banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Erhan Usta: Üretici mağdur edildi - Samsun Haberleri

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta,  ayçiçeği üreticisinin ürünlerini zararına sattığını belirterek, " Ticaret Bakanı Pekcan  ile Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli  arasındaki koordinasyonsuzluğun sonucu çiftçi mağdur olmuştur.  Üretici hem mağdur edildi, hem de birliklere düşman edildi" dedi.

SAMSUN HABER 13.09.2019, 16:55 13.09.2019, 16:59 Ceylan
Erhan Usta: Üretici mağdur edildi - Samsun Haberleri

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, yağlık ayçiçeği fiyatının 2.50 TL olarak açıklandığını ancak üreticinin ürününü satacak yer bulamadığını belirterek, " Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, yağlık ayçiçeği fiyatını 2,50 TL olarak açıkladı fakat üretici ürününü satacak yer bulamıyor. Birlikler, bir takım kesintilerle birlikte, ödeme için 3 ay sonrayı işaret ediyor. Tüccara satışlarda ise fiyat 2 TL'ye kadar düşmüş durumda. Net ithalatçı olduğumuz ayçiçeğinde yerli üretim teşvik edileceğine, cari açıkla mücadele edileceğine, bir süre sıfır gümrükle ithalat kolaylığı getirilmesine göz yumularak, depolar dolduruldu. Üreticinin ürünü ortada kaldı! Sayın Bakanın açıkladığı fiyat yalan oldu"  dedi.

TMO DEVREYE SOKULMALI 

Üreticinin vadesi gelen borçlarını ödeyebilmek adına ürününü zararına satmak durumunda kaldığını ifade eden Usta, "Ticaret Bakanı  Pekcan  ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli  arasındaki bu koordinasyonsuzluğun sonucu çiftçi mağdur olmuştur. Üretici hem mağdur edildi, hem de birliklere düşman edildi.Oturduğu yerden fiyat açıklayan Bakan Bekir Pakdemirli'ye  ve sıfır gümrükle ithalata göz yuman Bakan Pekcan'a soruyorum. Çiftçinin ürününü 2,5TL'ye alacak mısınız? Bir sürü yanlış yapıp sonra da çiftçiyi kaderine terk edemezsiniz. Sizleri bu konuda göreve davet ediyorum. Hükümet, açıklanan fiyatın arkasında durmalı; bunun yolu bulunmalı, ayçiçek üreticisi küstürülmemelidir. Hükümet, finansal anlamda birliklere kolaylık sağlayarak onların üzerinden üreticinin mağduriyetini giderecek adımlar atmalı veya Tarım Bakanlığı TMO'yu devreye sokmalıdır.Birlikler, ne yapıp edip, ayçiçek üreticisinin mağdur olmayacağı bir fiyattan ürününü almanın yolunu mutlaka bulmalıdır. Bugün üretici mağdur olursa, gelecek yıl üretim azalacak ve daha büyük miktarlarda ithalat yapılması gerekecektir" diye konuştu.

HAVZA'DAN DA TEPKİ VAR

Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, oda binası önünde yaptığı basın açıklamasında, hiçbir kurumu karşılarına almayı istemediklerini, siyasi bir amaç gütmediklerini söyledi.

Ayçiçeği taban fiyatının 2,50 lira olarak açıklandığını belirten Genç, "İlçemizde alımlar bu fiyatın altında, 2,12 liradan yapılmakta. Bizim derdimiz çiftçilerimizin sorunlarını gündeme taşımak ve sesimizi duyurmak." dedi.

Yorumlar (0)
16°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 21 Eylül 2019
İmsak 04:47
Güneş 06:13
Öğle 12:33
İkindi 15:59
Akşam 18:43
Yatsı 20:03