaya ba$liyor ,salipazarinda ne filimler ne dolaplar donuyor hem siyaset uzerinden hemde zavalli insanlar uzerinden ,du$mez kalkmaz Allah 1 kimseler unutmasin bunu ! Salipazarinda cevrilen oynanan senaryolari yazan senaristler bir bir Allah soracak sizlereeeee aloooooooo alooooooooooo
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner1474
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Şubat 2020
İmsak 05:54
Güneş 07:20
Öğle 12:54
İkindi 15:48
Akşam 18:18
Yatsı 19:38