banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Erhan Usta SMG'de hükümeti eleştirdi: Sağlıkta başarılı, teşvikte yetersiz

banner1357

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta Samsun Canlı Haber TV'de hükümeti bu sözlerle eleştirdi. Usta, hükümeti sağlıkta başarılı, teşvikte ise yetersiz bulduğunu söyledi

SAMSUN HABER 31.05.2020, 21:54 31.05.2020, 23:37 Ayşe Çolak
299
Erhan Usta SMG'de hükümeti eleştirdi: Sağlıkta başarılı, teşvikte yetersiz
banner1353
banner1375

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Dilber Bahadır İle Siyaset Özel Programı'nın konuğu oldu.Türkiye'nin koronavirüs pandemi sürecini değerlendiren Usta, sağlık çalışmalarında oldukça başarılı olunduğunu fakat ekonomik açıdan sürdürülen çalışmaların yetersiz kaldığına değindi.

Türkiye'nin pandemi sürecindeki çalışmalarını değerlendiren Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta,"Teşvik paketi açıklayan 168 ülke içerisinde 63. sıradayız. Teşvik paketlerinde ortalama bir yapıya sahibiz. Bu salgını ekonomik çöküntülerini bertaraf etmede başarılı olamadık" dedi.

SAĞLIKÇILARA BORÇLUYUZ

Dünyadaki koronavirüs tablosunda Türkiye'nin oldukça iyi bir sıralamada olduğu belirten Erhan Usta, " Türkiye'de ilk vaka 10 Mart'ta görüldü bizim için güzel olan diğer ülkelere göre daha geç gelmesiydi. Buda bilgi ve tecrübe anlamında diğer ülkelerin tecrübesinde yararlandık. 21 ülkeyi baz alarak söylersek Türkiye virüs ile mücadelede benim görüşümde başarılı.  Ölüm ve vaka verilerine bakıldığı zaman 21 ülke arasında 17'yiz bu oranlar gerçekten iyi bununda  sağlık çalışanlarımızın kaliteli ve özverili çalışmaları oldu.Ölüm oranları dünyadaki tabloya baktığımızda Türkiye'de oldukça düşük. İyileşme oranlarımız oldukça yüksek. Sağlık çalışanlarının verdiği gayret çok çok önemli. Buradan her birine teşekkür ediyorum. Bu faktörlerin sağlık noktasına baktığımızda Türkiye'nin başarısı fena değil. Vatandaşımız tüm tedbirlerin bilincindeydi. Ortalamanın üzerinde bir yol izledik" ifadelerini kullandı. 

MALİ TEŞVİKLER YETERSİZ 

Türkiye'nin pandemi sürecindeki ekonomik boyutunu değerlendiren Usta,"Virüs tüm dünya ekonomisinde büyük hasarlar söz konusu. Bizim mali teşvik gelirine bakıldığında milli gelirin yüzde 3,765 kadar teşvik paketi açıklandı. Bu anlamda diğer ülkelerle oranla bakıldığında orta seviyelerdeyiz.  Türkiye ekonomi, mali açıdan ekonomik anlamında çok başarılı olamadı.Bu süreçte diğer ülkelere baktığımızda uluslararası alanda bizim bugüne kadar açıkladığımız rakamlar var. Oransal olarak baktığımızda teşvik paketlerinin niteliğine baktığımızda kredi ve birimkimlere yönelik teşvikler olduğunu görüyoruz. Teşvik paketi açıklayan 168 ülke içerisinde 63. sıradayız. Teşvik paketlerinde ortalama bir yapıya sahibiz. Bu salgını ekonomik çöküntülerini bertaraf etmede başarılı olamadık. Bütçe açıklarıyla girdiğimiz pandemi süreci, yüksek teşvik paketlerini açıklamamıza izin vermedi.Daha disiplinli bir bütçe planlamamız olsaydı,bütçe açıklarımız bu kadar fazla olmasaydı teşviklerimiz daha fazla olabilirdi. Sağlık açısından etkili bir mücadelemiz olsa da mali açıdan ve mali teşvikler açısından sağlıklı bir çalışma yapamadık"dedi.

Yorumlar (0)
25°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:15
Yatsı 22:03